چگونه شراب به سرکه تبدیل می شود؟

چگونه شراب به سرکه تبدیل می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/02/19

سرکه مایعی است با بوی تند و برای تهیه و نگه داری انواع غذاها و همچنین تهیه ترشی به کار می رود. سرکه علاوه بر مصارف صنعتی، مصرف خوراکی نیز دارد و در تهیه انواع سالاد ها، نوشابه ها و حتی در مربا به کار می رود. سرکه انگور از فرایند تخمیر انگور بدست می آید که در مرحله ای به شراب تبدیل می شود و بعد از آن به سرکه. در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که علت سرکه شدن شراب انگور چیست و اینکه چگونه شراب را به سرکه تبدیل کنیم.

اولین کسی که سرکه ی وحشی را کشف کرد، فیلسوف و دانشمند ایرانی جابر ابن حیان بود که وی را پدر شیمی آزمایشگاهی می دانند.

چگونه شراب به سرکه تبدیل می شود؟

شراب به طور طبیعی دارای مقدار جزئی اسید می باشد که پایه ی همه ی این اسیدها کربن می باشد. تلاش شراب سازان این است که این اسید را از بین ببرد تا طعم ترشی شراب برطرف شود. حتی در بزرگترین کارخانه جات تولید شراب نیزگاهی اوقات نمی توانند این اسیدها را مهار کنند و شراب تبدیل به سرکه وحشی می شود. برای جلوگیری از تبدیل شدن شراب به سرکه، کارخانه های شراب سازی، موادی را به شراب اضافه می کنند تا این اسیدها را خنثی کنند و جلوی سرکه شدن آن را بگیرند.

اگر سرکه عمدا یا سهوا با مقداری اکسیژن هوا یا باکتری های هوازی تماس پیدا کند، الکل موجود در شراب تغییر حالت داده و نتیجه ی این موضوع تولید سرکه وحشی است.

چگونه از شراب، سرکه تهیه کنیم؟

همانطور که گفته شد برای تهیه سرکه از شراب، باید در شراب را نیمه باز بگذارید و به منظور سرعت عمل بیشتر می توانید مقداری نمک(10 گرم در هر لیتر) در فاصله ی روزهای هشتم تا دهم تخمیر به شراب اضافه کنید. و یا اینکه می توانید پس از تخمیر اول و تفاله گیری همین کار را انجام دهید.

در این زمان درجه حرارت تخمیر سرکه باید بین 30 تا 34 درجه سانتی گراد باشد. این سرکه را بلا فاصله پس از رسیدن به حد اسیدی مناسب، باید داخل ظرف در بسته بریزید و نگه داری کنید. اگر در سرکه باز بماند لایه ی ورقه ای قارچ سفید رنگی بر روی آن شکل می گیرد و فاسد می شود.

چگونه شراب به سرکه تبدیل می شود؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.2
مجموع آرا: 29

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 847
تعداد کل آرا: 5603
تعداد کل بازدیدها: 1712408

نظرات کاربران

*
M
مصیب ( 2018-11-15 20:50:28 )
عالی بود ممنون
B
بهار ( 2018-12-23 03:36:24 )
سلام میگم راسته میگن آدم ناپاک بره بالا سر شراب شراب سرکه میشه ؟
H
Hadi ( 2019-01-17 10:45:23 )
من سال ها هست که کارم تولید سرکه هست درباره ورقه شدن روی سرکه باید بگم اگر اون ورقه به رنگ تیره باش اشکالی نداره و اون باکتری در واقع سرکه ترش تر میکن