چگونه خودمان را از هپاتیت B محافظت کنیم؟

چگونه خودمان را از هپاتیت B محافظت کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/15

یکی از بیماری های خطرناک که در بسیاری از موارد سبب مرگ بیمار می شود، بیماری هپاتیت بی (B) می باشد. این بیماری ویروسی می باشد، و می تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود، از این رو، اشنایی را روش های انتقال این بیماری، برای مراقبت از خود در برابر بیماری هپاتیت B لازم و ضروری است. از این رو، در این مطلب هپاتیت B و طریقه انتقال ان تقدیم شما می شود.

ویروس هپاتیت B یکی از ویروس هایی می باشد که بیشتر در سطح دنیا شایع شده است. ویروس هپاتیت B، پس از اینکه وارد بدن انسان می شود، به خون نفوذ می کند و با جریان خون، وارد کبد می شود. از این رو، در سلول های کبد شروع به تکثیر هپاتوسیت (Hepatocyte) می کند. سیستم دفاعی بدن برای دفع این ویروس، در کبد شروع به فعالیت می کند، هپاتوسیت، تغییر می کند. از این رو، هپاتوسیت های تغییر یافته، دیگر نمی تواند نقش اصلی خود انجام دهد. این امر سبب ایجاد اختلالات مختلف می گردد. که در نهایت موجب ایجاد دردهایی مانند سیروز در انسان می گردد. و نیز می تواند سبب مرگ انسان نیز گردد.

هپاتیت B از طریق خون می تواند از انسان های مریض به انسان های سالم منتقل شود. لاکن ویروس هپاتیت B در دیگر مایعات بیولوژیکی بدن مانند اسپرم، اشک چشم، آب دهان، و ... هم وجود دارد. ازاین رو، می توان گفت اگر این مایعات با محلی از پوست که زخم دارد و ... برخورد نماید ویروس وارد بدن شخص سالم نیز می گردد. این ویروس حتی از زخم های جزیی که چشم آنها را نمی بیند هم می تواند وارد بدن انسان شود.

علاوه بر این، ویروس هپاتیت B از طریق روابط جنسی هم منتقل می شود (در 30 درصد مواقع) و نیز در زمان حاملگی ویروس از مادر به کودک هم می تواند، منتقل شود.

این ویروس بسیار مقاوم است، در محیط خارجی به مدت طولانی (یک هفته) می تواند زنده بماند. ویروس حتی در لکه های خون خشک شده، و غیر قابل دیدن، ریش تراش ها، قیچی ها، وسایل طبی و یا سوزن آمپول و ... می تواند زنده بماند.

به همین دلیل که ویروس هپاتیت B مقاوم است تعداد افرادی که مبتلا به این بیماری می شوند، بسیار زیاد هستند و در حال افزایش نیز می باشند.

در اکثر مواقع هپاتیت B در سن 20 تا 49 سالگی در انسان آشکار می شود، انسان در زمان تاتو کردن، مانیکور، پدیکور و ... هم می تواند مبتلا به این ویروس شود.

بعد از اینکه ویروس هپاتیت B وارد بدن می شود به مدت 2 الی 6 ماه هیچ گونه علائمی از خود بروز نمی دهد، اما در همین مدت هم ویروس از این افراد به افراد دیگر می توان انتقال یابد. ولی بعد از دو الی شش ماه علائم زیر به وجود می آید.

- خستگی، و بی حالی؛

- افزایش دمای بدن؛

- کاهش اشتها؛

- زردی (زردی پوست و یا چشم)؛

- ناراحتی در ناحیه دنده های چپ؛

با به وجود آمدن این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید. که پزشک برای تحلیل خون بیماری آزمایشاتی را انجام می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303010

نظرات کاربران

*