چگونه زیاد بازی کامپیوتری و گیم بازی کردن کودکان را محدود و کنترل کنیم

چگونه زیاد بازی کامپیوتری و گیم بازی کردن کودکان را محدود و کنترل کنیم

استفاده از بازی های رایانه ای/کامپیوتری، کنسول های بازی و اپلیکیشن های بازی یا گیم های موبایلی امروزه بیش از پیش از ابزارها و روش های بازی کودکان شده است به گونه ای که بسیاری از کودکان امروزی در سراسر جهان از جمله ایران گویی به این انواع بازی ها معتاد شدند. بازی های کامپیوتری یا گیم ها که با ابزارهای مختلف مانند رایانه های شخصی، کنسول های بازی و موبایل/تبلت قابل بازی کردن هستند، را نه می توان بطور کلی کنار گذاشت و کودکان را از آن منع کرد و نه می توان کودکان را در استفاده از این ابزارهای بازی و انجام بازی های رایانه ای آزاد گذاشت. بنابراین باید تدبیر برای استفاده و در موارد مانع شدن از بازی رایانه ای کردن کودکان اندیشید که در زیر چند نمونه راهکار مربوط به محدود کردن یا مانع بازی کامپیوتری کردن کودکان براساس نظرات و روش های روانشناسان ارائه می شود.

ابتدا باید قوانین و محدودیت هایی مشخص کنید. مشخص کردن مجموعه ای از قوانین و محدودیت ها به منظور تغییر رفتار کودک شما بسیار مهم است. اینکه شما ضوابط و قوانینی به منظور رفتارها و اعمال کودکان معین کنید نشان می دهد که شما در کارتان بسیار جدی بوده و هیچ اغماض یا محدوده نامعینی وجود ندارد. توجه کنید که برا این قوانین موارد تنبیهی به منظور تخطی از آنها تعیین کنید. در مشخص کردن این قوانین نیز سعی کنید بسیار صریح و مشخص باشد تا برای کودکان و خود شما قابل درک و مشخص باشد. برای مثال به کودکتان نگویید که شما روزی چند ساعت می توانی بازی ویدئویی انجام دهی در عوض به او بگویید در روزهای مدرسه، شما می توانید برای یکساعت بازی ویدئویی انجام دهید و بعد از ساعت 8 شب نیز نمی توانید گیم بازی کنید.

درخصوص عواقب و موارد تنبیهی با کودک خود صریح و مشخص صحبت کنید. این تنبیه ها نیز نباید نامشخص و مبهم باشد. برای مثال در مورد قانون بالا به کودک خود بگویید که اگر بعد از ساعت 8 شب بازی کامپیوتری یا گیم خود را ادامه دهی و بیش از یکساعت بازی کنی، روز بعد اجازه و امکان استفاده از کامپیوتر یا گیم بازی کردن را نداری.

در قدم بعدی برای محدود و مانع کردن کودکان در استفاده از بازی های کامپیوتری شما باید قدم به قدم ضوابط و تنبیه های تعیین شده توسط خود را رعایت و دنبال کنید. اگر شما خود نسبت به این قوانین و تنبیه ها بی توجه باشید، کودک شما نیز نه قوانین و نه تنبیه های مربوط به آنها را جدی نمی گیرد. توجه داشته باشید که ممکن است احساسات بر شما غلبه کند و بخواهید کمی ملایمت نشان دهید و قوانین را تغییر دهید که این کار در لحظه و احساسی درست نیست، بلکه سعی کنید که این موارد را نیز از قبل مشخص کرده و در لحظه احساساتی نشده و به یکباره قانون خود را تغییر ندهید.

این نکته را همیشه به خاطر بسپارید که بازی های رایانه ای یا گیم ها برای فرزندان شما ضروری نیستند. بنابراین درصورتیکه کودکان شما در گیم بازی کردن افراط کردند یا از قوانین شما تخطی کردند می توانید آنها را از بازی رایانه ای منع کنید.

می توانید از ابزارهایی برای یادآوری و هشدار به کودک خود استفاده کنید. برای مثال اگر قانون یک ساعت بازی برای کودک خود را تعیین کردید، سعی کنید که با استفاده از یک تایمر یا گوشی موبایل خود هشداری در پیش از ساعت تعیین شده به کودک بدهید تا او آگاه باشد که زمان تعیین شده او در حال اتمام است و بازی خود را تمام کند. این زمان می تواند 10 تا 15 دقیقه پیش از پایان مدت تعیین شده برای بازی باشد.

روی انجام تکالیف مدرسه، تکالیف خانه و کارهای روزمره فرزندتان تاکید کنید. این کار سبب می شود که کودک شما اهمیت آنها را بداند و نسبت به انجام تکالیف خود مسئولیت پذیر باشد. می توانید اجازه استفاده از بازی رایانه ای یا گیم بازی کردن توسط فرزندان را به عنوان پاداش برای انجام تکالیف مدرسه یا کار و مسئولیت دیگری درنظر بگیرید.

یک کار و روش خوب برای کنترل و مدیریت بازی کامپیوتری یا گیم بازی کردن کودکان قرار دادن وسیله بازی یعنی کنسول بازی یا کامپیوتر در یک اتاق عمومی است تا شما در حین انجام کارهای روزمره و شخصی خود بتوانید روی فرزندتان نیز کنترل و نظارت داشته باشید.

در مقاله چگونه بازی کامپیوتری و گیم بازی کردن کودکان را کاهش داده و قطع کنیم؟ روش های دیگری برای کاهش زمان و قطع کردن بازی کامپیوتری توسط کودکان توضیح داده می شود.

منبع: ویکی هاو

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)