چگونه صدقه بیماری را درمان می کند؟

چگونه صدقه بیماری را درمان می کند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/08/14

ما می خواهیم در این بخش در مورد در مان بیماری ها با صدقه دادن تو ضیح بدهیم.صدقه ،به هر نحو خوب و مطلوب است وآثار دینوی واخروی مثبتی دارد،البته به شرط اینکه ریا نباشدوهمراه با منت گذاشتن، آزار و اذیت فقیرنباشد. برای اینکه صدقه در درمان بیماری ها اثر داشته باشد،بهتر است این دوشرط را رعایت کنیم:

شرط اول: بهتر است، صدقه را خود بیمار به فقیر بدهد. در این باره امام صادق (ع) می فرمایند:

((مستحب است که بیمار صدقه را با دست خود به بیمار بدهد و از مستحق بخواهد که برایش دعا کند))

شرط دوم: در روایت شرط شده است، صدقه ای که برای بیمار پرداخت می شود، پول و درهم ودینار نباشد ویک غذای ضروری، مانند گندم ونان به فقیر داده شود. در روایتی آمده است:

((یکی از خویشاوندان امام صادق (ع) از بیمار خود به امام (ع)خبرداد.امام(ع) فرمود: ظرفی را پر ازگندم کن وآن را مقابل بیمار قرار بده،سپس به خادمان بگو:هر فقیری که می آید ،او را به داخل خانه بیاورند تا بیمار با دست خودش ، مقداری گندم به فقیر بدهد واز او بخواهد که برایش دعا کند. این  شخص عرض می کند :بهتر نیست که من دینار و درهم به فقیر بدهم؟ امام فرمود:همین که گفتم؛ انجام بده؛ از پیامبر (ص) روایت می کنیم . این شخص همین کار را انجام داد و بیمارش خوب شد)).

 در شب بهتر است صدقه بدهیم یا روز؟

از روایات استفاده می شود که صدقه  شب وصدقه ی پنهان ،برای آخرت؛وصدقه ی روز و صدقه های آشکار ،برای بیماری ها و برای بلاهای دنیوی است. در روایت آمده است:

((صدقه ی شب آتش خشم خداوند متعال را خاموش می کند، گناه بزرگ را پاک می کند و حساب روز قیامت را آسان می کند . صدقه ی روز ،حال انسان را بهتر می کند وعمر را زیاد می کند))   (امام رضا(ع) )

((صدقه ی پنهان ، گناهان را پاک می کند ، آتش خشم و غضب  الهی را خاموش می کند ،این کارهای نیک ، مرگ بد را دفع می کند و جلو لغزش ها را می گیرد))   (امام علی(ع) )

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 8

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 808
تعداد کل بازدیدها: 197349

نظرات کاربران

*