چگونه بر استرس خود غلبه کنیم | چگونه استرس خود را کاهش دهیم | روش های کاهش استرس

چگونه بر استرس خود غلبه کنیم | چگونه استرس خود را کاهش دهیم | روش های کاهش استرس
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/16

استرس در زندگی ما انسان ها امری طبیعی بوده و در بسیاری از زمان های زندگی دچار استرس می شویم. استرس نوعی اختلال عصبی است که می تواند ریشه ها و دلایل مختلفی را شامل شود. اگر بخواهیم استرس را به صورت کامل تعریف کنیم باید بگوییم که هر زمانی که احساس کنیم توانایی و مهارت لازم را برای اداره شرایط نداریم، دچار استرس می شویم.حتی دانشمندان به این نتیجه رسیده اند بادی لنگویج و یا زبان بدن نیز می تواند عاملی برای افزایش استرس باشد به گونه ای که در صورت مسلط بودن بر شرایط اگر حرکات بدن خود را مضطرب نشان دهید به زودی استرس کل بدن شما را فرا خواهد گرفت. استرس پاسخ خودکار بدن به تهدیدهای ادراک شده محیط است. به عبارت دیگر، این دیدگاه و برداشت هر فردی است که باعث استرس می شود. استرس زیاد مانع از عملکرد مناسب انسان می شود که اغلب شکایت افراد هم از این مشکل است.

همه ما افرادی را دیده ایم که به علت استرس خیلی زیاد دچار تعرق، تنفس بریده بریده، لکنت زبان و فشار عصبی زیاد شده اند. شاید برای همه افراد حداقل یک بار این وضعیت ایجاد شده باشد. در این مواقع همه دنبال راهی برای کاهش یا مدیریت استرس خود هستند.

اما با وجود اینکه استرس یک امر ناخودآگاه است عوامل بسیاری وجود دارد که می توان آن را کاهش داد و به حداقل رسانید. در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توان بر استرس های ناشی از هر گونه علتی چگونه می توان غلبه نموده و از آن کاست. با چگانه همراه شوید.

چگونه بر استرس خود غلبه کنیم | چگونه استرس خود را کاهش دهیم | روش های کاهش استرس


در ادامه این متن به چند راهکار عملی اشاره می شود تا زمانی که موقع سخنرانی، کنفرانس یا در یک جلسه مهم کاری دچار استرس شدید، بتوانید خود را آرام کنید.

قبل از امتحان و سخنرانی خود را آماده کنید
به طور قطع بهترین روش برای مدیریت استرس، آمادگی کافی برای رودررویی با موضوع است. قبل از هر جلسه حتما دستور کار و فهرست شرکت کنندگان را بررسی کنید تا خود را برای حوادث یا صحبت های احتمالی آماده کنید. قبل از هر سخنرانی یا کنفرانس، موضوع صحبت را به خوبی مطالعه کنید. تمرین خوب و زیاد حتی می تواند بر خجالت ذاتی افراد هم غلبه کند و از یک فرد خجالتی، یک سخنران ماهر بسازد.

ذهن خود را منحرف کنید
اگر می خواهید از شر استرس رهایی یابید ذهن خود را به موضوع دیگری منحرف کنید. در صورت احساس استرس شدید در مواقع حساس، ذهن خود را به موضوع دیگری معطوف کنید. یادتان باشد که استرس پاسخ خودکار بدن به ترس ادراک شده است. حال اگر توجه مغز را به یک موضوع دیگر جلب کنید، استرس کاهش پیدا می کند.

کمی آب بنوشید
آب نوشیدن علاوه بر احساس خونسرد شدن به شما می تواند به لحاظ فیزیکی احساس ریلکسی به شما بدهد که نابود کننده استرس شماست. بدن خود را آرام سازید. اولین پاسخ بدن به استرس، افزایش ضربان قلب است. با نوشیدن آب در همان لحظه یا تنظیم تنفس به صورت نفس عمیق از بینی و بازدم از دهان، تنفس خود را با ضربان قلب تان هماهنگ سازید.

به یک موضوع خوشایند فکر کنید
ذهن خود را آرام کنید. به یک تصویر خوشایند مانند قدم زدن در ساحل دریا فکر کنید. مغز انسان تفاوت بین خیال و واقعیت را درک نمی کند. پس اگر به خوبی تجسم کنید واقعا آرامش ساحل (یا هر مکان آرامش بخش دیگری) را تجربه خواهید کرد.

چگونه بر استرس خود غلبه کنیم | چگونه استرس خود را کاهش دهیم | روش های کاهش استرس

کمی نرمش کنید
قبل از ورود به مکان مد نظر، کمی نرمش کنید. فعالیت فیزیکی باعث ترشح هورمون لذت در مغز و مانع ترشح هورمون استرس می شود.

کارهایی تکراری را برای کاهش استرس بکنید
استرس خود را در لحظه اوج استرسی شدن به یک شیء منتقل کنید. بازی با مداد، تسبیح گرداندن، نقاشی کشیدن و خط خطی کردن کاغذ، بازی با یک کش یا امثال این ها می تواند در لحظه و برای کوتاه مدت استرس شما را کاهش دهد.

توکلتان به خداوند باشد
اینکه فقط نام توکل بر خداوند را بر زبان بیاورید و در نهایت باز به خود تکیه کنید مشکلی را حل نمی کند فراموش نکنید او در همه حال ناظر بر کارهای شماست پس نگران نبوده و همه چیز را به خداوند موکول کنید. به خداوند اعتماد کنید و با گفتن ذکر «الا بذکر ا... تطمئن القلوب»، خود را به خداوند بسپارید و مطمئن باشید او مراقب شما خواهد بود. اطمینان به خدا باعث آرامش شما خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 130
تعداد کل بازدیدها: 85433

نظرات کاربران

*