چگونه سنتور بزنیم؟(با آموزش تصویری)

چگونه سنتور بزنیم؟(با آموزش تصویری)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/01/18

یادگیری نواختن یک ساز می تواند زمان بر باشد و قطعا به سادگی نمی توان گفت که چگونه می توان سنتور نوازی را فراگرفت.  اما اینکه از کجا و چگونه این کار را آغاز کنیم، خود می تواند چالشی باشد که باید به آن پاسخ گفت. در زیر بطور مختصر چگونگی آغاز فراگیری سنتور نوازی و نکاتی در این خصوص را بیان می کنیم.

آموزشگاه و استاد: برای نواختن هر سازی شما نیاز به یک مربی/استاد دارید تا شما را در این راه راهنمایی و هدایت نماید. به شما توصیه می شود که برای شروع کار به یک آموزشگاه مراجعه نمایید. انتخاب آموزشگاه می تواند کمی دشوار باشد(با توجه به تعدد آموزشگاه هایی که در شهرهای بزرگ وجود دارد)، اما توصیه اینجانب این است که زیاد به تبلیغات و ... که آموزشگاه ها انجام می دهند توجه نکنید، زیرا به عقیده اینجانب نقش مربی و تمرین برای شما مهمتر است(بویژه در آغاز کار). بنابراین سعی کنید که آموزشگاهی با مربی خوب و دلسوز انتخاب کنید- البته در میان راه می توانید در صورت مناسب نبودن آموزشگاه/مربی به آموزشگاه/مربی دیگری مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است کسانی بوده اند که توانسته اند سازها(از جمله سنتور) را بصورت تمرین(به اصطلاح گوشی) یا از روی کتب موجود فراگیرند، اما این بسته به توانایی شما یا تجربه شما در نواختن ساز دیگری دارد و این برای عموم جامعیت ندارد و به علاقه مندان یادگیری سنتور نیز توصیه نمی شود.

خرید سنتور: پس از انتخاب آموزشگاه/استاد شما نیاز به یک دستگاه سنتور دارید. پیش از خرید سنتور حتما با استاد خود مشورت کنید. معمولا اساتید برای آغاز کار خرید یک ساز متوسط(از لحاظ کیفیت و قیمت) را توصیه می کنند که در حال حاضر قیمتی بین 150 تا 200 هزار تومان دارد. البته اگر توان مالی خوبی دارید خرید یک ساز بهتر توصیه می شود. دقت کنید که صفحه چوبی سنتور باید بدون ترک یا برآمدگی باشد. همچنین شیارهای کنار سنتور باید تمیز و یکدست باشند و سیم هایی که روی خرک ها رد می شوند، منظم و ردیف باشند. خرید سازهای منبت/خاتم یا نقاشی شده توصیه نمی شود، زیرا علی رغم زیبایی، صدای خوبی بدست نمی دهند. یادآوری می شود که پس از خرید ساز شما حتما باید آن را کوک کنید- یا توسط فروشنده و یا توسط استادتان- تا صدای دقیق و دلنشینی از آن بدست آورید.

ساز سنتور: سنتور سازی زهی و مضرابی است. گستره صدای آن حدود سه اکتاو و بدنه آن از جنس چوب و به شکل ذوزنقۀ متساوی الساقین است. این جعبه از دو صفحۀ ذوزنقه ای که در زیر و روی ساز قرار دارند و چهار کلاف که در نقش دیواره های ساز، صفحه های ذوزنقه ای رو و زیر ساز را به هم متصل می نماید تشکیل می شود. بر روی کلاف سمت چپ، گیره هایی در دسته های چهارتایی قرار دارند که سیمهای فلزی پس ازبسته شدن به آنها و گذر از روی خرکهایی که بر صفحۀ رویی ساز قرار دارند به گوشی هایی که در کلاف سمت راست ساز قرار دارند، بسته می شوند. برای نواختن سنتور شما نیاز به دو مضراب چوبی که در انتهای آنها پارچه ای نمدی چسب می شود، دارید. معمولا اساتید برای تازه کارها خرید مضراب های مشقی(مضراب هایی که سنگین تر از مضراب های اصلی هستند) را توصیه می کنند تا دست آنها به نواختن سنتور عادت کرده و تبحر لازم را کسب کنند. همچنین آنها به تازه کارها مضراب زنی روی وسیله ای نرم مانند بالشت را در ابتدای کار توصیه می کنند تا با تمرین تبحر لازم را کسب کرده و آماده مضراب زنی روی خود سنتور شوند.

نواختن سنتور: اگر شما نواختن را زیر نظر استاد آغاز می کنید، معمولا ایشان با استفاده از کتب موجود که مهمترین آنها کتاب دستور سنتور استاد پایور، شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار، دوره ابتدایی سنتور استاد پایور و ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا هستند، آموزش را آغاز می کنند – البته در کنار تجربه و مهارت خود. عموم مردم سنتور را یکی از ساده ترین سازها برای نواختن می دانند(با توجه به اینکه هر شخصی با زدن مضراب روی خرک ها می تواند صدایی چه بس دلنشین از آن بدست آورد)، اما توجه داشته باشید که متبحر شدن در هر کار/سازی از جمله سنتور زمان بر بوده و نیازمند تمرین و تجربه است. معمولا دوره مقدماتی فراگیری سنتور حدود 9 تا 12 ماه زمان می برد، اما نواختن هرسازی بطور حرفه ای از جمله سنتور نیازمند تمرین، پشتکار، علاقه مندی است و در بلند مدت میسر می شود. همچنین اگر قصد دارید که حرفه ای وارد عرصه نوازندگی و موسیقی شوید، آموختن مبانی موسیقی(تئوری و سولفژ) نیز در کنار فراگیری هر سازی از جمله سنتور و همچنین یادگیری ردیف ها و دستگاه های موسیقی ایرانی توصیه می شود.

در سالهای اخیر با گسترش فناوری های دیجیتال و اینترنت، علاوه بر کتب سنتی و اساتید، نرم افزارها، وبسایت ها و اپلیکیش هایی نیز برای کمک به یادگیری سازها از جمله سنتور در دسترس هستند. ویدئوهایی که در زیر می بینید نمونه ای از این ابزارها هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 78

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 807
تعداد کل بازدیدها: 194794

نظرات کاربران

*
S
S.A ( 2017-01-17 17:43:38 )
مطلب جالب و کاملی بود. سپاسگذارم