چگونه خشونت و روحیه پرخاشگری در کودکان را کاهش دهیم؟

چگونه خشونت و روحیه پرخاشگری در کودکان را کاهش دهیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

در دنیای معاصر، بسیار مشاهده می شود که کودکان نسبت به اطرافیان خود پرخاش می کنند و روحیه تهاجمی دارند، پرخاشگری کودکان می تواند موجب آزار و اذیت اطرافیان و والدین شود، ولی در زمان پرخاشگری کودکان آنچه مهم است، چگونگی مواجه با پرخاشگری و به نوعی مدیریت و کنترل آن می باشد. به همین دلیل در این مطلب روش های برخورد با کودکان پرخاشگر را تقدیم شما می کنیم.

یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر به یکی از مسائل روز دنیا تبدیل شده است روحیه تهاجمی و خشونت در کودکان می باشد.

تعداد کودکانی که دارای روحیه تهاجمی و خشن می باشد روز به روز دارد، بیشتر می شود. این امر در بسیاری از مواد تحت تاثیر عوامل ناخوشانید می باشد. که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1- وخیم شدن وضعیت و شرایط اجتماعی کودکان در زندگی؛

2- درست نبودن تربیت خانوادگی؛

3- عدم توجه به شرایط روحی و روانی کودک در مدرسه؛

4- آسیب به سر و مغز کودک در زمان تولد؛

- چگونه روحیه تهاجمی و پرخاشگری کودکان را متوقف کنیم؟

برای مدیریت و متوقف کردن پرخاشگری کودکان می توانید اصول و موارد زیر ار مد نظر داشته باشید.

1- به تن صدای خود دقت کنید:

با صدای بلند صحبت کردن کودک را خیلی بیسشتر تهاجمی می کند. چرا که کودک در این زمان شوکه می شود و شوکه شدن تاثیر منفی بر کودک می گذارد.

2- تنبیه بدنی:

در مواجه با پرخاشگری کودک، تلاش کنید که خشم خود را کنترل نماید. بر علیه کودکان بالا بردن صدا و یا زدن اصلا هم روش درست و صحیحی نمی باشد. اگر می خواهید که کودکانتان فریاد نزنند در مرحله اول نیاز است که خودتان داد و فریاد نکنید.

3- نمونه و الگو باشید:

برخورد صحیح و روشمند والدین بسیار مهم می باشد. چرا که کودکان والدین خود را الگوی خود قرار می دهند. فراموش نکنید که، کودکان با تقلید از بزرگ ترها رشد می کنند.

4- به کارهای مثبت کودک پاداش دهید:

برای پاداش دادن می توانید از هدیه دادن به کودک استفاده کنید و یا با حرف و تشویق کودک به او پاداش دهید، تحقیقات نشان می دهد تشویق کودک نتایج بسیار مثبتی دارد. مثلا بگوید: "آفرین بر تو، که فهمیده هستی" و "من می دانستم که تو باهوش هستی. " و یا "من به تو افتخار می کنم" و ... ..

5- صبور باشید و توجه داشته باشید:

ممنوع کردن هر چیزی درست نمی باشد. به ممنوعیت هایی که وضع می کنید توجه داشته باشید. که به چه دلیل و برای چیست، لازم است به مضرات و خطرات آن نیز فکر کنید.

6- از هنجارهای اجتماعی حمایت کنید:

سنت ها و هنجارهایی که در بین مردم رواج دارد را به کودک یاد دهید. مثلا به بزرگ ترها، سن و سال دارها، زنان، کودکان والدین احترام بگذارد. به وی در مورد این که کدام کارهای مثبت و کدام کارها منفی می باشد در هر فرصتی گوشزد نماید. یاد دهید که داد و فریاد زدن، تهاجم و خشونت از سوی هیچ انسانی مورد پسند نیست و سبب می شود که انسان دوستان خود را از دست بدهد.

7- کودک خود را بشناسید:

اشیا و چیزهایی که کودک را عصبانی می کند تا حد امکان اگر جا دارد از دسترس و محیط زندگی کودک دور کنید.

8- اشتباهات را بگوید:

در زمانی که کودک پرخاش می کند، وی را به اتاقی آرام هدایت کنید، اگر کودک به اتاق خود نمی رود، شما از نزد وی خود را دور کنید، لاکن، بعدا اشتباهات وی را به او خاطر نشان کنید و دلیل این که به وی نه گفتید را به کودک بفمانید.

9 - اعضای خانواده حرفشان یکی باشد:

در این شرایط اعضای خانواده یکی سخت باشد و دیگر نرم، کودک را خیلی بیشتر پرخاشگر می کند و کودک لج باز می شود.

10- استفاده از کلمات مناسب:

برای کودک خود از کلماتی مانند تو نفهمی و یا تو پرخاشگری استفاده نکنید. استفاده از این کلمات خود کودک را خیلی بیشتر پرخاشگر می کند.

از همه مهمتر این می باشد که شخصیت کودکان خود را قبول داشته باشد و به وی احترام بگذارد، فراموش نکنید که، آینده کودک شما بستگی به تربیت امروز شما دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3111
تعداد کل بازدیدها: 354799

نظرات کاربران

*