چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/11/27

اکثر کارشناسان بازاریابی توصیه می کنند، که کسب و کارها باید 2 تا 5 درصد از درآمدشان را به تبلیغات اختصاص دهند. اما اگر کسب و کار شما هنوز در حال رشد است، شاید بودجه لازم برای تبلیغات کمپینی بزرگ را نداشته باشید، یا ممکن است سرمایه تان را جاهای دیگر متمرکز کرده باشید. با اینحال شما با تبلیغات بدون هزینه نیز، میتوانید کسب و کار خود را به مردم بشناسانید. مطمئین باشید در دنیای امروزی، کسب و کار بدون تبلیغات، نمیتواند رشد کند. کسب و کار شما هرچقدر کسب و کار خوبی باشد، ولی در کنار آن از تبلیغات برای معرفی کسب و کارتان استفاده نکنید، ضرر زیادی خواهید کرد. چون تبلیغات باعث میشود، که مردم زیادتری با کسب و کار شما آشنا شوند، و این یعنی مشتریان زیادتر، که نتیجه ای جز فروش زیاد نخواهد داشت. در ادامه به بیان روش هایی خواهیم پرداخت که چگونه میتوان کسب و کارمان را با تبلیغات رایگان، به مردم معرفی کنیم. با ادامه مقاله همراه باشید.

بازاریابی آنلاین

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

1. حضورتان را در اینترنت شروع کنید. می توانید از قدرت اینترنت، برای جلب توجه به کسب و کار خود استفاده کنید. اینترنت پر است از رسانه های آزادی که بطور بالقوه می تواند، کسب و کار  شما را به مصرف کنندگان بیشتری معرفی کنند.

• میتوانید یک سایت رایگان تاسیس کرده، و بوسیله آن، کسب و کارتان و تولیدات و خدماتتان را به مردم معرفی کنید.

• آدرس ایمیل کسب و کار بسیار مهم میباشد. شما میتوانید یک ایمیل رایگان برای کسب و کارتان بسازید. هر ایمیلی که به مشتریانتان یا مصرف کنندگان میفرستید، میتواند شامل لینک هایی در انتهای ایمیل نیز باشد. این لینک ها میتواند شامل وبسایت تان، آدرس فیسبوک کسب و کارتان، یا حساب توئتیر و اینستاگرام و دیگر راه های ارتباطی با کسب و کارتان باشد.

باید این واقعیت را قبول کنیم که در دنیای امروز، مردم بیشتر وقت شان را در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام،توئیتر، و فیسبوک میگذرانند. شبکه های اجتماعی، بستر بسیار خوبی برای معرفی کسب و کارها میباشند. که هم رایگان هستند و هم اینکه مخاطبان زیادی را میتوانند پوشش دهند.

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

2. از توئیتر استفاده کنید. راه اندازی یک حساب توئیتر رایگان است و بستر منناسبی میباشد تا با مشتریانتان در تعامل باشید.

• اسمی را برای حساب کاربری تان انتخاب کنید، که معرف کسب و کارتان باشد، و از ایمیل کسب و کارتان برای حساب تان استفاده کنید.

• از لوگوی کسب و کارتان برای پروفایل تان استفاده کنید. دیدن لوگوی کسب و کارتان درهر بار توئیتی که میفرستید، میتواند به شما کمک کند، تا کسب و کارتان یک برند شود.

• مشتریان فعلی تان، اعضای فامیل تان، دوستان و کسب و کارهای مشابه کسب و کار شما را دنبال کنید.

• در توئیت هایتان کسب وکارتان را شرح دهید، اما این کار را با سرگرمی همراه کنید. باید دلیلی به مردم بدهید، تا شما را دنبال کنند.مطالب خسته کننده و خشک، کسی را جذب نمیکند.

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

3. یک صفحه فیسبوک مخصوص کسب و کارتان درست کنید. درست کردن صفحه مخصوص کسب و کارتان در فیسبوک، رایگان میباشد، و به شما این امکان را می دهد، که با مشتریانتان و یا کسانیکه میخواهند، با شما در ارتباط باشند، در تعامل باشید. مردم از کسب و کارهایی که به نظرات آنها اهمیت میدهند، و همچنین در تعامل با مردم هستند، لذت میبرند. شما هرچقدر هم کسب و کارخوبی داشته باشید، ولی در شبکه های اجتماعی با مشتریان در تعامل نباشید، درصدی از  مشتریانتان را از دست خواهید داد. خودتان را جای مشتری بگذارید، آیا تعامل با مشتری شما را ملزم به ادامه خرید از آن فروشنده، نمیکند ؟

• میتوانید برای مشتریانی که پست هایتان را "like" میکنند و یا آنها را در صفحات شان به اشتراک میگذارند، خدمات یا قرعه کشی ترتیب دهید، تا هم مردم را ترغیب کنید که کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنند و هم با مزایایی که برای آنها در نظر گرفته اید، بیشتر از قبل نظر آنها را به کسب و کارتان علاقه مند کنید.

• بسیاری از کسب و کارها وبسایت خودشان را ایجاد میکنند و حتی صفحات متعددی مخصوص کسب و کارشان در فیسبوک درست میکنند. این را در نظر بگیرید، شما با اینکار اعتمادتان را در میان مردم از دست خواهید داد. یک وبسایت فعال و صفحات فعال اجتماعی، قطعا بهتر از صفحات متعدد و ناکارآمد میباشد.

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

4. از اینستاگرام استفاده کنید. مانند دیگر شبکه های اجتماعی، ایجاد صفحه مخصوص کسب و کارتان، در اینستاگرام نیز رایگان میباشد. یکی از بهترین ابزارها برای معرفی کسب و کارتان در ایران، و سایر کشورها اینستاگرام میباشد. در اینستاگرام شما تنها میتوانید فایل های تصویری مانند ویدیو، عکس، gif  را به اشتراک بگذارید. چون تصاویر خیلی بهتر از متن، میتوانند مفهوم را منتقل کنند، از این مزیت میتوانید نهایت استفاده را ببرید، و کسب و کارتان را به مردم معرفی کنید.

• لازم نیست همه مواقع هدفتان معرفی کسب و کارتان باشد، میتوانید پست های مناسبتی ارسال کنید، ولی حتما شامل هشتگ(#) و اسم کسب و کارتان و لوگوی کسب و کارتان باشد.

• میتوانید به مناسبت های مختلف، مسابقاتی برگزار کنید، و از مردم بخواهید که دوستانشان را در زیر پست هایتان تگ(@) کنند. این را به یاد داشته باشید، حتما در قبال وعده هایی که به مردم می دهید، عملگر و وقت شناس باشید.

• در پست هایتان سعی کنید، اسم و لوگوی کسب و کارتان را نیز ضمیمه آن کنید، تا مردم با دیدن آنها به یاد کسب و کارتان بیافتند.

• کسب و کارهای مشابه را دنبال کنید و کسانی را که کسب و کارهای شبیه شما را دنبال کرده اند، نیز دنبال کنید. با اینکار کسب و کارتان را به مردم معرفی خواهید کرد.

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

5. در گوگل مپ، مکان فعلی کسب و کارتان را ثبت کنید. کسب و کارتان را در گوگل مپ ثبت کنید، تا مردم نیز بتوانند کسب و کارتان را ببینند و به آن امتیاز دهند. یک اکانت جیمیل مخصوص کسب و کارتان درست کنید.

• قطعا ثبت کسب و کار در گوگل مپ، باعث میشود مردم بیشتری کسب و کار شما را بشناسند. هم اکنون برنامه گوگل مپ بر روی 1 میلیارد گوشی اندرویدی نصب است. بیشتر مردم از این برنامه برای پیدا کردن مقصد هایشان، یا مکان هایی که میخواهند، استفاده میکنند.

• متاسفانه با اینکه این سرویس در ایران فعال است، اما کاربران ایرانی نمیتوانند از همه ویژگی های آن بهره ببرند. فرآیند ثبت مکان در این سرویس، برای کاربران ایرانی زمان بر میباشد. نقطه ضعف این سرویس، این میباشد که برای دسترسی به آن باید همیشه به اینترنت متصل بود.

• سرویس رایگان دیگری مانند osm که یک سایت آنلاین و، ویرایش نقشه های همه کشورهای دنیا میباشد، ایجاد شده اند، که به سرعت در حال پیشرفت میباشند. این سایت محدودیت گوگل مپ را ندارد، و شما به راحتی میتوانید مکان های خودتان را ثبت کنید. یکی از مزیت این سرویس، این میباشد که برنامه آن نیازی به اینترنت برای پیدا کردن موقعیت تان ندارد. در استفاده اول شما نقشه منطقه مکانی خودتان را دانلود کرده، و دیگر به اینترنت احتیاج نخواهید داشت. با ثبت مکان کسب و کارتان در این سرویس نیز، به راحتی میتوانید کسب و کارتان را به مردم معرفی کنید. امروزه به دلیل محدودیت های گوگل مپ، سرویس osm به سرعت در میان مردم در حال پیشرفت است. بسیاری از نرم افزار های رایگان و آزاد مسیریابی مانند Maps.me، Magic Earth، OsmAnd و Mapfactor Navigator از نقشه‌های آزاد OSM استفاده می‌کنند و شما می‌توانید نقشه منطقه خود را به این پروژه اضافه نمایید.

مقاله های چگونه مکان خودم را در گوگل مپ ثبت کنم ؟ و چگونه با استفاده از موبایل، بدون اینترنت موقعیت خودم را بر روی نقشه پیدا کنم به معرفی این دو سرویس پرداخته اند.

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

6. از تلگرام استفاده کنید. به راحتی هر چه تمام می توانید، در تلگرام یک کانال برای کسب و کارتان ایجاد کنید. ابتدا کانال را به آشنایانتان معرفی کنید، سپس با کانال هایی که کسب و کار مشابه شما دارند، تعامل کنید تا اعضای بالقوه تان افزایش یابد. نکته اساسی در تلگرام فقط اعضا نمی باشند. چون شما یک کسب و کار دارید، باید کسانیکه واقعا علاقه مند هستند، عضو کانال شما شوند، نه اینکه اعضای زیادی داشته باشید، ولی پست هایتان خیلی کم بازدید داشته باشد.

• امروز در کشور ما، به دلیل کاربران بسیار زیاد تلگرام، این ابزار پیام رسانی، یک بستر فوق العاده برای تبلیغات میباشد. سعی کنید از تکنیک های جذب مخاطب استفاده کنید. اعضاهایتان را با چالش ها و مسابقات تشویق کنید تا برای کانال تان، تبلیغ کنند.

• نقطه ضعف کانال میتواند، این باشد که مردم نمیتوانند زیر پست هایتان با شما در تعامل باشند. البته تلگرام وعده داده است، بزودی سرویس نظردهی زیر پست ها، نیز فعال می شود. پس حتما یک کانال تلگرام برای کسب و کارتان راه اندازی کنید.

 

رسانه های محلی

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

1. از رسانه های محلی استفاده کنید. آیا تازه کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید؟ آیا کسب و کار شما با خیریه ها همکاری میکند، تا به مردم نیازمند کمک کنند؟ آیا پروژه های مخصوصی گرفته اید ؟ وقتی کسب و کارتان در میان مردم، باشد، مردم با آن ارتباط برقرار کرده و کسب و کار شما ویروسی و رایگان تبلیغ خواهد شد. مثلا میتوانید با همکاری محیط زیست یا سایر ارگان ها، کمپین هایی راه بیاندازید، تا مردم را به مشارکت در امر محیط زیست، درختکاری یا ... دعوت کنند و هم اینکه کسب و کارتان را به مردم معرفی کنید.

 

چگونه برای کسب و کارمان، تبلیغات رایگان داشته باشیم ؟

2. سمینارها، کارگاه های آموزشی و سایر رویدادها آموزشی. اگر شما برای کسب و کارتان مکان مناسبی دارید، که مردم میتوانند در آنجا حضور پیدا کنند، میتوانید سمینارها یا رویدادها و نمایشگاه هایی برای آشنایی مردم با تولیداتتان دایر کنید. برای نمونه اگر کسب و کار شما تولید موادغذایی میباشد، میتوانید جشنواره هایی با عنوان آشنایی با " مواد غذایی ...." ترتیب دهید، تا هم از نزدیک با مردم در ارتباط باشید و هم واکنش آنها را در رابطه با تولیداتتان، ببینید و نظراتشان را بشنوید.

نکات مهم

• ارائه اطلاعات خوب و  مشاوره از طریق رسانه های اجتماعی، سمینارها، و سایر روش های تبلیغات، بدون اینکه مدام از برندتان حرف بزنید، میتواند یک راه عالی باشد تا اعتماد مردم را جلب کنید. در واقع نباید به مردم این حس را القا کنید، که هیچ چیزی بجز فروش برای شما مهم نیست. باید به مردم حس اعتماد، تعامل، انتقاد پذیری را بدهید.

• یک شماره تلفن ساده به یادماندنی را برای کسب و کارتان انتخاب کنید، تا به راحتی در ذهن مردم بماند.

• مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این میباشد که با مردم تعامل داشته باشید. به نظرات آنها اهمیت دهید و از بازخوردهای آنها برای پیشرفت کسب و کارتان استفاده کنید.

 

 ما اعتقاد داریم که بازخورد های شما به هر چه بهتر شدن آموزش هایمان کمک میکند. در زیر میتوانید نظراتتان را ثبت کنید و به آموزش امتیاز بدهید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.4
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 111
تعداد کل آرا: 761
تعداد کل بازدیدها: 258743

نظرات کاربران

*