چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است

چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/14

امروزه با گسترش استفاده از ابزارهای و روش های اینترنتی به منظورهای مختلف از جمله معاملات(خرید و فروش) اینترنتی، اطلاع رسانی، آگهی و تبلیغات مسئله اینکه این وبسایت هایی که برای هر یک از مقاصد فوق راه اندازی شده اند، تا چه حد معتبر هستند، بسیار اهمیت می یابد. در این مقاله توضیحی مختصر درخصوص نحوه سنجش اعتبار وبسایت های اینترنتی آورده می شود.

در حال حاضر در ایران سامانه ای به نام نماد اعتماد الکترونیکی با آدرس اینترنتی http://www.enamad.ir/ راه اندازی شده است که هدف اصلی از آن مشخص کردن و فهرست کردن وبسایت های اینترنتی بویژه فروشگاه های اینترنتی است تا هر شخصیت حقیقی یا حقوقی با ثبت وبسایت و مشخصات خود در این سامانه و گرفتن این نشان بتواند در فضای اینترنت و بطور خاص تجارت الکترونیک فعالیت کند. از طرف دیگر نیز کاربران بتوانند با مشاهده و کلیک روی این نماد که در صفحه اصلی وبسایت ها/فروشگاه های اینترنتی قرار می گیرد، از معتبر بودن و قانونی بودن وبسایت و فعالیت آن آگاه شوند. بنابراین می توان گفت که یکی از راه های تشخیص معتبر و قانونی بودن وبسایت ها یا فروشگاه های اینترنتی داشتن نماد اعتماد الکترونیکی یا ایی نماد(enamad) است.

نکته دیگر که در خصوص معتبر بودن یک وبسایت باید دقت کنید استفاده از  لوگو ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی است که زیر نظر مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران فعالیت می کند. این نشان در واقع هویت صاحبان وبسایت ها و صلاحیت آنها را برای فعالیت احراز کرده و این نشان را برای قرار دادن در تمامی پایگاه های اینترنتی/وبسایت ها به آنها اعطا می کند. مزیت نشان ساماندهی پایگاه های اینترنتی این است که شما به عنوان کاربر اطمینان می یابید که هویت و صلاحیت صاحب این وبسایت(که می تواند فروشگاه اینترنتی یا هر نوع وبسایت دیگری باشد) توسط یک مرجع تایید شده ضمن اینکه صاحب وبسایت باید قوانین جمهوری اسلامی ایران درخصوص فعالیت های رایانه ای و اینترنتی و همچنین قوانینی که هنگام دریافت لوگو طرح ساماندهی پایگاه های اینترنتی دریافت کرده است را رعایت کند. شما با کلیک بر روی لوگو طرح ساماندهی وبسایت ها در هر وبسایتی به صفحه ای هدایت می شوید که مشخصات صاحب وبسایت و اعتبار این لوگو را (در قالب یک عکس) نشان می دهد.

در نهایت شاید یکی از مهمترین و بهترین روش ها برای تشخیص معتبر، قانونی و اصیل بودن یک وبسایت یا فروشگاه اینترنتی رجوع به اطلاعات تماس آن است. برای مثال اینکه این فروشگاه در قالب یک شرکت ثبت شده باشد و شماره ثبت داشته باشد یا وابسته به یک نهاد، موسسه یا سازمان دولتی باشد می تواند نشانه معتبر و قانونی بودن وبسایت است. ضمن اینکه اگر وبسایت/فروشگاه اینترنتی واقعا یک محل فیزیکی داشته باشد که کار فروش اینترنتی یا مدیریت وبسایت را از آنجا انجام می دهد از دیگر نشانه های معتبر بودن یک وبسایت است.

استفاده از پروتکل های امنیتی در وبسایت مانند استفاده از نشان قفل، پروتکل https و مصادیق امنیتی برای افزایش امنیت کاربران نیز می تواند نشانه معتبر، اصیل و حرفه ای بودن وبسایت/فروشگاه اینترنتی و صاحبان آن است.

در نهایت توصیه می شود که پیش از استفاده از یک وبسایت(که می تواند تنها ارائه اطلاعات شخصی باشد) یا خرید اینترنتی از اصالت و معتبر بودن آن وبسایت یا فروشگاه اینترنتی آگاه شوید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.6
مجموع آرا: 8

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 117
تعداد کل آرا: 1462
تعداد کل بازدیدها: 414931

نظرات کاربران

*
BM
بهروز مرادی ( 2018-04-18 12:14:58 )
مطلب مفیدی بود ممنونم از شما