چگونه بعد از دیدن یک فیلم ترسناک راحت بخوابیم

چگونه بعد از دیدن یک فیلم ترسناک راحت بخوابیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/26

بسیاری از افراد بعد از تماشای یک فیلم ترسناک یا خواندن/شنیدن یک داستان ترسناک ممکن است نتوانند در شب راحت بخوابند و ناخواسته ذهن شان به آن داستان یا فیلم ترسناک و صحنه های ترسناک آن برود. در زیر چند راهکار به منظور غلبه بر بی خوابی ناشی از تماشا یک فیلم ترسناک یا خواندن/شنیدن یک داستان ترسناک به شما آموزش داده می شود.

سعی کنید به موضوعی دیگر قبل از خواب رفتن فکر کرده و روی آن تمرکز کنید. برای مثال سعی کنید که به چیزی خوشحال کننده برای خود فکر کنید. این کار باعث می شود که ذهن شما از آن داستان ترسناک دور شده و بتدریج خوابتان ببرد. همچنین می توانید به اشیا داخل اتاق دقت کرده و شیئی بیابید که بتواند حواس شما را به خود جلب کند. برای مثال یک قاب عکس که می تواند خاطره خوشی را برای شما به خاطر آورد.

می توانید به موسیقی آرامش بخش و موسیقی که برای شما دلچسب و دلنشین است گوش کنید. اساسا موسیقی می تواند به شما در خوابیدن کمک کند بویژه اگر قبل از خواب فیلم ترسناکی دیده باشید. اگر شما نوازنده سازی باشید یک راه می تواند این باشد که روی درس ها و نحوه نواختن آن ساز تمرکز کنید.

راه دیگری که شاید کمی بچگانه و احمقانه به نظر برسد،‌ شمردن گوسفندان است. سعی کنید تعدادی گوسفند را در ذهن خود تصور کرده و شروع به شمارش آنها کنید. این یک تمرین ذهنی است که می تواند به تمرکز ذهن شما و خواب رفتن شما کمک کند.

چهارمین راه می تواند این باشد که روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید. شمارش تعداد نفس ها و درست نفس کشیدن می تواند به حالت خواب و بی هوش شدن شما کمک کند. روش دیگر تمرکز روی نفس کشیدن می تواند دم و بازدم کردن باشد که این کار سبب تمرکز شما روی این کار و پرت شدن حواس شما از صحنه های ترسناک فیلم یا داستان باشد.

اگر به تکنیک های ریلکس شدن(relaxation) و فعالیت های آرامش بخش(Calming activities) آشنا باشید می توانند راهکارهای خوبی برای آرام شدن شما باشند.

انجام کاری که می تواند سبب احساس راحتی و آرامش شما شود نیز بسیار مفید است. برای مثال باز گذاشتن درب اتاق تان. روشن گذاشتن یک چراغ یا چراغ خواب در اتاق نیز بسیار به منظور غلبه بر بی خوابی ناشی از دیدن یک صحنه ترسناک موثر است. یک دلیل آن این است که معمولا فیلم های ترسناک صحنه هایی تاریک دارند و روشن بودن محیط خواب شما در تضاد با این حالت است.

انجام کارهای آرامش بخش که مختص شماست برای غلبه بر بی خوابی ناشی از تماشای فیلم ترسناک بسیار مفید است. این کار می تواند یک مراسم مذهبی مانند دعا خواندن باشد یا در دست گرفتن یک عروسک دوست داشتنی!

راهکار دیگر می تواند مشغول کردن ذهن با کاری دیگر باشد. البته نه شمارش گوسفندان این کار می تواند خواندن یک کتاب زیبا و جذاب یا گشتن در وب و خواندن متون زیبا و جذاب باشد. خواندن کتب درسی که ذهن شما را مشغول می کنند نیز توصیه می شود.

مشاهده یک فیلم خنده دار و طنز نیز بعد از تماشای یک فیلم ترسناک توصیه می شود. تماشای فیلم طنز هم ذهن شما را به چیز جدید مشغول می کند و هم خنده ناشی از آن برای سلامتی شما مفید است.

بطور کل می توان گفت که انجام هر کار خوشایند و کاری که ذهن شما را از صحنه های وحشتناک فیلم ترسناک یا داستان ترسناک دور می کند، می تواند در راحت خوابیدن شما بعد از تماشای یک فیلم ترسناک یا خواندن/شنیدن یک داستان ترسناک مفید و موثر باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3862
تعداد کل بازدیدها: 1442605

نظرات کاربران

*