چگونه در طول خواب کالری بسوزانیم!

چگونه در طول خواب کالری بسوزانیم!
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/31

بخشی از چربی‌های شکمی شما در طول شب انباشته می‌شوند و تمام تمرین‌های سختی که برای کاهش وزن انجام می‌دهید، ممکن است در طول شب هدر بروند. می‌دانید چرا این اتفاق می‌افتد؟ با ما همراه شوید تا به علت این امر پی ببریم و با راهکارهای جلوگیری از این کار آشنا شویم.

  چگونه در طول خواب کالری بسوزانیم!

از قضا چربی‌های بخش شکم، از آن دسته چربی‌هایی هستند که خیلی راحت بدست می‌آیند و خیلی سخت از بین می‌روند، و چربی این بخش، اولین چیزی‌ست که دوست دارید از شر آن خلاص شوید. جمع شدن چربی در طول شب در ناحیه شکم اتفاقی نیست، بلکه دلایلی سبب این کار می‌شود. بیایید علت آن را بیابیم و روند را معکوس کنیم.

 

1-بیشتر بخوابید!

جالب است بدانید که خواب بیشتر باعث جذب کمتر کالری در بدن می‌شود. افرادی که در شب، زودتر به رختخواب می‌روند، کالری کمتری را جذب می‌کنند و معمولا لاغرتر هستند. هر شب با انجام یک کار تکراری حداقل یک ساعت قبل از خواب، برای خود برنامه خواب ایجاد کنید. کارهایی مانند نوشتن برنامه روزانه، خوردن پنیر یا هر مورد دیگری که در این مطلب آمده، انجام دهید. با گذشت زمان، مغز شما به این روال عادت می‌کند و خواب شما به خوابی چربی‌سوز تبدیل می‌شود.

 

2-گوسفند نشمارید، گوسفند بخورید!

تریپتوفان، نوعی اسید آمینه که در بیشتر گوشت‌ها یافت می‌شود، اثرات قدرتمند خواب آور از خود نشان داده است. یک مطالعه اخیر در میان افراد بی‌خواب که فقط یک چهارم ران مرغ بدون پوست و یا 85 گرم بوقلمون بدون چربی قبل از خواب مصرف کرده‌ بودند، نشان داد که به میزان قابل توجهی ساعت خواب عمیق آنها افزایش یافته است.

آجیل، مرغ، ماهی، عدس، و تخم مرغ نیز دارای تریپتوفان هستند. اگر از جمله افرادی هستید که نمی‌توانید با معده خالی بخوابید، یک منبع سالم از چربی مثل آوکادو یا آجیل کره‌ای می تواند هم گرسنگی شما را رفع کند، هم بسیار نیروبخش است.

 

3-برنامه زمان چای

وقتی با دیگران دور هم می‌نشینید و چای می‌خورید می‌تواند باعث آرامش شما شود. برخی از بهترین دمنوش‌های آرامش‌بخش شامل، بابونه، نعناع، اسطوخودوس و سنبل‌الطیب هستند. دمنوش‌های خاصی نیز وجود دارند که خاصیت جادویی کاهش وزن دارند! این دمنوش‌ها باعث کاهش اشتها و افزایش چربی‌سوزی می‌شوند؛ از جمله چای نعنای سرد، دمنوش گزنه و گیاه بابا آدم.

 

4-پنیر محلی بخورید

تهیه پنیر محلی کار آسانی است. به راحتی می‌توانید آن را در منزل تهیه و مصرف کنید. این پنیر سرشار از پروتئین کازئین است و مهمتر از آن، دارای  اسید آمینه تریپتوفان است. نیم ساعت قبل از خواب کمی پنیر خانگی همراه چای میل کنید. برای دیدن طرز تهیه پنیر خانگی کلیک کنید.

 

5- عصرها ورزش کنید، شب ها روزه بگیرید!

فواید ورزش بر هیچ کس پوشیده نیست، اما زمان ورزش نیز مهم است. صبح ها زود از خواب بیدار شوید و به پیاده‌روی بروید و کمی بدوید. بهترین زمان برای سوزاندن چربی‌ها عصر یا حتی غروب است. هر مقدار به زمان خواب نزدیک‌تر باشد بهتر است؛ البته این بدین معنی نیست که یک ساعت قبل از خواب اینکار را انجام دهید.

تحقیقات نشان داده‌اند که حتی اگر در طول روز غذای زیادی خورده باشید اما وعده شام را سبک میل کنید، تا حد زیادی از چاق شدن شما جلوگیری می‌کند. درواقع از ساعت 7 عصر دیگر غذاهای پرکالری و سنگین نخورید. از غذاهای سبک و مقوی استفاده کنید و از پرخوری اجتناب کنید.

 

6-انجام تمرینات ورزشی

می‌توانید کمی قبل از خواب کمی حرکات ورزشی انجام دهید. نیاز نیست از حرکات بسیار سنگین استفاده کنید. چند حرکت کششی و فشاری، و چند اسکات می‌تواند تاثیری فوق‌العاده‌ای رو بدن شما داشته باشد. چند حرکت مناسبب قبل از خواب را می‌توانید در عکس های زیر ببینید.

چگونه در طول خواب کالری بسوزانیم!

چگونه در طول خواب کالری بسوزانیم!

چگونه در طول خواب کالری بسوزانیم!

 

7-آرامش خود را حفظ کنید

در هنگام خواب خورد را مجبور به خوابیدن نکنید. کاملا آرام باشید و ذهن خود را از همه چیز رها کنید؛ حتی به خوابیدن هم فکر نکنید. مطمئن باشید اینگونه راحتر می‌خوابید. همان طور که اشاره کردیم خواب زودهنگام از انباشته شدن چربی جلوگیری می‌کند. آرامش قبل از خواب باعث عمیقتر شدن خواب و چربی‌سوزی می‌شود.

برای اینکه خواب راحت‌تری داشته باشید سعی کنید یک لیست از کارهای روز بعد آماده کنید. با این کار، حس می‌کنید کنترل کارها بدست خود شماست و از استرس شما کاسته و باعث می‌شود خوابی بهتر داشته باشید.

 

8-ورزش های قلبی عروقی

1 یا 2 ساعت بعد از شام از خانه خارج شوید و در اطراف قدم بزنید، یا از پله ها پایین و بالا بروید، و یا اگر می‌توانید به دوچرخه‌سواری بپردازید. با این کار خون با سرعت بیشتری در بدن شما جریان می‌یابد و بدن آمادگی بیشتری برای چربی‌سوزی خواهد داشت.

 

9-اجازه بدهید اتاق کمی سرد باشد

تحقیقات اخیر نشان دادند که خوابیدن در اتاق خنک (نه خیلی سرد) باعث چربی‌سوزی در طول شب می‌شود. زیرا وقتی دمای اتاق، از حد معمول شما پایین‌تر باشد سبب می‌شود بدن برای گرم شدن از چربی‌های اضاف استفاده کند و به همین راحتی باعث می‌شوید بدن‌تان در طول شب چربی بیشتری بسوزاند.

 

10-دوش بگیرید

بله. دوش بگیرید. دوش گرفتن قبل از خواب می‌تواند باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن‌تان شود. البته دوش گرفتن در صبح و به صورت ناشتا نیز باعث آب شدن چربی‌های شکمی می‌شود.

 

11-نعنا ببویید، فلفل بخورید

رایحه‌های خاصی وجود دارند که آب دهان را زیاد کرده و باعث کاهش اشتها می‌شوند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله عصب‌شناسی و ارتوپدی پزشکی پزشکی منتشر شده، آمده است که افرادی که هر دو ساعت بوی گیاه نعنا را استشمام کرده بودند، 5/2 کیلوگرم در ماه وزن کم کرده‌ بودند. موز، سیب سبز و وانیل نیز اثر مشابه‌ای دارند. می‌توانید شمعی در اتاق خود روشن کنید و روی آن آب نعنا بریزید، و به راحتی همیشه در اطراف خود رایحه‌‌ای خواهید داشت که دشمن اشتهای شماست.

علاوه بر بوییدن نعنا، می‌توانید از فلفل نیز استفاده کنید. مطالعات علمی نشان داده‌اند یکی از موثرترین راه‌ها برای سوزاندن چربی‌ها، خوردن فلفل است. اگر در وعده‌های غذایی خود از فلفل استفاده کنید، چربی سوزی در طول شب نیز به کار خود ادامه می‌دهد!

 

12-چراغ خواب ها را دور بریزید!

شاید عجیب به نظر می‌رسد اما بر اساس تحقیقاتی که اخیرا در مجله امریکایی اپیدیمیولوژی منتشر شده، 21 درصد افرادی که در اتاق‌های کاملا تاریک می‌خوابند وزن کمتری نسبت به افرادی دارند که در اتاق‌های نسبتا روشن می‌خوابند.

 

13-از رنگ آبی استفاده کنید

اگر دقت کنید بیشتر رستوران‌ها و فست فودها از رنگ قرمز و زرد یا گاهی ترکیب نارنجی استفاده می‌کنند، این رنگ‌ها ظاهرا پیام گرسنگی را به مغز ارسال می‌کنند. اما در مقابل رنگ آبی باعث می‌شود تا حدی میل به غذا کاهش یابد. سعی کنید در اطراف خود و مخصوصا در اتاق شام از رنگ آبی بیشتری استفاده کنید.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.1
مجموع آرا: 8

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 4
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 20
تعداد کل بازدیدها: 3672

نظرات کاربران

*
R
ر.ا ( 2017-01-17 17:41:40 )
مقاله جالب و مفیدی بود. تشکر