چگونه در بدن ترشح هورمون سروتونین (خوشبختی) را افزایش دهیم؟

چگونه در بدن ترشح هورمون سروتونین (خوشبختی) را افزایش دهیم؟

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی از نوع مونوآمینه اسید بیوژنیک می باشد، این هورمون در انسان می حیوانات یافت می شود و در بین مردم به عنوان هورمون احساس خوب شناخته می شود. وجود و افزایش ترشح این هورمون در بدن تاثیر زیادی بر روی سلامتی انسان دارد، لذا در این مطلب چگونگی افزایش ترشح هورمون سروتونین را تقدیم شما می کنیم.

سروتونین (Serotonin) یکی از هورمون های مشترک میان انسان و سایر حیوانات می باشد. وجود این هورمون در بدن سبب هضم بهتر غذا، تنظیم خواب، اشتها، قدرت یادگیری و افزایش حافظه می شود. سروتونین بر روی روحیه انسان، اشتها و خواب تاثیر زیادی دارد. این هورمون در بدن انسان و در افکار عمومی به جاری کننده «احساس خوب» معروف است.

در ارگانیسم بدن با کاهش میزان سروتونین، سبب به وجود آمدن اختلالاتی مانند حواس پرتی، عدم هوشیاری، خراب شدن بی دلیل حال انسال، بی اشتهایی و عصبانیت می شود. همچنین کاهش سروترنین سبب ایجاد افسردگی، و دردهایی مانند درد میگرنی شدید می گردد. برای افزایش میزان ترشح سروتونین در بدن می توانید از این اصول ساده استفاده کنید:

1- استفاده از برخی محصولات که سبب افزایش ترشح هورمون سروتونین در ارگانیسم بدن می شود. در بین این محصولات، پنیر، شکلات، کاکائو، گوشت بوقلمون، ماهی، موز، گردو و فندوق قرار دارند.

2- ورزش کردن هم سبب افزایش ترشح هورمون سروتونین می شود. لذا در چنین مواقعی توجه ویژه به ورزش کردن لازم می باشد. ورزش یوگا هم برای افزایش ترشح سروتونین خیلی مفید می باشد.

3- تحقیقات نشان می دهد که، ماساژ دادن میزان هورمون استرس در بدن را کاهش می دهد و سبب افزایش ترشح هورمون سروتونین می شود.

4- برای افزایش ترشح سروتونین در ارگانیسم بدن، از این مخلوط مفید هم می توانید استفاده کنید. از هر کدام 200 گرم باشد کافی است. برگه زرد آلو، گردو، 2 عدد لیمو با پوست، و یک استکان عسل مورد نیاز می باشد. همه این مواد را در هم زن بریزید و با هم مخلوط کنید و سپس عسل را به آن اضافه نماید و دوباره به هم بزنید. از این مخلوط هر روز، قبل از صبحانه، به مقدار یک قاشق غذای خوری میل کنید.

داشتن مقدار کافی از این هورمون برای حفظ سلامتی و حس خوشبختی ضروری است، در حالی که کمبود هورمون سروتونین در بدن سبب ایجاد افسردگی، دلهره، فشار خون بالا، بی خوابی، دردهای میگرنی می شود.

در پایان لازم است به این نکته اشاره کرد که برخی از مردم برای افزایش ترشح هورمون سروتونین در بدن از مکمل های دارویی استفاده می کنند، استفاده از این مکمل ها هم باید تحت نظر پزشک باشد و از استفاده سرخود و بدون تجویز پزشک باید امتناع کرد. چرا که جذب زیاد این مکمل ها سبب ایجاد خواب آلودگی، اضطراب، و تب و ... می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه در بدن ترشح هورمون سروتونین (خوشبختی) را افزایش دهیم؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)