چگونه جلوی خون دماغ را بگیریم

چگونه جلوی  خون دماغ را بگیریم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/11/11

خون دماغ ناشی از آسیب دیدن و یا خشک شدن دیواره ی داخلی بینی است که موجب آسیب به مویرگهای خونی بینی شدن و خون ریزی شروع می شود. بیشتر خون دماغ ها از رگ های خونی در قسمت جلوی بینی حاصل می شوند که در واقع مانند تیغه ای دو طرف سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.

 

خون دماغ بیشتر در افرادی با ناراحتی های سینوسی, دارای آلرژی, فشار بالا و بیماری های خونی اتفاق می افتد. 

اگر از چگونگی روند آن آگاه باشید می توانید بهتر آن را کنترل کنید.

1. وضعیت قرار گیری بدن.

اگر مشکل جدی برای خون دماغ شدن ندارید, می توانید به هنگام اتفاق افتادن آن از جعبه ی کمک های اولیه در خانه برای بند آوردن اش کمک بگیرید. 

برای شروع بنشینید چون راحت تر از ایستادن است.  سر را کمی به سمت جلو نگه دارید تا خون در سوراخ بینی جریان پیدا کند.  یک دستمال می تواند برای نگه داشتن زیر بینی کمک کند.  نخوابید و تکیه ندهید. این کار موجب جریان یافتن خون به سمت گلو می شود. 

 

چگونه جلوی  خون دماغ را بگیریم

 

2. بینی خود را محکم فشار دهید.

با یک انگشت, انتهای گوشتی بینی را فشار دهید تا سوراخ بینی کاملا مسدود شود. فشار به این قسمت دقیقا بر روی رگ های خونی بینی وارد می شود که آسیب دیده اند. این حرکت بسیار موثر است زیرا از جریان خون جلوگیری می کند. به مدت ده دقیقه باید انگشتتان را روی بینی نگه دارید.

اگر جریان خون ادامه داشت دوباره به مدت 10 دقیقه این کار را تکرار کنید.  در این مدت از دهان خود نفس بکشید.

 

چگونه جلوی  خون دماغ را بگیریم

 

3. خنک شوید.

پایین آوردن دمای بدن می تواند در بند آوردن خون کمک کند. برای این کار, تکه ای از یخ را در دهان خود قرار دهید. این کار سریع تر از قرار دادن یخ روی دیواره ی خارجی بینی جواب می دهد.

این کار از قرار دادن کمپرس سرد بر بالای بینی هم موثر تر است.

 

چگونه جلوی  خون دماغ را بگیریم

 

4. از اسپری های بینی به نام اکسی متازولین استفاده کنید.

اگر برخی اوقات بدون دلیل جدی و در اثر شرایط محیطی مانند گرمای بیش از حد دچار خون دماغ می شوید, می توانید از این اسپری استفاده کنید. ( درصورت داشتن فشار خون بالا از این گزینه صرف نظر کنید)

این دارو موجب فشار در رگ های خونی بینی می شود. برای استفاده از آن, یک دستمال تمیز در اندازه ی کوچک آماده کنید. یک یا دو قطره روی آن اسپری کنید. آن تکه پارچه را در سوراخ بینی قرار دهید. بعد از 10 دقیقه برای اطمینان از بند آمدن آن را در بیاورید.

اگر خون بند آمده بود, تا یک ساعت دستمال را در نیاورید چون ممکن است خون ریزی دوباره اتفاق بیفتد. استفاده ی بیش از حد, برای مثال 3-4 بار در یک روز عوارض دارد. این اسپری ها فقط زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که با فشار دادن بینی خون ریزی ادامه پیدا کند.

 

چگونه جلوی  خون دماغ را بگیریم

 

5. بینی را بشویید و استراحت کنید. 

بعد از بند آمدن خون ریزی, می توانید اطراف بینی را با آب گرم بشویید. بعد از آن کمی استراحت کنید تا از خونریزی بیشتر جلوگیری شود. 

می توانید دراز بکشید.

 

چگونه جلوی  خون دماغ را بگیریم

 

چگونه از خون دماغ جلوگیری کنیم؟

خب برای این کار اول از همه باید به بینی تان اهمیت دهید. همیشه آن را کمی مرطوب نگه دارید و از ژل های مخصوص استفاده کنید.

یک دستگاه مرطوب کننده ی هوا در اتاق قرار دهید. این کار از خشک بودن هوا جلوگیری می کند به خصوص در زمستان. در تغذیه ی خود از فیبر بیشتری استفاده کنید. این کار موجب می شود رگ های خونی مستعد خونریزی نباشند و فشار کمتری در رگ ها بوجود بیاید. سعی کنید مایعات دریافتی بدن را افزایش دهید.  از خوردن غذاهای تند و داغ پرهیز کنید. گرما موجب تحریک رگ ها برای خونریزی می شود. دلایل رایج را بشناسید و به خاطر بسپارید. از برخی موارد اجتناب کنید. برای مثال از لم دادن, دراز کشید, صحبت کردن, سرفه کردن, عطسه کردن... برخی از آنها ممکن است موجب حالت تهوع و یا تکرار خونریزی شوند. به پزشک مراجعه کنید. اگر به سختی نفس می کشید, خونریزی بیش از چند قطره و مدت آن بیش از 30 دقیقه است وغیره. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 243
تعداد کل نظرات : 35
تعداد کل آرا: 471
تعداد کل بازدیدها: 231874

نظرات کاربران

*