چگونه درد پریود را کم کنیم | چگونه از درد قاعدگی بکاهیم | چگونه از درد پریود جلوگیری کنیم

چگونه درد پریود را کم کنیم | چگونه از درد قاعدگی بکاهیم | چگونه از درد پریود جلوگیری کنیم

قاعدگی یا عادت ماهیانه خانم ها یک عملکرد عادی بدن خانم هاست که هر ماه برای خانم ها یکبار رخ می دهد. عادت ماهانه که به نام های قاعدگی یا پریود نیز معروف است تا زمانیکه خانم به دوران یائسگی برسد برایش هر ماه رخ می دهد.بسیاری از خانم ها حالت کسلی و بی حالی را در دوران قدعدگی یا پریود تجربه می کنند و البته میزان شدت این کسلی در خانم های مختلف نیز متفاوت است. اگر چه بسیاری ازدکترها در زمینه بروز چنین ضعف و بی حالی هایی هورمون ها را دخیل می دانند هنوز هیچ دلیل علمی و خاصی برای اثبات این موضوع وجود ندارد و هنوز علت خلص و ثابت شده ای برای این موضوع وجود ندارد.


با تمامی این مواردی که در بالا بدان اشاره شد درمان های خانگی وجود دارد که به خانم های کمک می کند که از درد پریود کاسته و درد قاعدگی را کاهش دهند. می توان میزان درد را بوسیله تغییر رژیم غذایی، تغییر در شیوه زندگی تنظیم نمود.
1- اولین شیوه برای کاهش درد دوران پریود یا قاعدگی تغییر تغذیه است
در این شیوه باید تعداد وعده های غذای خود را افزایش داده و همچنین میزان آن را کاهش دهید. سعی کنید به تعداد وعده های غذایی خود در دوران قاعدگی افزوده و تناوب ببخشید.
شما در این دوران باید در تمام روز انرژی داشته و نگذارید که سطح کالری شما کاهش پیدا نماید. به همین منظور به جای خوردن سه وعده غذایی حجیم سعی کنید مقدار وعده های غذایی را کاهش داده و بر تعداد آن بیافزایید. راه رفتن زیاد و طولانی مدت بدون مصرف ماده غذایی می تواند سطح انرژی شما را کاهش داده و برای شما احساس ضعف و بی حالی را پدید آورد.
مصرف وعده های غذایی بزرگ باعث می شود که بدن برای هضم نمودن آن انرژی زیادی مصرف نموده و همین باعث احساس خستگی و ضعف برای شما می شود.
در تغییرات رژیم غذایی باید مد نظر داشته باشید که سعی کنید از غذاهای با پروتئین بالا استفاده کنید. پروتئین باعث ترشح آنزیم ها و هورمون هایی در بدن می شود که می تواند از ایجاد احساس ضعف و کسلی در دوران قاعدگی را کاهش دهد.
مصرف پروتئین ها می توانند سطح قند خون را در بدن شما بالاتر نگاه داشته و تعادل را در آن ایجاد می کند. غذاهای که منبع پروتئین بوده و سرشار از پروتئین هستند به شرح زیر می باشند:
- مرغ مانند مرغ، اردک و بوقلمون
- گوشت گاو، گوشت گاو و گوشت خوک
- غذاهای دریایی مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی قزل آلا و کدو
- لوبیا، نخود فرنگی و محصولات سویا پردازش شده
- آجیل و دانه ها مانند بادام یا دانه های آفتابگردان

چگونه درد پریود را کم کنیم | چگونه از درد قاعدگی بکاهیم | چگونه از درد پریود جلوگیری کنیم


اگر می خواهید میزان ضعف و کسلی شما در دوران پریودی کاهش یابد در رژیم غذایی خود سعی کنید کمتر از شکر و کربو هیدرات استفاده کنید. با وجود اینکه با خوردن قند و شکر سطح قند خون شما نیز افزایش پیدا می کند اما مدتی بعد از مصرف این مواد غذای میزان ند خون شما کاهش پیدا می کند و نتیجه عکس خواهد داشت.
بعد از اینکه انوسیلین ترشح شده تمامی قند خون شما را سوزاند دوباره سطح قند خون شما کاهش یافته و دوباره احساس ضعف و کسلی و بی حالی می کنید. بسیاری از خانوم ها در زمان دوره ماهیانه به خوردن خوراکی های شیرین مانند کیک می کنند و این ماده غذایی برای شما که احساس ضعف می کنید می تواند بهترین درمان بصورت آنی باشد اما اتفاقی که رخ خواهد داد این است که دقیقا نتیجه عکس خواهد داشت و شما را بیشتر خسته خواهد کرد.

چگونه درد پریود را کم کنیم | چگونه از درد قاعدگی بکاهیم | چگونه از درد پریود جلوگیری کنیم


برخلاف مصرف چنین مواد خوراکی می توانید از غذاهای استفاده کنید که چربی بیشتری دارند. چربی بیشتر به این موضوع کمک می کند که قند خون شما در یک سطح مناسب ثابت شود و قلب شما را از حملات قلبی و همچنین از درد دوران قاعدگی شما کاسته و بی حالی شما را درمان می کند.
از غذاهای مناسبی که می توانید در این دوره استفاده کنید می توان به سیب زمینی پخته، بادام، پنیر کم چرب، سیب و گلابی اشاره نمود.
از ابتلا به آنمی پیشگیری کنیم اما چگونه؟ گاهی از اوقات ترکیبی از دست دادن خون و نداشتن تغذیه مناسب و درست می تواند کمبود و فقر آهن را منجر شده و همین منجر به کم خونی و یا آنمی می شود.

چگونه درد پریود را کم کنیم | چگونه از درد قاعدگی بکاهیم | چگونه از درد پریود جلوگیری کنیم


بروز آنمی در خانم های ایرانی تقریبا شایع بوده و همین باعث ایجاداحساس ضعف و کسلی شدید در زمان پریودی می شود. زنانی که رشد فیبروئید در رحم دارند منجر به از دادن میزان بیشتری از خون در دوران قاعدگی می شود باید در نظر داشته باشند که حتما باید به تغذیه خود در دوران پریودی اهمیت بدهند که درد دوران قاعدگی را کم نموده و از آن بکاهند.
برای پیشگیری از ابتلا به بیماری انمی و کم خونی باید موارد زیر را در دوران قاعدگی و پریودی مصرف کنید.
- غذاهای که سرشار از آهن باشند مانند فیله گاو، سبزیجاتی که سبز تیره هستند، نخود فرنگی و عدس می توانند از پیشگیری به ابتلا به کم خونی جلوگیری کنند
- تقریبا 10 درصد خانم ها زیر 49 سالگی مبتلا به بیماری کم خونی یا آنمی هستند. تاثیرات بلند مدت کم خونی می تواند شامل اثرات منفی بر روی ماهیچه های قلبی و افزایش خطر احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد.

چگونه درد پریود را کم کنیم | چگونه از درد قاعدگی بکاهیم | چگونه از درد پریود جلوگیری کنیم


در مقالات بعدی ما راه های کم نمودن درد دوران قاعدگی و پریودی - قسمت دوم - سبک زندگی خود را تغییر دهید را مطالعه بفرمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 101
تعداد کل بازدیدها: 16842


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)