چگونه خود را از بیماری آنفولانزا محافظت کنیم؟ راه های پیشگیری و درمان بیماری آنفولانزا چیست؟

چگونه خود را از بیماری آنفولانزا محافظت کنیم؟ راه های پیشگیری و درمان بیماری آنفولانزا چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/27

در فصل زمستان یکی از بیماری هایی که بسیار در بین مردم شایع می شود، آنفولانزا می باشد، از این رو، بسیاری از مردم سعی می کنند با استفاده از واکسن آنفولانزا، از بروز سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنند، اما دباید توجه داشت که زدن واکسن و استفاده از داروهای شیمیایی تنها را پیشگیری از آنفولانزا نیست، بلکه با استفاده از روش هایی هم می توان از ابتلا به بیماری آنفولانزا جلوگیری کرد و هم می توان آن را درمان نمود. در این مطلب روش هایی که برای پیشگیری از آنفولانزا مفید می باشند را تقدیم شما می کنیم.

آنفلوانزا بیماری ویروسی است که دستگاه تنفس فوقانی و تحتانی را درگیر می کند. این بیماری عفونی در فصول سرد شایع تر است که احتمالاً به دلیل سرمادوست بودن ویروس آن است، هرچند برخی بر این باورند که تجمع انسان ها در محیط های سربسته در فصل سرما موجب شیوع آن می شود. بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری توجه کردن به تغذیه خود و رعایت بهداشت می باشد. ولی در صورت ابتلا، اگر بیش از سه روز تب داشتید و یا استفراغ کردید، لازم است به دکتر مراجعه شود.

بر اساس توصیه های پزشکان ابتدا باید میان سرماخوردگی و آنفولانزا تفاوت گذاشت، سرماخوردگی به آرامی ایجاد می شود و منجر به بی حالی می گردد، آب ریزش بینی، گلو درد و سرفه از علائم سرماخوردگی می باشد. اما آنفولانزا یک دفعه به وجود می آید. انسان در حالی که صبح با سلامتی کامل سر کار می رود، 3 الی 6 ساعت بعد یک دفعه احساس سرما می کند، و با بی حالی شدید، خستگی، و افزایش دمای بدن روبرو می شود. سردرد و درد بدن را، به ویژه در سینه خود را احساس می کند، و گاهی هم سرفه های خشک دارد.

برای درمان انفولانزا، علاوه بر درمان در طول یک هفته احتمال دارد، هفت روز دیگر هم درمان را ادامه داد. اما به صورت متوسط در عرض یک هفته آنفولانزا درمان می شود، ولی در افرادی که بیماری های قلبی و یا ریوی مبتلا هستند، ممکن است طول درمان بلند مدت تر باشد. در بیماری آنفولانزا بیمار به مدت 3 روز دچار تنگی نفس، و استفراغ می شود، به همین دلیل خوردن غذا و مایعات برایش سخت می باشد، اگر این علائم ادامه دار شد باید به دکتر مراجعه کرد. اما در ابتدا برای جلوگیری و پیش گیری از مبتلا شدن به آنفولانزا می تواند از روش های زیر استفاده کرد:

1- استفاده از آب دو عدد پرتغال:

برای پیشگیری از آنفولانزا باید زود به زود دست ها را شست، و مراقبت ممکن را داشت. از طرف دیگر برای تقویت قدرت دفاعی بدن باید به مقدار زیاد آب نوشید، و بر اساس فصل به استفاده از سبزیجات، و مصرف میوه پرداخت. خوردن عسل طبیعی در فصل زمستان یکی از انتی آکسیدان طبیعی برای محافظت از بدن در برابر آنفولانزا می باشد.

ولی به جای استفاده از قرص های ویتامین می توان به جایش روزی آب دو عدد پرتغال را خورد. که یکی از روش های طبیعی برای دریافت ویتامین C می باشد. داشتن و مصرف ویتامین C می تواند برای سلامتی بدن و پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا مفید باشد.

2- استراحت کافی برای از بین بردن سرفه مداوم:

ویروس آنفولانزا به علت اینکه مجرای تنفس را حساس می کند، منجر به ایجاد سرفه های مداوم می شود. و بیماری در نتیجه خشگی هوا و یا با مواجه شدن به گرد و خاک سرفه های بی امانی پیدا می کند، برای این که در چنین شرایطی بیماری آنفولانزا را از بین ببریم باید به مقدار کافی استراحت کنیم. و به مراقبت از خود بپردازیم.

3- مصرف آنتی بیوتیک ها:

برای درمان بیماری آنفولانزا استفاده از آنتی بیوتیک ها باید آخرین راه باشد که انجام می شود. و تنها در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد، می توانید از آنتی بوتیک ها استفاده کنید.

4- مصرف ویتامین C:

مراجعه نکردن به دکتر و استفاده هر روزه از ویتامین C نه تنها نمی تواند برای درمان بیماری آنفولانزا مفید باشد، بلکه می تواند برای سلامتی خطرناک هم باشد.

5- توجه کردن به دست ها:

شستن دست ها زود به زود و به روش صحیح احتمال انتشار ویروس آنفولانزا را تا حد زیادی کاهش می دهد، برای شستن دست از مایع دسشویی، و برای خشک کردن از دستمال کاغذی استفاده کنید.

کی می توانیم کار خود را شروع کنیم؟

بیمار باید در خانه استراحت کند، و به مقدار زیاد مایعات و آب بنوشید، و متعادل غذا بخورد، علاوه بر این، توصیه های دکتر و داروهای تجویز شده را باید به موقع مصرف کند، بیمار باید یک روز بعد از اینکه تب اش کاهش یافت و از بین رفت می تواند به سرکار خود برگردد.

جلوگیری از شیوع آنفلوانزا در کشورهای پیشرفته بسیار جدی گرفته می شود، زیرا علاوه بر تهدید سلامت، موجب کاهش کارایی و افزایش تعداد روزهای غیبت از محل کار می شود که مزید بر خسارت های مالی درمان می شود. پیشگیری از شیوع با آموزش های ساده ای مثل شستشوی مکرر دست و نیز ارتقاء سلامت عمومی به ویژه تغذیه مناسب امکان پذیر است. تغذیه مناسب با بهبود سطح ایمنی از بروز آنفلوانزا جلوگیری می کند. همچنین استفاده از راهکارهای تغذیه ای می تواند به کاهش دوره و شدت علائم آنفلوانزا کمک کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299062

نظرات کاربران

*