چگونه ربات تلگرام بسازیم؟ نحوه ساختن بات تلگرام

چگونه ربات تلگرام بسازیم؟ نحوه ساختن بات تلگرام

برای ساختن ربات تلگرام شما باید دانش اندکی از برنامه نویسی وب داشته باشید، ضمن اینکه شما باید یک حساب کاربری تلگرام را داشته باشید – البته در نسخه جدید تلگرام این امکان را فراهم کرده که بدون داشتن حساب کاربری تلگرام نیز بتوانید ربات یا بات تلگرام(TelegramBot) بسازید.

برای ساخت ربات یا بات تلگرام شما می بایست ابتدا با دستور @BotFather ربات پدر/بابا ربات تلگرام را فرا بخوانید. سپس با تایپ عبارت /start می توانید ساخت ربات را آغاز کنید.

پس از آن پیغامی برای شما از جانب ربات پدر(BotFather) تلگرام می آید که در آن دستورها(Command) هایی که از آنها می توانید جهت انجام کار روی یک ربات تلگرام استفاده کنید(برای مثال مشاهده ربات هایی که دارید، تغییرات دستورات ربات تلگرام خود و غیره) نمایش داده می شود. اگر تاکنون ربات تلگرامی نساخته اید، باید دستور /newbot را به جهت ساخت یک ربات جدید ارسال نمایید.بعد از تایپ عبارت /newbot از شما می خواهد که نام ربات تلگرامی که می خواهید بسازید را تایپ کنید. سپس یک نام کاربری برای ربات تلگرام خود که در انتهای آن باید عبارت _bot باشد برای مثال Chegane_bot باشد انتخاب کنید.

در مرحله بعد این ربات به شما یک نشانه(token) می دهد که از طریق آن می توانید به API های HTTPS دسترسی پیدا کنید. این API را شما می توانید در وبسایت خود قرار داده و از طریق آن دستوری را با این ربات اجرا کنید. نمونه کدهای API برای زبان های برنامه نویسی مختلف را می توانید از این آدرس برای ربات یا بات تلگرام خود بدست آورید:

https://core.telegram.org/bots/samples

بات های تلگرام(TelegramBots) قابلیت اجرای دستورات(commands)، ادغام شدن با دیگر سرویس ها(مانند gmail)، تولید و ایجاد بازی(Games) و همچنین پرداخت از طریق ربات(payments) را دارند.  

برخی از دستوراتی که می توانید با این بات تلگرام انجام دهید به شرح زیر است:

برای منقضی کردن توکن /revoke را ارسال کنید.

برای نوشتن توضیح مختصر در مورد ربات (که در شروع چت با آن نوشته می شود) /setdescription را ارسال کنید.

برای نوشتن توضحی مختصر (که در پروفایل ربات نشان داده می شود) /setabouttext را ارسال کنید.

برای تغییر عکس پروفایل ربات /setuserpic را بزنید.

برای نوشتن دستورات ربات /setcommands را ارسال کنید. (در این مورد توضیحات بیشتری خواهیم داد)

با /setjoingroups میتوانید اجازه دهید ربات شما در گروه ها اد شود.

برای آشنایی بیشتر با قابلیت های ربات های تلگرام می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://core.telegram.org/bots

https://core.telegram.org/bots/api#authorizing-your-bot

روش دوم برای کسانی است که دانش برنامه نویسی کامپیوتری یا برنامه نویسی وب ندارند ولی می خواهند ربات تلگرامی طراحی کنند. بدین منظور شما می توانید از ربات های تلگرامی مانند manybot یا وبسایت هایی که بدین منظور طراحی شده اند استفاده کنید. برای مثال وبسایت Zapier  و نمونه ایرانی آن Botsaz از انواع این وبسایت هاست که با ایجاد یک پنل کاربری امکان ایجاد ربات تلگرام را برای شما فراهم کرده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)