چگونه بر بی خوابی غلبه کنیم؟

چگونه بر بی خوابی غلبه کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/10

وقتی خوابمان نمی برد چه کار کنیم؟ آیا هنگام خوابیدن مشکل دارید؟ آیا نیمه شب از خواب بیدار می شوید و ساعت ها با ناراحتی به ساعت خیره می شوید؟ بی خوابی مشکل رایجی است که در طول روز می تواند برروی عملکرد شما تاثیر گذار باشد و باعث خستگی و کاهش انرژی شما شود. بی خوابی(Insomnia) مزمن همچنین میتواند باعث آسیب های جدی شود. اما نباید تسلیم آن بشوید. با آگاهی در مورد زمینه های پدید آمدن  بیخوابی و با تغییر در شیوه زندگی، عادت های روزانه و محیط خواب، می توانید بر خستگی ناشی از بی خوابی فائق بیایید و در نهایت به خواب راحتی دست پیدا کنید.

انواع بی خوابی:

بی خوابی موقتی: مشکلی موقتی است که عوامل مختلفی می تواند داشته باشد مانند: بیماری، سفر، ناراحتی و استرس. بسیاری از ما این نوع بی خوابی را در مقاطعی از زندگی خود تجربه می کنیم و معمولا با بازگشت فعالیت ها روزمره به حالت عادی، این مشکل مرتفع می شود.

بی خوبی مزمن: مشکلی است که به طور دائم ایجاد می شود(برای مثال سه شب در هفته) در یک بازه زمانی طولانی( برای مثال سه ماه یا بیشتر). به دلیل اینکه بی خوابی مزمن در طی مدت مدیدی ایجاد می شود، تغییر دادن عادات اشتباه روزانه ممکن است فرایند طولانی مدتی باشد.

روش های برطرف کردن بی خوابی:

 1. ترک عادات اشتباهی مانند نداشتن برنامه خواب مناسب، نوشیدن قهوه و نوشیدنی های کافئین دار، خوردن غذاهای شیرین یا بسیار چرب قبل از خواب و نداشتن تحرک بدنی کافی.
 2. استفاده از اتاق خواب فقط برای خوابیدن. از کار کردن، تماشای تلویزیون و یا استفاده از کامپیوتر در اتاق بپرهیزید.
 3. تمام وسایل الکترونیکی را هنگام خواب خاموش کنید. چراغ ها را خاموش کنید و به فعالیت هایی مانند مطالعه کتاب بپردازید.
 4. از فعالیت های استرس زا و تنش زا مانند جر و بحث کردن، بپرهیزید.
 5. از گذاشتن ساعت در اتاق خواب خود بپرهیزید، دیدن گذر زمان میتواند عامل تشدید کننده ای در بی خوابی شما باشد.
 6. خودتان را مجبور به خوابیدن نکنید، اگر نمی توانید بخوابید از تخت بیرون بروید و خود را آرام کنید یا مطالعه کنید یا چای سبز بخورید و یا به حمام بروید.
 7. از تکنیک های آرام کننده استفاده کنید، تمرین هایی مانند یوگا و تنفس عمیق می توانند بسیار تاثیر گذار باشند.
 8. هنگام غروب از نوشیدن فراوان خودداری کنید.
 9. از مشغله فکری در هنگام خواب بپرهیزید.
 10. در طول روز سعی کنید در مورد دلمشغولی های خود و نگرانی های خود با دوستان نزدیک خود صحبت کنید. این کار میتواند به آرامش شما در هنگام خواب کمک کند.
 11. خوردن داروها و قرص های مربوط به بی خوابی، تنها برای بی خوابی کوتاه مدت و موقتی می توانند موثر باشند اما قادر به مرتفع کردن بی خوابی مزمن نمی باشند و تنها راه برطرف کردن بی خوابی مزمن استفاده از راه حل های مذکور می باشد.

بی خوابی مشکل بسیار رایجی در دنیای پر استرس امروز می باشد، اما نگران نباشید! کمی همت کنید و با ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی خود و عادات اشتباه میتوانید آن را برطرف کنید. تنها با به کار گیری چند راه حل ساده میتوانید بر آن غلبه کنید و از خستگی ناشی از آن رهایی پیدا کنید و زندگی به مراتب شاد تری را تجربه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 809
تعداد کل بازدیدها: 198243

نظرات کاربران

*