چگونه بفهمیم مشاور املاک یا بنگاه املاک مجاز است و جواز کسب دارد؟

چگونه بفهمیم مشاور املاک یا بنگاه املاک مجاز است و جواز کسب دارد؟

در چند سال اخیر ما شاهد افزایش قابل توجه تعداد بنگاه ها و مشاوران املاک بویژه در شهرهای بزرگی همچون تهران، کرج، اصفهان، مشهد و غیره هستیم. متاسفانه تعدادی از این مشاوران املاک بدون مجوز یا جواز کسب اقدام به تاسیس و راه اندازی بنگاه یا مشاور املاک کرده اند که نوشتن و انعقاد قرارداد در این مشاوران املاک فاقد اعتبار است. بنابراین در این نوشته سعی می شود نکات و راه هایی به منظور اینکه بفهمیم چگونه یک مشاور املاک یا بنگاه مجاز است یا جواز کسب دارد، آموزش داده شود.

اولین راه برای تشخیص اینکه یک بنگاه املاک/مشاور املاک مجاز است، بررسی جواز کسب بنگاه و اعتبار آن است. معمولا مشاوران املاک معتبر جواز کسب بنگاه خود را در دیوار مغازه خود نصب می کنند که در آن تاریخ اعتبار، شماره ثبت مشاور املاک و اطلاعات صاحب جواز کسب املاک موجود است.

روش دوم مراجعه به وبسایت iranamlaak.ir که سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است. در این وبسایت شما می توانید براساس نام استان و شهر فهرست مشاوران املاک مجاز که شماره صنفی آنها در این پایگاه ثبت شده است را مشاهده نمایید. البته این وبسایت یک مشکل دارد و اینکه شما قابلیت جستجو برحسب نام بنگاه یا نام صاحب جواز کسب املاک را ندارید.

روش سوم برای تشخیص اینکه آیا یک بنگاه یا مشاور املاک مجاز است این است که به اتحادیه مشاوران املاک شهر خود مراجعه کنید. این مراجعه می تواند حضوری باشد یا از طریق تلفن که می توانید نام بنگاه یا شماره صاحب جواز کسب را داده و از صحت جواز کسب بنگاه آگاه شوید.

چگونه بفهمیم شماره ثبت واحد صنفی یک بنگاه مشاوره املاک صحیح است و این بنگاه در سامانه ثبت معاملات املاک ثبت شده است:

بدین منظور شما یا باید از یکی از سه روش فوق که در این مورد روش آخر توصیه می شود، چون در سامانه املاک کد مشاوران املاک ثبت نشده است، استفاده کنید و یا پس از ثبت قرارداد، با وارد کردن کد رهگیری قرار داد ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور یعنی iranamlaak.ir از صاحب شماره صنفی که با آن معامله شما ثبت شده است آگاه شوید. یعنی شما با وارد کردن کد رهگیری قرارداد خود اطلاعات بسیاری از جمله نام واحد صنفی یا مشاور املاک ثبت کننده قرارداد را مشاهده خواهید کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673670


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)