چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(2)

چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(2)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/07

در مقاله چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(1) برخی از نکات مربوط به سفر و حرکت در مسیرهای گل و لای یا ساحلی( که ماسه بادی) دارد و بطور کل هر مسیری که احتمال گیر کردن تایرهای خودرو در گِل وجود دارد، ذکر شد. در ادامه در این مطلب دیگر نکات مربوط به حرکت خودرو در یک جاده ناهموار و مملو از گل و لای و رطوبت آورده می شود؛ ضمنا در مقاله درآوردن چرخ های ماشین از چاله و گِل و لای درخصوص تکنیک ها و کارهایی که باید برای بیرون آوردن چرخ های گیر کرده در گِل انجام دهید، آموزش داده می شود.

در خودروهای دو دیفرانسیل جدید شما امکان انتخاب حالت درگیر شدن دو دیفرانسیل(یعنی چهار چرخ) یا یک دیفرانسیل(یعنی همان حالت معمولی و دو چرخ) را دارید که در شرایط سخت جاده ای مانند مسیر دارای گل و لای می توانید از حالت دو دیفرانسیل استفاده کنید. این حالت به خودرو قدرت بیشتر داده و حتی به شما کمک می کند که ماشین را از یک چاله گِلی خارج نمایید. توجه داشته باشید که شما باید به نوع دنده ای که در این حالت انتخاب می کنید نیز دقت کنید؛ بهتر است هنگامیکه در چاله ای گیر کرده اید، دنده سنگین را انتخاب کنید تا خودرو آرامتر حرکت کرده و چسبندگی بیشتری داشته باشد. ضمنا باید توجه داشته باشید که بسته به نوع خودرو شما، ممکن است قابلیت انتخاب درگیر شدن دو، سه یا چهار چرخ یا تنها یک چرخ را داشته باشید و در مقابل اگر خودروهای شما مجهز به فناوری های جدید نباشد و دو دیفرانسیل باشد بطور پیش فرض دو دیفرانسیل درگیر هستند. نکته مهم دیگر این است که در حالتیکه خودروی شما امکان انتخاب دو یا چهار دیفرانسیل را دارد، سعی کنید هر از گاهی هر دو دیفرانسیل را درگیر کنید تا هر دو دیفرانسیل فعال و درگیر شوند.

درخصوص خودروهایی که تک دیفرانسیل هستند، سعی کنید حتما از دنده پایین استفاده کنید تا حرکت روان و مستمری در مسیر گل و لای داشته باشید.

سعی کنید که حرکت آرام و ممتدی را در مسیرهای دارای گل و لای، چاله و دست انداز داشته باشید. برای گاز دادن نیز سعی کنید که پدال گاز را به آرامی فشار دهید تا چرخ ها سرعت چرخش بالا نگیرند و بیشتر در چاله یا گِل فرو نروند.

نکته دیگر استفاده از تایرهای مناسب است. اگر قصد سفر به مکان هایی که گل و لای زیاد دارند دارید(مانند شمال ایران) توصیه می شود که حتی الامکان از تایرهای خوب و حرفه ای که چسبندگی و قابلیت های بهتری دارند استفاده کنید. برای ماشین های دو دیفرانسیل حرفه ای چرخ های مخصوص حرکت در جاده های آفرود که دست انداز، چاله و گل و لای زیاد دارند، وجود دارد. این تایرها معمولا حفره های بزرگ تر و چسبندگی بیشتری به سطح دارند که لغزندگی و قوطه ور شدن آنها را به حداقل می رساند.

در نهایت توصیه می شود که برای سفر و حرکت در جاده های گل آلود و مملو از چاله و حفره وسایل و ابزارهای کمکی و ایمنی مانند بیل/بیلچه، ماسه، جک، سیم بکسل یا طناب محکم، چراغ قوه، جعبه ابزار یا حتی الامکان برخی از ابزارها مانند چکش، انبردست را به همراه داشته باشید. ضمنا به همراه آوردن لباس های گرم، پتو، چتر و امثالهم در یک هوای بارانی و جاده ای گل آلود نباید فراموش شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1730911

نظرات کاربران

*