چگونه به عنوان یک شخص درون گرا در تجارت و کسب و کار موفق شویم

چگونه به عنوان یک شخص درون گرا در تجارت و کسب و کار موفق شویم

افراد دارای خصوصیات اخلاقی و شخصیتی مختلفی هستند و در یک طبقه بندی روانشناسی به دو گروه افراد درون گرا(Introvert) و برون گرا(Extrovert) تقسیم می شوند. معمولا افراد درون گرا از لحاظ برقراری روابط اجتماعی با دشواری مواجه هستند و در تعاملات خود بویژه مراودات و تعاملات تجاری و کاری احساس دشواری و ناراحتی دارند. برای مثال ممکن است اگر یک کارمند فروش باشند در تماس گرفتن با مشتریان بالقوه برای فروش محصول احساس ترس و اضطراب داشته باشند. در این مقاله سعی می شود نکاتی درخصوص موفقیت در حرفه و کسب و کار برای افرادی که از لحاظ شخصیتی درون گرا هستند، آورده شود.

این افراد ابتدا باید درون گرا(یا به اصطلاح خجالتی) بودن خود را بپذیرند و سپس مسیر موفقیت در شغل، تجارت و کسب و کار خود به عنوان یک فرد درون گرا طی کنند.

چگونه به عنوان یک شخص درون گرا در تجارت و کسب و کار موفق شویم

پذیرش شخصیت درون گرا

ابتدا باید سعی کنید که با ماهیت و ذات شخصیتی خود مقابله کنید. در واقع سعی کنید شخص و شخصیتی نباشید که به ذاته نیستید. برای مثال سعی نکنید در جمع زیاد با افراد دیگر خودی شوید یا سعی نکنید در کار تماس برای فروش خود را اذیت کنید. بلکه باید راه هایی به منظور ایجاد یک مدل و روش درست برای اینکه کارهای خود را درست انجام داده و خودتان نیز اذیت نشده و راحت باشید، پیدا کنید. به یاد داشته باشید که شما هم می توانید مانند دیگران در کار و تجارت خود موفق باشید.

سعی کنید در ذهن خود و به خود نقاط قوت و توانایی های خود را تلقین کنید و به یاد داشته باشید که شما نیز خصوصیات و توانایی هایی دارید که ممکن است دیگران نداشته باشند. در واقع افراد درون گرا ویژگی های مثبت زیادی دارند که باید از آن در جهت موفقیت در کسب و کار و شغل خود استفاده کنند. برای مثال افراد درون گرا معمولا شنونده های خوبی هستند، این خصوصیت می تواند در بسیاری از مواقع و تعاملات کاری برای شما مفید باشد. همچنین از لحاظ خلاقیت و نوآوری این افراد چون زیاد فکر می کنند نسبت به افراد برون گرا برتری دارند، این خصوصیت می تواند در شغل هایی مانند طراحی تبلیغات مفید باشد.

راه موفقیت افراد درون گرا در شغل و تجارت

سعی کنید که محیط کار خود را مطابق ماهیت و خصوصیات خود ایجاد کنید(در صورت امکان). معمولا افراد درون گرا محیط کار و اتاق کاری می خواهند که خصوصی و مجزا باشد تا بتوانند در سکوت بر روی کار خود تمرکز کرده و مشکلات کاری خود را حل کنند.

معمولا افراد درون گرا در معاشرت ها و تعامل های حضوری و فیزیکی احساس راحتی نمی کنند، بنابراین سعی کنید که از ابزارهایی مانند شبکه های اجتماعی به منظور تعامل و ارتباط برقرار کردن با دوستان، شرکای تجاری و امثالهم استفاده کنید. شبکه های اجتماعی مانند لینکداین(LinkeIn) که شبکه حرفه ای از متخصصان است برای داشتن یک تعامل دوستانه و کاری بسیار مفید است.

سعی کنید که ارتباطات خود را بصورت مکتوب ایجاد کنید. علی رغم اینکه هر کسی نیازمند برقراری یک رابطه شفاهی و گفتگو در مذاکرات تجاری است، اما سعی کنید تا جای ممکن از ارتباطات مکتوب استفاده کنید. نکته استفاده از این روش این است که معمولا در گفتگو بصورت حضوری و شفاهی شما زبان بدن و تن صدای خود را باید نشان دهید که این حالت در ارتباطات مکتوب مانند ایمیل یا چت پیدا نیست.

علی رغم اینکه نکات قبلی درخصوص تغییر ندادن شخصیت خود و پذیرش شخصیت درون گرای خود، پابرجاست، اما برای هر فرد با هر نوع شخصیتی گاهی لازم است که از منطقه امن یا راحتی خود خارج شده و حالت دیگری را تجربه کنند. این کار برای توسعه فردی و افزایش تجربه مفید است. مثلا می توانید در کار خود از گفتگو با همکاران در خصوص یک مشکل کاری و راه حلی که برای آن دارید شروع کنید.

توجه داشته باشید که همانطور که گفته شد شما به عنوان یک شخص درون گرا از نقاط قوتی مانند یک شنونده خوب بودن برخوردارید که می توانید از این نقاط قوت برای بهبود انجام کار استفاده کنید.

یک روش و راهکار خوب برای افراد درون گرا به منظور موفقیت در شغل و کسب و کارشان این می تواند باشد که با افراد مشابه خود تعامل و ارتباط برقرار کنند. شما به عنوان یک درون گرا می توانید از بین مشتریان، همکاران یا شرکای تجاری خود افرادی که خصوصیات اخلاقی نزدیک و مشابه شما دارند را انتخاب کنید.

اگر شما به عنوان شخصی درون گرا در سمتی در یک شرکت یا سازمان هستید و بخشی از کار شما نیازمند تعاملات و وظایفی است که مختص یک شخص برون گراست، سعی کنید شخصی با این خصوصیات برای انجام چنین کارهایی استخدام کنید. در واقع تصور کنید که شما کاری را بلد نیستید و می خواهید فردی دارای تخصص را برای آن کار استخدام کنید.

بهترین کار برای اجتناب از ترد شدن در محیط کار به عنوان یک شخص درون گرا این است که شهرت و محبوبیت خود در محیط کار یا تجارت خود را براساس نقاط قوت و تونایی های خود ایجاد کنید. برای مثال افراد درون گرا قدرت حل مسئله بهتری دارند، این می تواند یک نقطه قوت برای آنها باشد و در کار از آن بهره ببرند. همچنین سعی کنید که در محیط کار و مراودات کاری از نقطه قوت شنونده بودن بهره برده، به سخنان خوب گوش دهید و در مقابل وارد عمل شده و راه حل های خوب خود را بیان کنید.

توجه داشته باشید که هیچ کس و در هیچ جا محیط کار کامل و بی نقص وجود ندارد. برای مثال اگر شما مجبورید که در یک محیط کاری باز که اطرافیان زیادی در آن وجود دارند کار کنید، می توانید برخی مواقع از اتاق کنفرانس برای داشتن یک محیط خلوت و ساکت استفاده کنید- البته با هماهنگی با مسئول مربوطه. همچنین ممکن است در برخی از جلسات کاری شما با یک فرد برون گرا و پرحرف روبرو شوید که این وضعیت برای شما دشوار باشد، برای غلبه بر این وضعیت شما می توانید از زبان بدن مانند تکان دادن دست برای اینکه بتوانید صحبت کنید و نظر خود را بیان کنید بهره ببرید. همچنین اگر ملزم به ارائه یک سخنرانی یا معرفی محصول یا کالایی هستید، سعی کنید که خود را از قبل آماده کرده، سخنرانی خود را بنویسید و کلیه ابعاد این ارائه را بررسی و آماده کنید- البته این کار را همه افراد حتی برون گراها نیز باید انجام دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)