چگونه بر استرس غلبه کنیم

چگونه بر استرس غلبه کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/08/16

جستجوی خوشبختی، شکوفایی شخصی، جستجوی آرامش،... همه ی این ها چالش هایی هستند که در مسیر تکاملشان با یک دشمن قدرتمند متوقف می شوند: استرس.

استرس که به عنوان واکنش یک اندام در برابر الزامات و فشارهای پیرامونش تعریف می شود، امروزه واقعیتی است که اکثر مردم روزانه با آن درگیر هستند.

 

وقتی دچار استرس می شویم، هورمون هایی مثل کورتیزول به سیستم بدنی ما هجوم می آورند؛ واکنشی برای بقاء که به دنبال آن ضربان قلب افزایش می یابد، نفس کشیدن دشوار می شود (تند تند نفس می کشیم و این اکسیژن بیشتری می طلبد) و رگ های خونی منقبض می شوند.

در واقع در دوران ماقبل تاریخ، افزایش خون در قلب و ماهیچه ها به فرار از موجودات درنده و خروج از موقعیت های خطرناک کمک می کرد، اما انسان دیگر در چنین موقعیت هایی قرار نمی گیرد.

استرس در شما چگونه بروز می کند؟ برای برخی، افزایش تپش قلب یا اندک احساس ناراحتی کافیست تا متوجه بروز اضطراب در خود شوند. همین طور، یک رنجش کوچک از رئیستان یا یک خبر بد درباره ی خانواده تان، ممکن است میزان هورمون های استرس را در شما بالا ببرد و به سرعت فشار خونتان را افزایش دهد؛ شما این قدرت را دارید که تقریباً در لحظه همه چیز را به حالت اول بازگردانید.

دلیل استرس شما هرچه که باشد، باید سریع دست به کار شوید و خودتان را با شرایط وفق دهید تا بتوانید با آرامش بیشتر زندگی کنید و کنترل خود را به دست آورید.

مثبت اندیش باشید

در وحله ی اول، شما باید ریشه ی استرس خود را شناسایی کنید و از خود بپرسید که آیا واکنشتان به موقعیت منطقی است یا مبالغه آمیز. ما اغلب منفی نگر هستیم وعادت داریم از کاه، کوه بسازیم. بهتر است مثبت اندیش باشید و اجازه ندهید درمواجهه با وظیفه ای که به شما واگذار شده است کنترل خود را از دست بدهید... اگر خوش بین باشید، همه ی ابزارهای لازم برای روبه رو شدن با مأموریت های روزانه را در دست خواهید داشت.

به کارهای خود نظم و ترتیب دهید

هرچند زندگی غیرقابل پیش بینی است، همه ی احتمالات را برای جلوگیری از "استرس دقیقه ی آخر" کنارتان داشته باشید. مدیریت بهینه ی زمان واقعاً برای شما سودمند خواهد بود. تمام کارهای مهم خود را به طور واضح در یک دفترچه یادداشت کنید، لیست کارهای روزانه تان را به ترتیب اهمیت مرتب کنید و به تدریج کارهایتان را پیش ببرید و هرکاری را که انجام می دهید، تیک بزنید؛ اینطور احساس می کنید که کارها به خوبی پیش می رود و چیزی را هم فراموش نکرده اید.

تنش ها و فشارها را تخلیه کنید، از زندگی لذت ببرید

به آخر رسیده اید؟ صبرتان تمام شده است؟ اجازه ندهید که تنش ها بر شما چیره شوند، خودتان را رها کنید و احساساتتان را، چه مثبت و چه منفی، بیان کنید. برای رهایی از نگرانی، برای خود اوقات فراغت ترتیب دهید و خود را سرگرم کنید: یک کتاب خوب بخوانید، آهنگی را که دوست دارید گوش کنید، یک دوش آب گرم بگیرید، به خرید بروید... و بخندید.

روش های ساده برای ریلکس کردن و خود را رها کردن

آسان ترین راه حل برای غلبه بر استرس، خوب نفس کشیدن است. تنفس شکمی اساس همه ی شیوه های ریلکس کردن (مثل یوگا، مدیتیشن، سوفرولوژی (یک روش روان درمانی یا ریلکس سازی شبیه به هیپنوتیزم) و ...) است. کافیست که نفس عمیق بکشید و شکمتان را از هوا پر کنید، قفسه ی سینه و شانه هایتان همزمان بالا می روند، سپس هوا را به آهستگی از دهانتان بیرون دهید. تصور کنید که آرامش و انرژی را نفس می کشید و تنش ها و افکار منفی را بیرون می دهید. یوگا با توجه به وضعیت های مختلف بدن، قوانین و اصول مقدماتی زندگی سالم، به شما می آموزد نفس بکشید و خود را سرحال بیاورید.

ماساژ درمانی

ماساژ هم یک راه طبیعی خوب برای محدود کردن استرس های روزانه به شمار می رود.

داشتن زندگی سالم ضروری است

تغذیه باید متعادل باشد: خوردن روزانه حداقل 4 نوع میوه یا سبزیجات، نوشیدن 1.5 لیتر آب در طول روز الزامی است. وعده های غذایی را حذف نکنید (زنان روزانه 2000 تا 2500 کالری و مردان 2500 تا 3000 کالری لازم دارند). در طول دوره ی استرس شدید، ذخیره ی منیزیم بدن کاهش می یابد و فرد عصبی و زودرنج می گردد؛ بنابراین منیزیم عنصری اساسی برای عملکردد مناسب مغز و سیستم عصبی به حساب می آید و مصرف روزانه ی آن 500 میلی گرم توصیه می شود. نان کامل، حبوبات، غلات، شکلات سیاه، موز، مغزیجات (بادام، گردو، فندق،...) و سبزیجات خشک... منبع غنی منیزیم هستند. بهتر است از مصرف محرک ها ی عصبی مثل تنباکو، الکل، چای، قهوه و قند اضافی خودداری کنید.

ورزش کنید

برای از بین بردن استرس هیچ چیز بهتر از ورزش کردن نیست. ورزش به شما این امکان را می دهد که انرژیتان را هدایت کنید، به چیزهای دیگر فکر کنید و روی بدنتان تمرکز کنید. مهم نیست چه ورزشی می کنید حتی پیاده روی در طبیعت هم بسیار مفید است.

خواب آرام و مفید

کیفیت خواب بر میزان استرس تأثیر دارد. برای داشتن خواب آرام باید به ساعت بدنتان توجه داشته باشید و به آن احترام بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 9
تعداد کل نظرات : 3
تعداد کل آرا: 38
تعداد کل بازدیدها: 10200

نظرات کاربران

*