چگونه خلاق شویم؟

چگونه خلاق شویم؟

اگرچه گروهی از افراد را می‌بینیم که خلاق به دنیا می‌آیند اما این هرگز بدان معنا نیست که خلاقیت ذاتی است بلکه با انجام یکسری تمرین‌ها، به سادگی می‌توان ذهن خود را برای پرورش ایده‌های خلاقانه آماده ساخت. علاوه بر این، خلاقیت فقط مختص هنرمندان نیست بلکه یک کارآفرین هم می‌تواند با پرورش خلاقیت خود، راه‌های کسب درآمد نوینی ابداع نموده و کسب و کار خود را رونق بیشتری بخشد. آنچه در ادامه خواهید خواند، راه‌کارهایی است که از آن طریق می‌توان به رشد و پرورش خلاقیت و نوآوری خود پرداخت. با چگانه همراه باشید.

- یک دفترچه یادداشت در کنار خود داشته باشید و زمانی که به موسیقی گوش می‌دهید و یا فیلم تماشا می‌کنید، هر ایده‌یی که به ذهنتان می‌رسد -ولو احمقانه- را در آن یادداشت کنید.

- با وسائل به درد نخوری که دارید، سعی کنید مجسمه بسازید (این مجسمه‌ها اصلی نیاز نیست که بامفهوم باشند!)

- یک لغت را انتخاب کنید -مثلا میز- و آن را در فرهنگ لغت بیابید. سپس به واژگان قبل و بعد از آن توجه کنید. حال سعی کنید یک داستان کوتاه با این سه لغت بنویسید.

- سعی کنید ظرف مدت ۵ دقیقه، با گیره‌های کاغذ اشکال مختلفی بسازید و ببیند که در این بازه چند نوع شکل توانسته‌اید بسازید.

- آهنگ بی‌کلام مورد علاقهٔ خود را پخش کرده و شروع به خواندن شعری از خودتان با آهنگ نمایید.

- در مورد یک روز کامل خود، شعر بنویسید.

- یک لغت مرکب را انتخاب نموده -مثلا آرایش‌گر- سپس یکی از بخش‌های آن را حذف کنید و با کلمهٔ دیگری جایگزین کنید. حال ببینید که چند لغت جدید می‌توانید بسازید.

- قبل از رفتن به رختخواب، مشکل یا مسئله‌یی که دارید را روی کاغذ بنویسید و سپس بخوابید و به ذهن ناخودآگاه خود اجازه دهید که روی موضوع کار کند. این احتمال وجود دارد که فردای آن روز، ایده‌هایی خلاقانه برای مشکل شما به ذهن‌تان برسد.

- همچون دوران کودکی، به ابرها نگاه کنید و آن‌ها را همچون اشیاء واقعی متصور شوید.

- از بازی ماینکرفت برای ساختن خانهٔ رویایی خود استفاده کنید. اگر بازی ماینکرفت را ندارید، با قطعات لگو می‌توانید دست به کار برای ساخت خانه شوید.

- اگر آشپزی بلد هستید، مواد تشکیل‌دهندهٔ غذا را تغییر دهید و غذایی ثابت را با طعم و بویی متفاوت درست کنید.

- پیش از میل کردن غذا، بشقاب غذای خود را با مواد غذایی مختلف تزیین کنید.

- بدون برداشتن قلم از روی کاغذ، شروع به نقاشی شیء مورد علاقهٔ خود کنید.

- هر روز که به خانه بر‌می‌گردید، یک مسیر متفاوت را انتخاب کنید و سعی کنید کم‌ترافیک‌ترین مسیر،‌ بهترین مسیر،‌ زیباترین مسیر و … را انتخاب نمایید.

امیدواریم که راه‌کارهای فوق الذکر و بسیاری راه‌کار دیگری که ذکر نشده و شما بایستی به آن‌ها فکر کنید، شما به آدم‌های خلاقی در زندگی خود مبدل گردید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

مهدیه امیری دارای کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فناوری اطلاعات و کارشناسی در رشته نرم افزار است که مولف مقالات حوزه مدیریت، فناوری اطلاعات و کارآفرینی است.

تعداد کل مقالات: 12
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 51
تعداد کل بازدیدها: 4540


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)