چگونه تصمیم بگیریم | ساده ترین راه برای به دست آوردن موفقیت با تصمیم گیری درست

چگونه تصمیم بگیریم | ساده ترین راه برای به دست آوردن موفقیت با تصمیم گیری درست
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/18

تصمیم گیری برای همه کاری سخت می باشد، با این حال ما در زندگی روزانه تصمیم های مختلفی را می گیریم که برخی از این تصمیم ها عادی است و اثر زیادی در زندگی ما ندارد، ولی برخی از تصمیمات بر روی زندگی و آینده ما تاثیر می گذارد، از این رو، در چنین مواردی تصمیم گیری بسیار سخت می باشد و انسان به نوعی ناتوان می شود از تصمیم گرفتن، ولی با رعایت نکاتی چند می توان تصمیماتی را گرفت که موفقیت و آینده انسان را تضمین کند.

هر مشکلی راه حلی دارد، تنها سختی این است، که راه حل آن را پیدا کنیم. در مورد کارهایی که باید انجام دهید قیدهای بگذارید، در زمان قید شده شما به طور اتوماتیک وضعیت را تحلیل خواهید کرد و انتخاب صحیح را انجام خواهید داد.

ما در طول کارهای روزانه خود، مجبور به قبول کردن تصمیم هایی با وضعیت های مختلف هستیم. بسیار فکر می کنیم، عجله می کنیم، سپس از نتیجه ناراضی می شویم، این گونه فکر می کنیم، تصمیمی که گرفته ایم در زندگی مان نقش زیادی بازی می کند. اما گاهی پیش می آید که، تصمیمات اشتباهی مشکلات ما را حل می کنند، پس چگونه تصمیم بگیریم، که بعداً پیشیمان نشویم؟.

انسان همیشه در حال انتخاب است، "برای ناهار چی بگیریم؟"، "برای استراحت کجا بروم؟"، "در کدام دانشگاه درس بخونم"، "کدام شغل را انتخاب کنم؟"، "چگونه پول در بیاورم؟"، و غیره.... .

در مسائل عادی به راحتی تصمیم گرفته می شود، و زود هم پذیرفته می گردد. اما در انتخاب های مهم باید جدی باشیم. در چنین شرایطی تصمیم درست موجب موفقیت بزرگ می شود و یا برعکس شکست و زیان را به دنبال دارد.

چگونه تصمیم بگیریم | ساده ترین راه برای به دست آوردن موفقیت با تصمیم گیری درست

برای اینکه تصمیم گیری درستی در زندگی داشته باشیم، باید حتماً زمان تعیین کنیم، در کنار وقت، احساسات هم برای عدم تصمیم گیری درست موانعی ایجاد می کند. چون که وقتی احساسات بر انسان حاکم می شود، فرد نمی تواند درست فکر کند و تصمیم درست بگیرد. در چنین شرایطی اگر انسان راحتی و آرامش داشته باشد، بهتر است. در زمان تصمیم گرفتن به افکارمان نباید محدودیت بگذاریم و حتماً باید تصمیم با فکر باشد. البته که، گرفتن تصمیم درست، با تجربه انسان بستگی دارد. چنانکه می گویند: «مدیریت با سال ها به دست می آید.» (البته این را نمی توان به همه اطلاق کرد)

ترس از شکست هم موجب می شود، که انسان نتواند تصمیم درست بگیرد. برای از بین بردن ترس لازم است، اطلاعات به دست آمده را درست تحلیل و بررسی کرد. قدم هایتان را بر دارید و بگذارید. با تصمیمات کوچک شروع کنید. اول تعیین کنید که، در صدد گرفتن چه تصمیمی می باشید. باید چند نوع انتخاب داشته باشید. نمی گویم برای تحلیل هر کدام، تمام وقت خود را صرف کنید. یقینناً قبل از خواب می توان حوادث رخ داده در طول روز را به خوبی تحلیل کرد و نتیجه گرفت. در ناخودآگاه انسان برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. در زمان خواب، روند تحلیل بدون فاصله (میان خود آگاه و ناخودآگاه) رخ می دهد و صبح خودآگاه شما می تواند انتخاب های درست را به شما عرضه کند.

اجرا کنید: در مورد کارهایی که باید انجام دهید قید بگذارید، در موقع گذاشتن قید شما به صورت اتوماتیک آن را تحلیل می کنید و انتخاب های صحیح را انجام می دهید. در عین حال، با مشاهده اشتباهات به آسانی آن ها را برای آینده بر طرف خواهیم کرد.

یکی از کارهایی که سبب می شود، انسان تصمیم درست بگیرید واقع گرایی است، باید وضعیت را همان گونه که هست قبول کرد.

دروغ و اطلاعات نادرست سبب تصمیم های نادرست می شود. گاهی پیش می آید که، مشخص شدن اطلاعات موجب انتخاب درست می شود. اما، فریب این را هم نخورید. اطلاعات جدید می توان تصمیم گیری را تا حدی سخت تر هم کند. چون که معلومات و اطلاعات جدید نیاز به اثبات دارند و زمان امکان تحلیل انتخاب های مختلف را محدود می کند. مثلاً شما پیشنهادهای کارهای مختلفی دریافت کرده اید و هنوز تصمیم نگرفته اید. البته اگر دیر تصمیم بگیرید، بیکار می مانید.

چگونه تصمیم بگیریم | ساده ترین راه برای به دست آوردن موفقیت با تصمیم گیری درست

برای حل کردن موضوعات و مسائل می توانید، از اقوام نسبی و دوستان خود هم مشورت بگیرید. اما این نکته را فراموش نکنید، به همه و هر کسی در مورد مشکلتان نباید صحبت کرد. صحبت کردن با خود هم گاهی مفید می تواند باشد.

به دنبال راه های جایگزین باشید: تنها به یک راه حل اکتفا نکنید. حداقل برای مقایسه هم که شده به انتخاب های مختلف فکر کنید. تصویر کنید که، اولین راه ایده آل نیست. در چنین وضعیتی چکار باید بکنید. البته که باید به دنبال چند راه جایگزین باشید.

بعد از تصمیم گیری، اطمینان کامل به وجود می آید و می توان منتظر موفقیت بود. اما باز دقت داشته باشید. فراموش نکنید که، حتی افراد موفق هم رای خود را زود به زود عوض نمی کنند. بین تغییر و خواستن تعادل ایجاد کنید. تنها در چنین شرایطی شما درست به سمت مقصد حرکت خواهید کرد و می توانید در صورت نیاز نقشه و تصمیم خود را به صورت فعال تغییر دهید. باز لازم به ذکر است که، برای گرفتن تصمیم درست باید از تجربیاتتان استفاده کنید. در کنار این، مسائل گفته شده در بالا را هم در نظر بگیرید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*