چگونه به کودکان خود آداب اجتماعی بیاموزیم | یاد دادن آموزه های اجتماعی و رفتار در اجتماع به کودکان

چگونه به کودکان خود آداب اجتماعی بیاموزیم | یاد دادن آموزه های اجتماعی و رفتار در اجتماع به کودکان

یکی از مهمترین بخش های جامعه ما کودکانمان هستند. کودکان سرمایه ارزشمند جامعه و خانواده و کشور بوده و قطعا آینده کشور در اختیار آنان خواهد بود. از این رو تربیت و پرورش کودکان می تواند نه تنها بچه هایی مودب و با شعور به جامعه تحویل دهیم همچنین می توانیم به فرزندان خود آداب معاشرت آموخته و به آن ها مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند، یاد دهیم تا فرزندان مودبی در آینده داشته باشیم و در حقیقت جامعه ای سالم در آینده را تجربه کنیم.

چگونه به کودکان خود آداب اجتماعی و هنجاری را آموزش دهیم؟ چگونه به فرزندان خود یاد دهیم که چگونه با افراد در جامعه برخورد نموده و ارتباط برقرار کنند؟

وظیفه پدر و مادر در مورد تربیت و پرورش کودکان کاملا واضح و روشن است و والدین باید راهنمایی اجتماعی و رفتاری کودکشان باشند و در کنار آنها وقت بگذارند و اهمیت دهند. در زمینه تربیت کودکان چه از نظر ادب و معشرت اجتماعی نیازمند وقت گذاشتن و دقت کردن در این موضوع است.
روانشناسان بر این موضوع تاکید می کنند که پدر و مادر باید از سنین کم، سلام و خداحافظی کردن را به فرزندان خود آموزش دهند و به صورت عملی، کمک به دیگران، عذر خواهی کردن، احترام به بزرگترها، گذشت و فداکاری را با رفتار مناسب به فرزندانشان در موقعیت مختلف بیاموزند.
روانشناسان راه های آموزش رفتار و معشرت های احتماعی کودکان را به صورت تشویق و تحسین می دانند بدین صورت که والدین باید رفتارهای قابل قبول کودکشان را تشویق نموده و تحسین کنند و در راه تعلیم این آداب صبور باشند زیرا راه نسبتا زمان بری را پیش روی دارند. تنها راه فراگیری آداب و معاشرت اجتماعی تشویق کودکان است. علت اینکه راه تشویق را برای آموزش آداب اجتماعی توصیه می شود این است که هیچ گاه نمی توان بر کودکان و یا حتی بزرگسالان ادب و معاشرت های اجتماعی را به زور یاد داد.

این روانشناس در پایان گفت:والدین در هنگام صحبت کردن، خوب حرف بزنند و از لغات عامیانه کمتری استفاده کنند تا الگوی مناسبی برای کودکان باشند.

به فرزندتان یاد بدهید:
• وقتی کسی چیزی به او می دهد، حتما تشکر کند.
• حتما درخواست هایش را با کلمه «لطفا» شروع کند.
• هرگز به لوازم و اشیای میزبان دست نزد و فقط باید آن ها را نگاه کند.
• زمانی که به جایی، به خصوص یک فروشگاه وارد می شود، به جای اینکه در را پشت سرش ببندد، آن را برای دیگران باز نگه دارد تا آن ها هم بتوانند وارد شوند. می توانید خودتان این کار را انجام دهید تا او ببیند و یاد بگیرد.
• وقتی می خواهد به ساختمان یا آسانسور و مترو وارد شود، صبر کند تا اول کسانی که می خواهند خارج شوند، از در عبور کنند.
• به دیگران، به خصوص کسانی که با بقیه متفاوتند، خیره نشود و بداند که این کار دور از ادب است.
• به تفاوت در سبک زندگی افراد احترام بگذارد. حتما به او بگویید این تفاوت ها نشانه درست یا غلط بودن شیوه زندگی دیگران نیست.
• با دیگران مهربان بوده و نسبت به نیازهای آن ها حساس باشد؛ مثلا به عیادت دوست بیمارش برود یا وقتی دوستش زمین می خورد، دست او را بگیرد و یا در زمان بردن وسایل سنگین به دیگران کمک کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
چگونه به کودکان خود آداب اجتماعی بیاموزیم | یاد دادن آموزه های اجتماعی و رفتار در اجتماع به کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)