چگونه درس بخوانیم؟ نحوه درست مطالعه چیست؟

چگونه درس بخوانیم؟ نحوه درست مطالعه چیست؟

یکی از مسائل و مشکلاتی که بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان با آن در گیر می باشند، این است که چگونه قدرت یاددگیری خود را افزیش دهیم؟ و یا کدام نوع مطالعه درست می باشد، برخی می گویند که مطالعه و درس خواندن باید آرام و با حرکات چشم باشد ولی برخی دیگر معتقد هستند که درس خواندن بهتر است با صدای بلند باشد، تحقیقاتی هم که اخیرا محققان انجام داده اند، فوائد درس خواند با صدای بلند را نشان می دهد.

اگر می خواهید کتاب و یا مطلبی را که می خوانید بهتر به یاد داشته باشید و آن را برای مدت طولانی به خاطر بسپارید، بهتر بدانید که بلند خواندن در این زمینه می توان بسیار به شما کمک نماید. موقعی که مطلبی را با صدای بلند می خوانید، فرایند یاددگیری از طریق صدا هم ایجاد می شوند و مغز در این رابطه بسیار فعال و مفید عمل می کند، یعنی همزمان شما با چشم، و گوش خود مطلب را یاد می گیرید.

در این رابطه محققان و پژوهشگران دانشگاه واترلو (University of Waterloo) کانادا، برای به خاطر سپاری مطالب توصیه می کنند که مطالعه و درس خواندن با صدای بلند باشد.

بر اساس گفته های این دانشمندان، بلند خواندن کتاب در عین حال به درک بهتر مطالب نیز کمک می کند، در تحقیق که دانشمندان دانشگاه واترلو انجام داده اند، فوائد و تاثیرات درس خواندن با صدای بلند بر روی دانش آموزان و دانشجویان مشخص شده است. بلند درس خواندن می تواند به دانش آموزان و دانشجویان کمک کند تا اطلاعات را به خوبی در حافظه خود نگهدارند.

دانشمندان تلاش کرده اند، که با انجام پژوهشی چگونگی به وجود آمدن این پروسه را نشان دهند به همین دلیل آنها چهار گروه، تحقیقاتی تشکیل دادند که با شرکت 95 داوطلب پژوهشی آزمایشی انجام شد. یکی از این گروه ها (گروه اول) متن را بی صدا خواند اند، گروه دوم، متن را همراه با صدا گوش کرده اند، یعنی به صرت صوتی مطالعه کردند. گروه سوم، متن را به همراه صدای خود خواندند. بلند خواندن متن و گروه چهارم ابتدا متن را خوانده اند و سپس به به همان متن به صورت صوتی گوش دادند. در میان این چهار گروه تحقیقاتی تنها، گروه سوم است که مطالب را به خوبی در حافظه خود نگه داشته است.

تحقیقات نشان داده است که، صدای خود انسان برای یادگیری بهترین کمک می باشد. یعنی مغز انسان متنی که فرد با صدای بلند آن را می خواند بهتر درک می کند و آن را برای مدت طولانی حفظ می نماید.

علاوه بر این تحقیقات دانشمندان نشان داده است که، این شیوه مطالعه در انسان های سن بالا برای تقویت حافظه و مقابله با فراموشی بهترین روش می باشد.

حال اگر شما تا دیروز فکر می کردید که باید درس های خود را به ارامی و بی صدا مطالعه کنید، از اکنون تصمیم بگیرید که درس خود با با صدای بلند بخوانید تا گوش شما کلمات درسی را هم بشنود، این برای یادگیری شما بسیار مفید خواهد بود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه درس بخوانیم؟ نحوه درست مطالعه چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)