چگونه به کودک خود آموزش دوست یابی بدهیم؟

چگونه به کودک خود آموزش دوست یابی بدهیم؟

آموزش دوست یابی به کودکان از مسائلی است که والدین خیلی باید به آن توجه کنند. مهارت های دوست یابی در کودکان و نوجوانان باید تقویت شود تا بتوانند روابط اجتماعی خود را گسترش دهند.  دوست یابی کودکان در مدرسه و محیط های دیگر می تواند نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت آن ها داشته باشد. در این مطلب قصد داریم به چند نکته که در تقویت مهارت های دوست یابی کودکان و نوجوانان حائز اهمیت است، اشاره کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نکات زیر می تواند در دوست یابی کودکان و افزایش اعتماد به نفس آن ها برای دوست یابی، موثر باشد:

حالت چهره

حالت صورت در دوست یابی موثر است. اگر دقت کرده باشید کودکان و به طور کلی افرادی که خنده رو هستند و با شوخی با دیگران برخورد می کنند، دوستان بیشتری دارند. طبیعی است کودکی که استرس دارد، از چیزی می ترسد، خشمگین است و یا اعتماد به نفس پایین دارد، نمی تواند روابط خوبی برقرار کند و دوستان زیادی داشته باشد.

چگونه به کودک خود آموزش دوست یابی بدهیم؟

تماس چشمی (eye contact)

تماس چشمی یکی از اصول گسترش روابط میان فردی است. افراد بالغ با تماس چشمی آشایی دارند و با معنی نگاه های مختلف نیز آشنا هستند اما کودکان نیازمند آموزش در این زمینه هستند.

باید با کودک در مورد اهمیت این کار صحبت شود. نه اینکه به فرد مقابل نگاه نکند که طرف احساس بی توجهی کند و نه آنقدر به او خیره شود که حس عدم امنیت به طرف دست بدهد. باید به کودک یا نوجوان خود فرصت تمرین بدهید. محیط خانه و با اعضای خانواده بهترین محل برای تمرین این کار است.

چگونه به کودک خود آموزش دوست یابی بدهیم؟

جملات مفید

به کودک و نوجوان آموزش داد برای دوست یابی و حفظ دوستان خوب چه کار باید کرد. معمولا جند جمله در ابتدای روابط وجود دارد و نه اینکه به سرعت رابطه را آغاز کند. اجازه بدهید برای این کار الگو بگیرد. می تواند از کتاب های مفید استفاده کند و یا رفتار هم سالانش که در این زمینه توانایی بالایی دارند را رصد کند. جملات وقتی بیان می شوند نباید مصنوعی باشند و کودک باید در بین آن ها احساس راحتی داشته باشد. جملاتی باشند که مناسب با سن خود نوجوان باشد.

در خانه با فرزند خود برای ارتباط گیری تمرین کنید. نگاه کردن، ارتباط چشمی، حالت چهره، گفتن جملات مفید، همه ی اینها می توانند در خانه و توسط والدین با کودک تمرین شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)