چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(1)

چگونه در جاده ناهموار و  گل و لای رانندگی کنیم؟(1)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/07

رانندگی گرچه برای بسیاری که مدتهاست این کار را انجام می دهند به یک عادت تبدیل شده و کار آسان و سهلی شده است، اما رانندگی حرفه ای و رانندگی در شرایط خاص مانند آنچه در مقاله بهبود دید رانندگی در هوای بارانی و تاریکی شب توضیح داده شد، نیازمند دقت، مهارت و تکنیک های خاص می باشد. یکی از شرایط جاده ای که شما ممکن است با آن مواجه شده و مجبور به رانندگی در آن شوید، رانندگی در یک مسیر گل و لای است. در این نوشته و مقاله چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(2) سعی می شود که نحوه و تکنیک های رانندگی در مسیر گل و لای و جاده ای گِلی آموزش داده شود.

پیش از شروع رانندگی در جاده ی دارای گل و لای سعی کنید که چرخ های مناسب همراه داشته باشید و تایرهای شما باد مناسب داشته باشند.

هنگامیکه با مسیر یا جاده ای که گل و آب دارد یا ماسه شنی و مرطوب دارد مواجه می شوید پیش از ورود به آن حتما از عمق چاله یا چاله هایی که گل آلود هستند، مطمئن شوید. اگر این چاله بسیار عمیق باشد و ماشین شما مخصوص جاده های آفرود یا دارای گل و لای نباشد، بطور قطع ماشین شما در این چاله گیر خواهد کرد. برای آگاه شدن از عمق چاله، می توانید از ابزاری مانند یک تکه چوب بلند استفاده کرده که آن را داخل چاله زده و عمق چاله را بسنجید. همچنین سعی کنید که اگر چاله زیاد عمیق نیست و می توانید با ماشین خود وارد آن شوید با تکه چوب از وجود اجسام سخت مانند قلوه سنگ یا فلزات که ممکن است به تایرها یا بدنه ماشین شما آسیب بزنند آگاه شوید.

اولین و بدیهی ترین نکته در رانندگی و حرکت خودرو در در جاده های دارای گِل و لای این است که سعی کنید از چاله ها یا حفره های آب دوری کنید و سعی کنید که چرخ های ماشین درون چاله آب یا قسمت گِلی و گل آلود جاده نیافتند. نکته مهم دیگر این است که فاصله خودرو از کف زمین را بدانید، بویژه اگر خودروی شما آفرود نیست، دانستن این نکته که خودروی شما به چه میزان از سطح زمین فاصله دارد به حرکت شما در مسیرهای پر از دست انداز، چاله آب و گل آلود کمک می کند.

سیستم کنترل کشش خودرو را فعال کنید. بسیاری از خودروهای مدرن و امروزی مجهز به سیستمی به نام کنترل کشش خودرو هستند. در برخی از مدلها شما باید بصورت دستی این سیستم را فعال کنید اما در مدلهای جدید تر خودروها این سیستم بصورت خودکار و با توجه به شرایط جاده فعال می شود. البته توجه داشته باشید در حالتیکه خودرو در یک چاله حاوی گل و لای گیر کرده است، حالت کنترل کشش خارج شدن آن از گل و لای را دشوار می سازد و باید در این وضعیت خودرو را از حالت کنترل کشش خارج نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1730999

نظرات کاربران

*