چگونه روغن زیتون اصل را تشخیص دهیم؟ تشخیص روغن زیتون اصل از روغن زیتون تقلبی

چگونه روغن زیتون اصل را تشخیص دهیم؟ تشخیص روغن زیتون اصل از روغن زیتون تقلبی

روغن زیتون یکی از انواع روغن هایی است که در ایران هم بواسطه کشت گیاه زیتون و هم بواسطه اینکه اقبال مردمی به این نوع روغن به نسبت گذشته بیشتر شده است، به مقدار زیادی تولید و عرضه می شود. اما این استقبال مردم و تولید و عرضه همیشه با سودجویی و متعاقبا تقلب برخی از تولید کنندگان همراه است و روغن زیتون های بی کیفیت یا تقلبی در بازار ایران نیز موجود هستند که اگر مضر نباشد حداقل خاصیت و کیفیت روغن زیتون اصل و مرغوب را ندارند. در این نوشته سعی می شود که چند روش ساده و آسان برای تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی آموزش داده شود.

روش اول تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی توجه به رنگ روغن زیتون است که روغن زیتون اصل و باکیفیت رنگ زرد مایل به سبز دارد.

دوم روش تشخیص روغن زیتون اصل و مرغوب توجه به بوی آن است که گفته می شود روغن زیتون اصل و باکیفیت بویی شبیه به بوی سیب، میوه زیتون یا سبزی/علف تازه دارد اما اگر بویی شبیه به بوی فلز را در آن احساس کردید، این روغن زیتون نامرغوب یا فاسد است.

از آنجاییکه تولید کنندگان متقلب حرفه ای روغن زیتون می توانند در موارد فوق تقلب کنند، روش سوم تست و تشخیص روغن زیتون تقلبی که احتمال تقلب و نادرست بودن تشخیص روغن زیتون اصل در این روش کمتر است، استفاده از حس چشایی و چشیدن روغن زیتون است. بدین منظور یک قاشق روغن زیتون را در دهان بگذارید، روغن زیتون را در دهان خود بچرخانید و با استشمام/نفس کشیدن روغن زیتون را فرو دهید/قورت دهید- می توانید دهان خود را نبندید و در واقع از دهان هوا تنفس کنید. در این حالت و پس از چند ثانیه شما احساس تندی و تلخی در گلوی خود می کنید بطوریکه احساس می کنید گلوی شما می سوزد و بعضا ممکن است به دلیل این تندی و تلخی به سرفه بیفتید. پس از یک دقیقه این مزه تلخی و تندی باید از بین برود و مزه دهان شما خوشمزه شود. توجه کنید که در هنگام تست روغن زیتون با حس چشایی شما احساس چربی و اینکه روغنی مانند روغن غذا خورده باشید را نباید در دهان داشته باشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741024


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)