چگونه روابط اجتماعی خوبی داشته باشیم؟

چگونه روابط اجتماعی خوبی داشته باشیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/13

برقراری ارتباط و برخورد با مردم میتواند برای هر کسی سخت باشد. به خصوص اگر آن فرد زیر فشار باشد، شما میتوانید با فرا گرفتن این 12 نکته ی بسیار ساده، روابط اجتماعی بهتری داشته و زندگی تان را ساده تر کرده و از معاشرت با مردم لذت ببرید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

1.به چشمان مخاطب تان نگاه کنید، وقتیکه جوابی برخلاف میل تان دریافت میکنید. گاهی اوقات ما پاسخی برای سوالمان دریافت میکنیم که دوست نداریم و گاهی اوقات درک نمیکنیم چرا مخاطبمان این جواب را داده است. بجای تکرار سوال و جواب هایی از این دسته، به چشمان مخاطب تان نگاه کنید. با اینکار مخاطب شما احساس فشار و نگرانی خواهد کرد، و همین کار باعث میشود که مخاطب شما با دقت بیشتری به سوالات شما جواب دهد.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

2. وقتیکه فردی صدایش را روی شما بلند میکند، آرام باشید. سعی کنید آرام بمانید. وقتیکه شخصی عصبانی شده است و داد و فریاد میکند، شما نباید با حرکاتی، سهوا وی را تحریک کنید. معمولا احساس عصبانیت بعد از چند دقیقه فروکش میکند و فرد عصبانی بدلیل رفتارش احساس گناه میکند و معمولا این فرد از شما درخواست میکند که وی را ببخشید و این قضیه را فراموش کنید.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

3. اگر میخواهید فردی محبوب باشید، اسامی افراد را به یاد داشته باشید. اگر میخواهید نزد همسالان و همکاران خود محبوب باشید، این عادت را که افراد با اسامی کوچک شان صدا بزنید و با آنها شروع به صحبت کنید، در خودتان ایجاد کنید. وقتیکه یک نفر را با اسم کوچک صدا میزنید، آن فرد احساس خوبی پیدا میکند. البته در اولین برخورد از فرد مقابل تان اجازه بگیرید، و بگویید که اجازه دارم شما را با اسم کوچک صدا بزنم. این به این معنی میباشد که من یک قدم برای ایجاد صمیمیت با شما برداشته ام. اینکار حس خوبی در اطرافیانتان ایجاد میکند.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

4. وقتی احساس اضطراب یا استرس کردید، افکاری را که باعث ایجاد این حس در شما شده است، یادداشت کنید. همگی ما بعضی اوقات احساس استرس با اضطراب میکنیم. وقتیکه احساس هایی از این قبیل داشتید، حتما سعی کنید افکارتان را یادداشت کنید و اگر دوست داشتید آنها را با دوستتان در میان بگذارید. وقتیکه این کار را میکنید، باید بتوانید روی کارتان تمرکز کنید، چون شما افکارتان را یک نفر دیگر درمیان گذاشته اید. وقتیکه افکارتان را با نفری که دوستش دارید در میان میگذارید، احساس سبکی خواهید کرد، و احساس میکنید که باری از روی دوش شما برداشته شده است.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

5. وقتیکه نمیتوانید تصمیم بگیرید، به خودتان انتخاب های کمتری بدهید. بعضی از افراد معتقد هستند که بهتر هستش که انتخاب ها و اطلاعات بیشتری داشته باشند. اما وقتیکه توانایی تصمیم گیری ندارید، معمولا انتخاب های اشتباهی انجام خواهید داد، که بعدا شما را پشیمان خواهد کرد.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

6. وضعیت مناسب بدن میتواند اعتماد بنفس را تقویت کند. وقتیکه برای اولین بار فردی را ملاقات میکنید، صاف ایستاده و خودتان را شل و وارفته نکنید. سعی کنید به چشمان طرف مقابلتان نگاه کنید و زیاد چشمانتان را به محیط اطراف نچرخانید.

 

 12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

7.  مطمئن شوید که قبل از اینکه با دیگران دست بدهید، دستانتان گرم هستند. دستان گرم حس ارتباط را در دوستانتان ایجاد میکند، اما دستان سرد میتواند شما را آدمی سرد مزاج نشان دهد. نحوه دست دادنتان هم مهم است. دست دادنتان نباید آنقدر شل باشد که طرف مقابل تان احساس کند از اینکه وی را دیده اید، احساس خوبی ندارید، و نباید آنقدر محکم باشد که دستش را اذیت کنید. اساسا دست های گرم و دست دادن محکم حس خوبی در مخاطبتان ایجاد میکند.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

8. ببینید اگر یک نفر از شما خوشش بیاید و یا خوشش نیاید، از وی بخواهید که خودکارش را به شما قرض دهد. اگر واقعا از شما خوششان نیایید، آنها می گویند نه، اما در بیشتر مواقع با همین سوال پل ارتباطی بین شما و کسی که احتمال میدادید از شما متنفر باشد شکل میگیرد، و خواهید دید که همه اینها توهمات ذهنی هستند. معمولا ما انسان ها از آدمایی که مطابق میل ما رفتار نکنند خوشمان نمی آید، بدون اینکه طرف مقابل را بشناسیم، این احساس در اغلب آدمها وجود دارد، و بدلیل حس ناخودآگاه میباشد که ما را به بدی و موارد منفی سوق میدهد(نفس اماره که در روانشناسی به "ایگو(ego) یا فرمان دهنده به بدی مشهور است). با شروع مکالمه و یا درخواستی از دیگران خواهید دید، که دلیلی برای نفرت داشتن از شما و یا از دیگران وجود ندارد.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

9. برای اینکه مردم بفهمند شما یک شنونده عالی هستید، حرف هایشان را تفسیر کرده و دوباره برایشان تعریف کنید. با اینکار، به مخاطبتان میگویید که من به حرف های شما اهمیت میدهم، و این یعنی من نظرات دیگران را میشنوم و می پذیرم. این عادت، باعث نزدیکی بسیار زیادی با دوستانتان و دیگران خواهد شد. اما سعی کنید افراط نکنید. چه کسی لذت نمیبرد از مکالمه با کسی که هم شنونده خوبی است و هم سخنگوی خوبی. اما کسی شخصی را که شنونده خوبی نیست و دائما باید خودش حرف بزند، دوست ندارند و خیلی کم میخواهند با این گونه افراد مکالمه ای را شروع کنند. چون شنونده خوبی نیستند.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

10. از مردم کمک بخواهید و بگویید "من به کمک شما نیاز دارم". شما با گفتن این جمله این حس را در افراد ایجاد خواهید کرد، که شما برای من مهم هستید، اما از گفتن جمله "آیا مایلید به من کمک کنید" بپرهیزید، این جمله معمولا با مخالفت همراه است.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

11. وقتیکه در جمعی هستید یا فردی برایتان حرف میزند، سرتان را تکان دهید و لبخند بزنید. با اینکار مخاطب تان احساس راحتی خواهد کرد و ناخودآگاه به مکالمه با شما علاقه مند میشود. البته این به این معنی نیست که نظراتتان را بیان نکنید، بلکه به این معنی میباشد که شما از مکالمه با دیگران لذت میبرید. اما این حس را هم در مخاطب نباید ایجاد کنید که وی را مسخره میکنید.

 

12 نکته روانشناسی که میتواند زندگی شما را راحت تر کند.

12. از اینکه خود را نزد مردم فردی همه چیز دان نشان دهید، بپرهیزید. شما نباید با رفتار ها و گفتارتان به مردم این حس را القا کنید که من بیشتر از شما میدانم. کسی از آدم مغرور خوشش نمی آید. بلکه شما باید خودتان را مشتاق یادگیری نشان دهید. در مکالمات به مردم از گفتن زیاد" بله، این را میدانستم" بپرهیزید. بجای آن سوالهایی بپرسید که به شغل مخاطبتان یا علایق وی مربوط است. اینکار باعث شروع یک مکالمه بسیار دلنشین خواهد شد.

 

داشتن رابطه اجتماعی سالم، مانند تغذیه سالم و ورزش، یکی از ارکان های مهم زندگی سالم است. بر ترس هایتان غلبه کنید و در اجتماع ظاهر شوید. نگران عکس العمل دیگران و حرف های آنها نسبت به خودتان نباشید. موارد بالا راه کارهایی برای برقراری ارتباط صحیح با مردم است. امید است با انجام انها زندگی سالم تری داشته باشیم.

 

  ما اعتقاد داریم که بازخورد های شما به هر چه بهتر شدن آموزش هایمان کمک میکند. در زیر میتوانید نظراتتان را ثبت کنید و به این مقاله آموزشی امتیاز بدهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 109
تعداد کل آرا: 729
تعداد کل بازدیدها: 219527

نظرات کاربران

*