چگونه بر بدبینی مزمن خود غلبه کنیم؟

چگونه بر بدبینی مزمن خود غلبه کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/27

آیا شما هم جزو افراد بدبین هستید؟ یا خوشبین؟ و یا هیچکدام نیستید و اصولا واقع گرا هستید؟

نوع نگاه ما به زندگی و حوادث می تواند نقش بسیار تعیین کننده ای در کیفیت زندگی ما داشته باشد. به طور کلی سوبژه (ذهن ما) در قیاس با اوبژه (محرک های بیرونی)، برتری محسوسی دارد و حتی اگر در محیطی زندگی کنید که همه چیز متناسب و درست است، در صورتی که ذهن سالمی نداشته باشید، باز هم نمی توانید از زندگی لذت ببرید.

برخی افراد به طور ذاتی خوشبین اند و برخی بدبین. اما برخی وارد سوطوح بسیار بالای بدبینی شده اند و همه چیز را شکاکانه و منفی می بینند که ما اسم این را "اعتیاد به بدبینی" می گذاریم.

در این مطلب سعی داریم به چند نکته در جهت غلبه کردن و خلاص شدن از شر بدبینی اشاره کنیم.

چگونه بدبینی را درمان کنیم؟

برای برطرف کردن بدبینی باید به چند نکته توجه کنید. درقسمت پایین علائم بدبینی و راهکار های غلبه بر بدبینی را برای شما شرح داده ایم.

علامت:  همیشه در این فکر هستید که " چرا نمیشود؟"

این یکی از نشانه های اصلی افراد بدبین است که همیشه به محض اینکه هر ایده و فکری به ذهنشان می رسد به اینکه این فکر عملی نیست و امکان ندارد فکر می کنند.

درمان: اگر به ذهنتان رسید که این ایده، ایده خوبی نیست،  باشه قبول! اما آن را رد نکنید. اگر در مورد آن فکر کردید و با افراد دیگر در موردش صحبت کردید، و همچنان بد بود، سپس می توانید آن را دور بیندازید!

 

علامت: همیشه می گویید "یه چیزی غلطه"

یکی دیگر از نشانه های افراد بدبین این است که یه مشکل و چالش را در یک فرایند پیدا می کنند و آن را تبدیل به  بهانه ای برای متوقف کردن کل کار می کنند.

درمان: سعی کنید همان نقطه ای که فکر می کنید، مشکل کار است را به عنوان نقطه آغاز حل مشکل در نظر بگیرید و شروع به تمرکز کردن بر روی آن کنید تا آن را از پیش رو بردارید.

 

علامت: شما به وجه منفی هر قضیه  "وزن بیشتری" می دهید.

وقتی افراد در دام اعتیاد به بدبینی می افتند، نمی خواهند پتانسیل مثبت موجود در مسائل را ببینند و دائم آن را انکار می کنند و دائما بر روی افکار منفی پافشاری بی مورد کنند.

درمان:  باید به قانون نسبیت باور پیدا کنید. هیچ اتفاقی در این دنیا مطلقا بد و یا مطلقا خوب نیست. هر مسئله ای دو وجه دارد. پس در مواجه با هر مسئله ای سعی کنید به همه ی وجوه آن (از جمله مثبت و منفی) توجه کنید.

 چگونه بر بدبینی مزمن خود غلبه کنیم؟

علامت: افراد بدبین باعث دلسردی و نا امیدی دیگران نیز می شوند.

اگر تنها خودتان را نا امید و بدبین می کردید، میشد  به گونه ای این قضیه را توجیه کرد و حل کرد. اما افراد بدبین دیگران را نیز ناامید می کنند و باعث میشوند در تلاش آن ها نیز اختلال ایجاد شود. مثل اینکه در تولد راه بروید و نه تنه خوشحالی نکنید، بلکه بادکنک ها را نیز بترکانید

درمان: بهترین راهکار این است که قبل از اینکه هر چیزی را به کسی بگویید، خوب فکر کنید و یک انتقاد سازنده را در اختیار او قرار دهید تا اینکه بذر ناامیدی و بدبینی بپاشید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362830

نظرات کاربران

*