چگونه شاد باشیم؟ چگونه خوشحال باشیم؟

چگونه شاد باشیم؟ چگونه خوشحال باشیم؟

دغدغه بسیاری از افراد در جوامع مختلف این است که چگونه همیشه شاد باشند و زندگی شاد و سرشار از خوشحالی را دائم داشته باشند. اما به منظور شاد شدن هر فرد باید اقدامات و تلاش هایی انجام دهد تا زمینه های شادی روح و متعاقبا سلامت روح و جسم خود را فراهم کند. در این نوشته سعی می شود راهکارهایی براساس اصول روانشناسی به منظور ایجاد کردن زمینه ها و بستر شاد شدن و شاد ماندن، آموزش داده شود.

ابتدا باید یادآور شوم که شاد بودن یک حالت روحی و هیجانی است که ناشی از دیدگاه ها و نگرش هاست. ضمن اینکه این حالت روحی به دلیل اینکه ترشح برخی از هورمون ها مانند سروتونین و نوراپی نفرین به دستور مغز بیشتر می شوند، بر سلامت جسم نیز تاثیر می گذارد.

نکته اول این است که شما به منظور شاد بودن و شاد ماندن باید نگرش و دیدگاه خود به زندگی و مسائل و امور زندگی را تغییر دهید(البته اگر نگرش شما به گونه ای است که در زندگی شاد نیستید!). در واقع باید سعی کنید که ببینید چه اتفاقات یا رفتارهایی سبب ناراحتی شما می شوند و شما را از شاد بودن باز می دارند و سعی کنید که نگرش خود نسبت به این رویدادها و رفتارهای نامناسب را تغییر دهید. برای مثال اگر خلف وعده کردن افراد سبب ناراحتی شما می شود، سعی کنید این کار را امری طبیعی در نظر بگیرید که در این حالت این رفتار افراد سبب ناراحتی شما نمی شود.

راهکار دوم به منظور افزایش شادی و شاد بودن برقراری روابط اجتماعی، صله رحم و معاشرت با دوستان، اقوام یا همقطاران است. توجه کنید که معمولا در معاشرت با دیگران شما نوعی تحریک مغزی خواهید داشت که موجب فراموش کردن مشکلات و تغییر روحیه شما می شود. برای مثال ممکن است معاشرت با دیگران موجب خنداندن شما شده و سبب تحریک مغز به منظور ترشح هورمون های شادی می شود. عضویت در انجمن ها، کانون ها یا گروه های مختلف مانند گروه های ورزشی، گردشگری و امثالهم یا شرکت در کلاس های آموزشی یا باشگاه ها می تواند روش هایی به منظور حضور شما در اجتماع و حرکت شما به سمت شاد بودن باشد.

در همین چارچوب مشورت با دیگران در انجام کارها نیز می تواند به شاد شدن و شاد بودن شما کمک کند. اگر دقت کرده باشید در بسیاری از مواقع و شرایط شاد نبودن ما ناشی از دغدغه در انجام یک کار است که با موانعی مواجه شده است. معاشرت و مشورت گرفتن از دیگران بوسیله افراد با تجربه و خبره می تواند شما را در انجام درست کارها، رفع موانع انجام کار و حرکت به سوی شاد بودن و شاد زیستن کمک کند.

برنامه ریزی و مدیریت زمان از دیگر راهکارها به منظور شاد شدن و شاد بودن است. توجه کنید که دلیل اصلی بسیاری از ناراحتی های ما عدم برنامه ریزی درست در زندگی شخصی و کاری است. بسیاری شنیده اید که عده ای می گویند به کارهایم نمی رسم یا نمی توانم این کارها را انجام دهم و این باعث ناراحتی انها می شود. اما اگر آنها برای زندگی شخصی و کارهای روزمره خود برنامه ریزی  و زمانبندی مناسب داشته باشند، قطعا به امور و کارهای خود رسیده و حس موفقیت، خوشحالی و شادی خواهند داشت.

تماشای فیلم های طنز، خواندن مطالب طنز یا شنیدن جوک و طنز نیز از راه هایی است که حداقل می تواند در کوتاه مدت به شاد شدن شما کمک کند. در واقع هرگونه فعالیت جذاب و لذت بخش برای شما می تواند سبب شاد شدن شما شود که این فعالیت بسته به علائق شما می تواند گوش دادن به موسیقی، ورزش کردن، معاشرت با دیگران و امثالهم باشد.

در نهایت باید توجه کنید که شاد شدن، شاد بودن و شاد ماندن بسته به نگرش شما به زندگی دارد و این دیدگاه و نگرش شما به زندگی است که می تواند شما را غمگین و ناراحت و یا بالعکس شاد کند. در تعالیم اسلامی به عدم توجه به برخی از ظواهر و تعلقات دنیوی اشاره و تاکید شده است که این در واقع همان مسیر حرکت ما به سوی شاد شدن و شاد زیستن است. یعنی همانطور که در بالا ذکر شد ما نباید ناسازگاری های دنیوی را بسیار جدی بگیریم که موجب ناراحتی ما شود و سعی کنیم که با معاشرت و مشورت، برنامه ریزی  و زمانبندی سعی کنیم که کارها را درست انجام دهیم تا در نهایت به سبب موفقیت خود و دیگران به ما حس شادی و خوشحالی دست دهد. البته در این میان می توان از راهکارهایی مانند برخی از فعالیت های شاد و لذتبخش برای خود مانند ورزش، گردش، گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم به منظور فراموش کردن موقت برخی از مشکلات روزمره و شاد بودن استفاده نماییم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)