چگونه به شیوه صحیح برنج بپزیم | خطرات پختن غلط برنج چیست

چگونه به شیوه صحیح برنج بپزیم | خطرات پختن غلط برنج چیست

امروزه تقریبا می توان گفت که برنج به یکی از اصلی ترین غذای مردم دنیا تبدیل شده است و معمولا افراد در طول شبانه روز یک وعده برنج می خورند. پختن برنج آسان و راحت می باشد، چنانچه بسیاری از خانم ها می توانند آن را بپزند، ولی اکنون تحقیقات آشکار کرده است که اگر شیوه صحیح پخت برنج رعایت نشود می تواند برای سلامتی مضر باشد.

برنج از جمله غذاهایی می باشد که هر خانواده ایرانی از آن مصرف می کند و آن را به دو روش دمی و آبکش درست می کند، اگر چه بسیاری از خانواده های ایرانی برنج را به خوبی درست می کنند، ولی گاهی برای پخت برخی از برنج ها بانوان ایرانی نیازی به خیس کردن آن در آب یک شب قبل از پختن احساس نمی کنند و این گونه فکر می کنند که اگر برنج را یک شب قبل در آب خیس کنند، آن برنج موقع پختن خمیر خواهد شد. در حالی که تحقیقات دانشمندان بر این نکته تاکید دارد که حتما باید برنج را قبل از پختن خوب شست و یک شب قبل آن را خیس نمود. در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که، علل تاکید متخصصان و کارشناسان تغذیه بر خیس کردن یک شب قبل برنج و شستن آن چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال، توصیه می کنیم، ادامه مطلب را مطالعه فرماید.

در زمانی که می خواهید برنج بپزید، حتما یک شب قبل از پختن آن را در آب فراوان خیس کنید و در زمان پختن به خوبی آن را بشورید، اگر این گونه عمل نکنید، می تواند برنج بسیار خطرناک باشد.

دانشمندان اثبات کرده اند که، روش غلط پخت برنج می تواند، برای سلامتی انسان بسیار مضر باشد. بر اساس مقاله ای که در روزنامه دیلی میل (Daily Mail) انتشار یافته است، دانشمندان دانشگاه کوئینز بلفاست (Queen's University Belfast)، توانسته اند، آشکار کنند که برنج به مقدار زیاد دارای ماده آرسنیک (Arsenic ) می باشد. آرسنیک یک ماده سمی می باشد. این ماده به برنج از طریق خاک و یا آب منتقل می شود. در مقایسه با سایر محصولات پر کاربرد، مقدار آرسنیک برنج 10 برابر بیشتر می باشد.

آرسنیک یک ماده سمی بسیار خطرناک و قوی است و در صورت انباشت در ارگانیسم بدن انسان، سبب ایجاد سرطان، بیماری قلبی و اختلال در سیستم عصبی می شود.

برای کاهش مقدار آرسنیک در برنج، پزشکان توصیه می کنند که برنج را به خوبی قبل از پختن بشورید و از شب قبل تا صبح آن را در آب فراوان خیس کنید. در چنین صورتی مقدار آرسنیک در برنج به میزان 80 درصد کاهش می یابد.

علاوه بر این توجه داشته باشیم که مصرف زیاد برنج درست نمی باشد و عوارض خاص خود را دارد، عوارضی که مصرف زیاد برنج سفید به دنبال دارد، عبارتند از چربی شکم و اضافه وزن، خطر ابتلا به بیماری دیابت و خطر ابتلا به سندرم متابولیک را می توان نام برد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه به شیوه صحیح برنج بپزیم | خطرات پختن غلط برنج چیست
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)