چگونه خودروی دنده اتوماتیک برانیم؟(به همراه ویدئو)

چگونه خودروی دنده اتوماتیک برانیم؟(به همراه ویدئو)

از آنجاییکه اکثر خودروهای موجود در بازار ما خودروهای دنده دستی هستند و علاوه بر آن آموزش رانندگی در ایران توسط خودروهای دنده دستی صورت می گیرد، در این مقاله سعی می شود که بطور خلاصه و ساده چگونگی راندن یک خودرو دنده خودکار(اتوماتیک) به همراه ارائه فیلمی در این خصوص آموزش داده شود. لازم به ذکر است که راندن یک خودروی دنده اتوماتیک کار چندان دشواری نیست و شما همانطور که به راندن خودروی دنده دستی عادت می کنید، به راندن چنین خودرویی نیز عادت خواهید کرد، ضمن اینکه راندن خودرو دنده اتوماتیک بسیار راحت تر بوده و از راننده کار کمتری را در هنگام رانندگی طلب می کند.

غالب خودروهای دنده اتوماتیک موجود در دنیا و ایران همانطور که در فیلم می بینید دارای حداقل چهار حالت پارک(P)، عقب(R)، خلاص(N)، و رانندگی(D) هستند. البته در جعبه دنده های تیپ ترونیک و شیفت ترونیک حالت دستی نیز علاوه بر حالت خودکار وجود دارد که شما با قراردادن دسته دنده در حالت D و حرکت دادن آن به سمت خودتان می توانید خودرو را به حالت دستی درآورید(همانند فیلم). در این حالت شما با به جلو حرکت دادن اهرم دنده دنده سبک را انتخاب کرده و با پایین دادن اهرم دنده دنده سنگین را انتخاب می کنید- توجه کنید که اگر شما با کاهش سرعت خودرو اهرم دنده را به پایین نیاورید(معکوس نکنید) خود گیربکس بطور خودکار دنده سنگین را انتخاب می کند(دنده را پایین می آورد).

توجه کنید که در اکثر خودروها نمایشگر روی داشبورد- هنگامیکه سوئیچ باز است- وضعیت جعبه دنده(یکی از حالات P,R,N,D) را نشان می دهد. همچنین در حالت دستی دنده ای(1، 2، 3، 4، 5) که خودرو در آن در حال حرکت است نمایش داده می شود.

راندن با خودروی دنده اتوماتیک با رعایت برخی نکات بسیار ساده است. همیشه در هنگامیکه خودرو پارک است وضعیت دنده باید در حالت P باشد. به منظور شروع حرکت شما باید دکمه روی اهرم دنده را فشار داده و دنده را در حالت R و یا D قرار دهید. اگر قصد حرکت به جلو دارید حالت D واگر قصد حرکت به سمت عقب را دارید حالت R را انتخاب کنید- در اکثر خودروهای امروزی همانطور که در فیلم می بینید هنگامیکه خودرو در حالت دنده عقب قرار می گیرد، دوربین عقب تصویری از عقب خودرو روی صفحه نمایش نشان می دهد. توجه کنید که هنگامیکه خودرو را دریکی از حالات فوق قرار می دهید پای خود را روی ترمز قرار دهید(یا ترمز دستی را کشیده باشید)، زیرا در غیر اینصورت خودرو با قرار گرفتن در یکی از این دو حالت به سمت جلو یا عقب حرکت می کند. حال با این فرض که شما پای خود را روی ترمز قرار داده اید، پس از قرار گرفتن اهرم دنده در یکی از حالات فوق، پای خود را به آرامی از روی ترمز بالا بیاورید. در این حالت خودرو به آرامی حرکت می کند- البته اگر در جای شیب دار باشید ممکن است خودروای که در حالت D قرار دارد به سمت جلو(سربالایی) حرکت نکند. برای حرکت خودرو پس از اینکه پای خود را از روی ترمز برداشتید باید پدال گاز را فشار دهید. سعی کنید در ابتدا زیاد پدال گاز را فشار ندهید(بویژه اگر خودرو هنوز گرم نشده است). با بیشتر فشردن پدال گاز خودرو شتاب گرفته و سرعت می گیرد. هرچه شما پدال گاز را بیشتر فشار دهید گیربکس خودرو دنده های بالاتر را انتخاب کرده و خودرو سرعت بیشتری می گیرد. توجه کنید که هنگامیکه خودرو سرعت گرفت و به سرعت مدنظر شما رسید با نگاه داشتن پدال در آن حالت خودرو حرکت ممتد خود را دارد و درصورتیکه شما می خواهید شتاب گرفته و سبقت بگیرید باید پدال گاز را بیشتر فشار دهید.

نکته ای که در استفاده از خودرو دنده اتوماتیک باید توجه کنید این است که در ترافیک ها، در حالتیکه خودرو در وضعیت D قرار دارد و خودرو متوقف است، دنده را از این وضعیت خارج کرده و در حالت N – درصورتیکه توقف شما کوتاه است- و در حالت P -در صورتیکه توقف شما زیاد است- قرار دهید.

فیلم زیر کار با این نوع جعبه دنده را به خوبی نشان می دهد(در فیلم خودروی مورد نمایش مجهز به سیستم شیفت ترونیک نیز می باشد که ممکن است خودروی شما نداشته باشد):

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.9
sigmaمجموع آرا: 181

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 288
تعداد کل آرا: 3011
تعداد کل بازدیدها: 849993


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)