چگونه برای سرمایه گذاری برنامه ریزی کنیم؛ تهیه برنامه سرمایه گذاری(1)

چگونه برای سرمایه گذاری برنامه ریزی کنیم؛ تهیه برنامه سرمایه گذاری(1)

تهیه یک برنامه سرمایه گذاری خوب و مطمئن بیش از داشتن یک حساب سرمایه گذاری یا پس انداز یا خرید سهام در بورس است. به منظور تهیه برنامه ی خوب سرمایه گذاری شما باید درک درستی از وضعیت فعلی خود و آنچه می خواهید به آن دست یابید داشته باشید. اگر هدف و مقصد سرمایه گذاری خود را مشخص کنید، می توانید بهترین گزینه سرمایه گذاری را به جهت رسیدن به آن هدف تعریف کنید. توجه داشته باشید که با وجودیکه سرمایه گذاری ها بهتر است در سنین جوانی و هرچه زودتر صورت گیرد، اما تهیه یک برنامه سرمایه گذاری شخصی هیچگاه دیر نیست و شما همیشه باید تخم آنچه باید در آینده درو کنید را هم اکنون بکارید. در این مقاله دو مرحله از مراحل نحوه سرمایه گذاری شخصی خوب و صحیح آموزش داده می شود و در مقاله چگونه برای سرمایه گذاری برنامه ریزی کنیم؛ تهیه برنامه سرمایه گذاری(2) دو مرحله نهایی برنامه ریزی برای سرمایه گذاری خوب آموزش داده می شود.

مرحله اول: موقعیت و جایگاه فعلی خود را ارزیابی کنید

توجه کنید که سن شما تاثیر مهمی در استراتژی و برنامه سرمایه گذاری شما دارد. توجه کنید که بطور کلی هرچه سن پایین تری داشته باشید، می توانید ریسک/خطر بیشتری در سرمایه گذاری بپذیرید؛ زیرا فرصت بیشتری برای بازیابی و جبران ضرر احتمالی در این سرمایه گذاری خواهید داشت. بنابراین اگر در دهه سوم زندگی خود هستید، می توانید سرمایه گذاری های پر ریسک تر و تهاجمی تری را انجام دهید و در مقابل اگر سن شما در زمان بازنشستگی است بهتر است که سرمایه گذاری هایی با ریسک کمتر و کم خطر تر را انجام دهید.

در این مرحله شما باید وضعیت مالی فعلی خود را نیز ارزیابی کنید. ارزیابی کنید که چه میزان حقوق بلا استفاده دارید که می توانید سرمایه گذاری کنید. سعی کنید که برآوردی از پولی که در پایان هر ماه برای شما می ماند – بعد از کسر آنچه برای روز مبادا و شرایط اضطراری کنار می گذارید؛ بودجه ای معادل هزینه های 3 تا 6 ماهه خود-  داشته باشید.

مشخصات ریسک(risk profile) خود را تهیه کنید. مشخصات ریسک شما شامل آن ریسکی که شما می خواهید بپذیرید می شود. همانطور که ذکر شد اگر جوان هستید، می توانید ریسک بیشتری بپذیرید و اگر سن بالاتری دارید ریسک کمتر. توجه داشته باشید که بطور کلی سهام نسبت به اوراق قرضه ریسک بیشتری داشته و حساب های بانکی کمترین ریسک و آسیب پذیری را دارند. ضمن اینکه توجه داشته باشید که هر چه شما ریسک بیشتری را بپذیرید، درصورت موفقیت سود و عایدی های بیشتری دریافت خواهید کرد و بالعکس.

مرحله دوم: اهداف خود را مشخص کنید

برای سرمایه گذاری خود هدف تعیین کنید. مشخص کنید که از پول حاصل از سرمایه گذاری خود چه می خواهید بدست آورید. آیا می خواهید زود خود را بازنشسته کنید، می خواهید یک خانه بزرگ و نو بخرید و ... . معمولا اینگونه است که شما یک سبدی از اهداف برای سرمایه گذاری دارید مانند خرید خانه، پس انداز برای آینده فرزندانتان، خرید ماشین و امثالهم. بنابراین شما باید سرمایه گذاری را به گونه ای انجام دهید و به مدتی صبر کنید که بتوانید پول لازم برای رسیدن به این اهداف را از سرمایه گذاری خود بدست آورید. اگر اهداف بلندپروازانه ای دارید سعی کنید که سرمایه گذاری تان بصورت مقطعی ای یا دوره ای باشد تا اینکه یکباره یک سرمایه گذاری ریسکی انجام دهید. با این کار شما شانس بالاتری برای رسیدن به اهداف تعیین کرده برای خود دارید و احتمال از دست رفتن سرمایه شما کمتر است.

سپس شما باید برنامه زمانی/زمان بندی برای اهداف خود داشته باشید. در چه بازی زمانی می خواهید به اهداف مالی خود برسید؛ با مشخص کردن این هدف می توانید نوع سرمایه گذاری خود را مشخص کنید. اگر مایل به کسب عایدی بیشتر از سرمایه گذاری و فوری هستید، بنابراین باید سرمایه گذاری های تهاجمی و ریسکی انجام دهید که عایدی های قابل توجهی خواهند داشت. سرمایه گذاری های از این دست شامل سهام بی ارزش، زمین هایی با پتانسیل افزایش ارزش فوری و امثالهم می شود. در مقابل اگر مایلید که عاید و ثروت خود را بتدریج بدست آورید، سرمایه گذاری هایی انجام دهید که عایدی کمتری روی سرمایه گذاری و در طولانی مدت بدست می دهند.

همچنین باید میزان نقدینگی یا نقد پذیری که از سرمایه گذاری خود می خواهید را مشخص کنید. یک دارایی نقد پذیر، دارای تعریف می شود که بتوان آن را سریع و آسان به پول نقد تبدیل کرد. سهام و صندوق های سرمایه گذاری مشترک از جمله سرمایه گذاری هایی هستند که نقدپذیری سریعی دارند و معمولا طی چند روز به نقد تبدیل می شوند. در مقابل سرمایه گذاری هایی مانند املاک  و مستغلات نقدپذیری زیادی نداشته و معمولا حداقل چند هفته نقد شدن آنها طول می کشد.

برای مراحل سوم و چهارم برنامه سرمایه گذاری به مقاله چگونه برای سرمایه گذاری برنامه ریزی کنیم؛ تهیه برنامه سرمایه گذاری(2) رجوع کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 807
تعداد کل بازدیدها: 59242


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)