چگونه سالم و یا فاسد بودن غذاها را تشخیص دهیم؟ کدام نوع از غذاهای می تواند سبب مسموعیت گردد؟

چگونه سالم و یا فاسد بودن غذاها را تشخیص دهیم؟ کدام نوع از غذاهای می تواند سبب مسموعیت گردد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/27

برای حفظ سلامتی، توجه و دقت در مواد غذایی بسیار مهم و ضروری می باشد، که انسان از غذاهای سالم و مقوی استفاده کند، ولی گاهی برخی از غذاها دچار خراب و فاسد شدن می باشند که تشخیص خربی آنها کار اسانی نیست، از این رو، در این مطلب روش های تشخیص و شناسایی مواد غذایی سالم و فاسد شده را به شما معرفی می کنیم.

خستگی، احساس سرما، سردرد، سر گیجه، بیماری قلبی، اسهال، تاری دید و غیره ... همه این ها می تواند از نشانه ها و علائم مسمومیت غذایی باشد، ازدیاد برخی از باکتری های در غذا ممکن است سبب مسمومیت غذایی در انسان شود، برخی از باکتری ها منجر به تغییر طعم، بو و حتی ظاهر غذا شوند، که با این تغییرات به راحتی می تواند تشخیص داد که این غذا فاسد است، ولی برخی دیگر از غذاها ظاهر و بوی خوبی دارند، و به راحتی نمی توان سالم یا فاسد بودن آنها را تشخیص داد.

1- گوشت قرمز سالم: لازم است به رنگ قرمز شفاف و براق باشد:

در فروش گوشت باید نظارت مداوم وجود داشته باشد، تکه تکه شدن پوست روی گوشت، داشتن لخته های خون، داشتن علامت چروکیدگی، و ... نشانه فاسد شدن گوشت می باشد، گوست باید از لحاظ بافت بسیار تازه، و به رنگ قرمز براق و شافا باشد. و همچنین در موقع خرید گوشت توجه داشته باشید که باید گوشت عطر خوبی داشته باشد.

2- مرغ را کامل بخرید؛ از خرید تکه تکه مرغ پرهیز کنید:

گوشت مرغ باید زنده باشد، برای اینکه وجود تازگی و زنده بودن گوشت مرغ را تشخیص دهید انگشت خود را بر روی گوشت مرغ فشار دهد تا کمی فرو رود این فرو رفتگی باید با برداشتن انگشت از روی گوشت بلافاصه درست شود. خرید مرغ کامل را به خرید مرغ تکه تکه شده ترجیح دهید، چرا که مرغ را اگر کامل و سالم بخرید بهتر می توانید تازه بودن آن را تشخیص دهید. مرغ تازه را در یخچال بیش از یکی دو روز نگهداری نکنید، و شرایط نگهداری مرغ منجمد باید در منفی 18 درجه باشد.

3- در خرید ماهی توجه داشته باشید که چشمانش براق و بدون لکه باشد:

در موقع خرید ماهی توجه داشته باشد که چشمان ماهی براق و بدون لکه باشد، و همچنین پولک هایش کامل باشد، ماهیچه ها باید سفت و انعطاف پذیر باشند، و هنگام که با انگشت به بدن ماهی فشار آوردید باید فرورفتگی صاف شود. پس از تمیز کردن ماهی، آن را در لایه کاغذ بپیچید و در یخچال بگذارید. توصیه می شود که بیش از یک روز در یحچال نگهداری نشود.

4- گوشت یخ زده را در هوای اتاق از باز نکنید:

برای باز کردن یخ گوشت های منجمد توجه داشته باشید که آنها را در هوای اتاق قرار دهید، بهتر است گوشت ها را از فریز خارج کرده و در یخچال قرار دهید تا یخ گوشت باز شود. گوشت هایی که در دمای اتاق یخ شان آب شده تا زمان پخته شدن امکان دارد آلوده شوند، و به سرعت باکتری های مسموم کننده در روی آن ایجاد شود. به همین دلیل یک روز قبل از استفاده از گوشت، آن را در طبقات پایین یخچال بگذارید تا یخ اش باز شود. گوشتی که یخ اش باز شده را استفاده کنید و از منجمد کردن دوباره آن بپرهیزید.

5- گوشت را در دمای بالا و سریع بپذید:

اگر گوشت های را در تکه های بزرگ می پذید، توجه داشته باشید که دمای و شعله اجاق زیر باشد، آرام پختن و با شعله کم پختن سبب ایجاد باکتری در گوشت می شود. به همین دلیل بهتر است گوشت را در دمای 150 درجه بپذید.

6- هیچ غذای پخته شده را بیش از دو ساعت در اتاق نگهداری نکنید:

هیچ غذای پخته شده را بیش از دو ساعت در دمای اتاق قرار ندهید. تا جایی که امکان دارد بعد از خنک شدن در یخچال بگذارید.

7- مقداری از غذا را که می خواهید مصرف کنید، گرم کنید:

اگر غذایی از که در یچخال بود و می خواهید از آن استفاده کنید، تنها به مقداری که نیاز دارید گرم کنید، چرا که در هر بار گرم کردن غذا سبب می شود که غذا زودتر فاسد شود و هیچ غذایی نمی توان دوبار گرم کرد، با دو بار گرم کردن غذا خراب می شود.

8- تخم مرغ را قبل از پختن بشورید:

تخم مرغ را قبل از شستن به مدت 2 الی 3 هفته می توانید در یخچال نگهداری کنید، اما اگر بشورید و پس آن را نگهداری کنید زودتر آلوده شده و باکتری ها به وجود می آید. اما موقعی که می خواهید از تخم مرغ استفاده کنید حتما آن را بشورید، به این دلیل که در تخم مرغ های کثیف امکان وارد شدن میکروب به داخل تخم مرغ وجود دارد که با شستن مانع از ورود میکروب به داخل تخم مرغ می شوید. همچنین بعد از دست زدن به تخم مرغ دست های خود را نیز بشورید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277066

نظرات کاربران

*