چگونه ترکیه یک کشور توریستی شد؟

چگونه ترکیه یک کشور توریستی شد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/11/29

توریسم صنعتی است که انسان ها در آن با هدف استراحت کردن، سیاحت اماکن فرهنگی، هنری و شرکت در رویدادهای مختلف در منطقه ای حضور می یابند. توریسم موجب پویایی و کسب درآمد هر کشوری می شود. امروزه توریسم به یک صنعت قدرتمند تبدیل شده است. صنعت توریسم به دو دسته کلی تقسیم می شود، توریسم داخلی که انسان ها در داخل مرزهای کشور به گردشگری می پردازند و توریسم خارجی که انسان ها در خارج از مرزها جهت گردشگری حضور پیدا می کنند. در مقاله زیر به بررسی صنعت توریسم کشور ترکیه که یکی از صنایع قوی این کشور و همچنین در سطح دنیاست(بویژه در حوزه توریسم خارجی) می پردازیم.

 

 

فاکتورهای تاثیرگذار بر توریسم ترکیه:

- اقلیم

- عوارض زمین

- تنوع گیاهی و حیوانی

-چشمه های آب

- آثار تاریخی

- ارزش های معنوی

- حمل و نقل

  

پتانسیل های توریسم در ترکیه

ترکیه به خاطر وجود آثار تاریخی و زیبایی های طبیعی در بین کشورهای برتر دنیا جای دارد. اقلیم ها، پوشش گیاهی و عوارض زمین در ترکیه تنوع زیادی دارد که موجب افزایش پتانسیل های گردشگری این کشور می شوند.

 صنعت توریسم ترکیه را می توان به دو دسته اصلی آثار تاریخی و زیبایی های طبیعی تقسیم کرد که در اینجا به توضیح این دو می پردازیم:  

الف - زیبایی های طبیعی اولین و بزرگترین قسمت از پتانسیل توریسم ترکیه که در بخش زیبایی های طبیعی قرار دارد متعلق به گردشگری دریا است. از عواملی که باعث توسعه گردشگری دریا شده این می باشد که در مناطق هدف گردشگری فصل بهار زود از موعد آغاز می شود و به مدت طولانی ادامه می یابد. همچنین وجود سواحل پاکیزه و مراقبت شده از عوامل تاثیر گذار در توسعه این بخش است.  علاوه بر این وجود جنگل های ماکی و کاج و خلیج های کوچک آبی رنگ در جای جای سواحل موجب تبدیل شدن مناطق اطراف دریا به پر درآمدترین بخش گردشگری ترکیه شده است. مناطقی که در آنجا توریسم دریا توسعه یافته است را می تواند به ترتیب؛ آنتالیا، مارماریس، بودروم، کوش آداسی، چشمه، ماناوقات، سیده، کمر، کاش و فتحیه نام برد.

از شاخه های صنعت توریسم که در سال های اخیر در ترکیه رشد جهشی داشته بخش گردشگری با قایق های بادبانی است که گردشگران در قایق ها اسکان می یابند و در دریا به مسافرت و سیاحت می پردازند.

در کشور ترکیه رودهایی مانند دودن، کورشونلو، ماناوقات و تورتوم وجود دارند که در دره های تنگ و باریک در جریان هستند و موجب به وجود آمدن  زیبایی هایی بی نظیر شده اند. همچنین رودهایی مانند چوروح، دجله، فرات، ساکاریا، سیحان، جیحان، دالامان و گؤکسو دارای پتانسیل های بالایی برای قایق سواری آرام  و قایق رانی آب های خروشان می باشند.

از مناطقی که از دیدگاه صنعت گردشگری بسیار مهم بوده و موجب جذب گردشگر در ترکیه می شود دریاچه ها هستند، به خصوص دریاچه مانیاس که هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است و لقب بهشت پرندگان به آن داده شده است. 

در ترکیه به دلیل شکستی های پوسته زمین وجود چشمه های آبگرم بسیار معمول است. این چشمه های آبگرم برای درمان انواع بیماری ها مفید می باشد و از جمله این چشمه ها می توان چشمه های آبگرم؛ بورسا، دنیزلی، آفیونکاراحصار، بالکثیر، یالووا، آنکارا و سیاواس را نام برد.

در مناطق دریای مدیترانه غارهای زیادی وجود دارد از جمله؛ کارایین، اینسوسو، داملاتاش و... . چاله های عمیق بهشت و جهنم در مرسین و تراورتن های پاموک قلعه که از زیبایی های طبیعی در بخش توریسم محسوب می شوند. سنگ های غول پیکر ایستاده که در مناطقی همچون اوگروپ، گؤرمه و آوانوس وجود دارند از عوارض طبیعی موجود در سطح زمین هستند که سالانه توریست های زیادی برای بازدید از آن ها به این مناطق سرازیر می شوند. در ترکیه هر چند از نظر عموم سخت و کم ارزش به نظر برسد ولی وجود کوه های بلند نیز در دسته زیبایی های طبیعی در صنعت توریسم قرار می گیرند و پتانسیل بسیار بالایی در زمینه توریسم زمستانی دارند. از مراکزی توریستی که در آنجا ورزش های زمستانی پر رونق است می توان؛ بورسا(اولوداغ)، کایسری(ایرجییس)، کاستامونو(ایلگاز)، ارزروم(پالاندوکن) و کوه ساریقمیش کارس را نام برد.

 

ب- آثار تاریخی

در کشور ترکیه آثار تاریخی از ادوار مختلف تاریخی بر جای مانده است، این آثار تاریخی ترکیه را از دیدگاه کثرت وجود آثار تاریخی و باستانی به یکی از کشورهای با ارزش در سطح دنیا تبدیل کرده است.  ویرانه های شهر هیتیتی ها در آلجاحویوک(چوروم)، کول تپه(کایسری)، آسلان تپه(مالاتیا) تا به امروز باقی مانده است، همچنین در اطراف دریاچه وان آثار  تمدن اورارتوها، در غرب آناطولی آثار تمدن فریقی ها و ایون ها حیرت و تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد.

آثاری همچون مساجد، حمام ها و معماری های متنوع از دوره سلجوقیان و عثمانی ها در جای جای ترکیه قابل مشاهده است. بیشتر آثار تاریخی دوره سلجوقی در شهرهای قونیه، کایسری، سیواس، دیاربکر و ارزروم واقع شده اند و بیشتر آثار تاریخی دوره عثمانی در استانبول، بورسا و ادیرنه متمرکز می باشند. مزار شهدای نبرد چنق قلعه و مناطقی که جنگ آزادی اول در آنجا به وقوع پیوسته است از مهم ترین مراکز جذب توریست در ترکیه هستند.

توسعه توریسم در ترکیه و جایگاه آن در اقتصاد کشور

در سال 1923 با فرمان مصطفی کمال پاشا آتاترک در جهت توسعه صنعت توریسم "جمعیت سیاحت ترک" بنیان گذاشته شد که امروزه با نام "سازمان گردشگری و اتومبیل ترکیه" شناخته می شود. این سازمان در تعمیر و نگهداری آثار تاریخی و باستانی نقش مهمی را ایفا می کند.

صنعت توریسم در کشور ترکیه

با توجه به سرمایه گذاری های گسترده و اعطای وام های کم بهره به فعالان عرصه توریسم و تشکیل کمپین های تبلیغاتی از سال 1985 شاهد جهش بزرگی در تعداد گردشگران وارد شده به ترکیه هستیم که در نتیجه باعث افزایش درآمدهای چشم گیر این بخش شده است. در همین راستا شایان ذکر است در سال 2006 مجموع درآمدهای صنعت توریسم ترکیه از 14 میلیارد گذشته است.

توسعه صنعت توریسم در ترکیه آثاری همچون افزایش ورود ارزهای خارجی به کشور، افزایش استخدام ها، افزایش درآمد ملی، توسعه زیرساخت های کشور، توسعه بانکداری، تجارت، حمل و نقل، امنیت غذایی، صنعت سوغاتی و... را سبب شده است.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.2
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 5
تعداد کل بازدیدها: 1119

نظرات کاربران

*