چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را خالی کنیم

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/01

در سال 2017 دیگر نباید نگران error های مکرر برای نداشتن حافظه ی کافی باشید. بیشتر این اخطارها در اثر مواردی هستند که غیر ضروری و گاهی بدون اگاهی فرد فضای دیسک را پر کرده اند.

نکته ی مهم اینجاست که در پاکسازی این دستگاه شما باید به موارد ظریف تری توجه کنید مثل زبان های موجود در دستگاه، فایل های دو نسخه ای و .. که گاهی به صورت مشخص جلوی چشم ما نیستند. 

اولین نکته این است که شما باید نسخه ای از برنامه ی Gemini 2 را تهیه کنید تا ببینید دقیقا چقدر از حجم حافظه پر شده است که البته این برنامه کاملا رایگان است. 

این برنامه شما را قارد می سازد همان اول یک سری اطلاعات بی استفاده را حذف کنید و بعدا به سراغ موارد سخت تر بروید. 

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

به خاطر داشته باشید پیش از استفاده از هر نوع برنامه برای پاکسازی حتما از اطلاعات خود backup گرفته باشید. 

اولین موردی که Gemini 2 به دنبال آن می رود فایل های دو نسخه ای است که حجم بسیار زیادی را در حافظه اشغال می کند. این مورد به خصوص ر صورت استفاده ی مکرر و یا طلانی مدت از یک دستگاه دیده شده است. این برنامه به شما کمک می کند تا این فایل ها را پیدا کرده و سریعا آن را پاکسازی کنید.

می توانید این برنامه را از طریق appstore تهیه کنید اما apple این ویژگی را دارد که بتوان از طریق سایت هم به ان دسترسی پیدا کرد و نسخه کاملا رایگان است. 

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

گزینه های دیگری هم برای این کار وجود دارد اما ما این برنامه را امتحان کرده و نتایج بهتری به دست آوردیم.

سطل آشغال را خالی کنید!

اکثر افراد تنظیمات را طوری انجام داده اند تا فایل ها پس از حذف به داخل سطل رفته و کاملا پاک نمیشوند. این می تواند حجم زیادی را اشغال کند. اما باید در نظر داشته باشید که Mac ها می توانند چندین سطل آشغال داشته باشند. بنابراین باید تک تک آنها را خالی کنید.

برای خالی کردن این سطل ها باید Ctrl  را با click گرفته و یا روی علامت سطل راست کلیک کنید و آن را خالی کنید. این کار تمام فایل هایی که حجم اضافی را می گرفتند حذف می کند. 

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

iphoto و imovie و mail سطل های خود را دارند. اگر فایل هایی را از این سه برنامه پاک کرده اید باید این سطل ها را هم خالی کنید. برای مثال اگر از iphoto برای حذف یک عکس استفاده کردید باید سطل iphoto را هم خالی کنید. برای این کار باید روی گزینه ی trash راست کلیک کرده و سپس empty trash را بزنید.

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

حذف برنامه های بی استفاده

برنامه هایی که روی Mac نصب می کنید هم فضای زیادی را می گیرند. در صورتی که نیازی به آنها ندارید بهتر از حذف شان کنید. فقط پنجره ی finder را باز کرده و برنامه هایی که نصب شده اند را ببینید.

برای اینکه بدانید چه برنامه هایی بیشترین حجم را می گیرند باید در این پنجره روی show items in a list در toolbar بزنید و روی قسمت size برنید تا برنامه ها را بر حسب اندازه رده بندی کند.

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

فایل های موقتی را پاک کنید

mac شما حتما پر از فایل های موقتی است که اصلا نیازی به آنها ندارید. در mac OS X به صورت خودکار فایل های موقتی پاک می شوند اما برنامه ای عالی برای پاکسازی فایل های بیشتر لازم است. پاک کردن فایل های موقتی لزوما سرعت MAC را بالا نمی برد اما بخشی از فضا را خالی می کند.

برنامه ی CCleaner بهترین نسخه برای پاکسازی mac هستند. این برنامه را دانلود کرده و فایل های اضافی را حذف کنید. 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

البته به خاطر داشته باشید پاک کردن این فایل ها (temporary files) ایده ی زیاد خوبی نیست چرا که می تواند حاوی صفحات وب و ... باشد و با استفاده ی دوباره ی شما از این وارد دوباره بازگردانده شوند. 

برنامه ی Disk Inventory X  برای بررسی فایل ها و پوشه هایی که که بیشترین حجم را گرفته اند قابل استفاده است. 

به خاطر داشته باشید که شما قصد پاک کردن فایل های مهم را ندارید. فایل های شخصی تان مهم ترین فایل هایی هستند که باید روی آنها تمرکز کنید تا اشتباها پاک نشوند. 

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

فایل های زبان های mac را پاک کنید

در حالتی که شاید شما تنها از یک یا دو زبان در mac استفاده می کنید بهتر است زبان های اضافی را از آن حذف کنید. برای پاک کردن زبان ها از Monolingual استفاده کنید. 

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

 

attachment های پرحجم را از ایمیل mac پاک کنید.

شاید لازم باشد تنظیمات ایمیل را تغییر دهید تا ذخیره ی attachment ها را به دلخواه شما انجام دهند تا در صورتی که تمایل ندارید، فضای خالی را پر نکنند. 

 

چگونه حافظه ی پر شده ی Macbook را  خالی کنیم

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 243
تعداد کل نظرات : 35
تعداد کل آرا: 471
تعداد کل بازدیدها: 232178

نظرات کاربران

*