چگونه بخوابیم | بهتر است کدام سمت بدن بخوابیم

چگونه بخوابیم | بهتر است کدام سمت بدن بخوابیم

گفته می شود که انسان در طول شبانه روز یعنی در 24 ساعت حداقل هفت ساعت بخوابد، روش های خوابیدن بسیار مهم می باشند، اینکه بدانیم چگونه باید بخوابیم برای سلامتی بسیار مهم است. بر اساس تحقیقات خوابیدن بر روی چپ بدن مفید می باشد. لذا در این مطلب اثرات خوابیدن بر روی سمت چپ بدن را به شما معرفی می کنیم.

مساله مهم در مورد خواب این است که بدانیم، در زمان خواب بر روی سمت چپ بدن در ارگانیسم بدن انسان چه اتفاقی رخ می دهد. برای دانستن این مطلب بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید.

اختلال در خواب بر روی سلامتی انسان تاثیر زیادی دارد. خواب برای استراحت کردن کامل بدن و افزایش حداکثری انرژی بسیار واجب و لازم می باشد. در افرادی که به کم خوابی و یا بد خوابی دچار می باشند، با گذشت زمان در سلامتی آنها مشکلات زیادی به وجود می آید. که از جمله آن می توان به خستگی های مزمن، پژمرده شدن رنگ پوست و داشتن روحیه و حال خراب اشاره کرد.

شاید در نگاه اول این موضوع که خوابیدن به سمت چپ بدن بر روی سلامتی انسان تاثیر دارد، در نگاه اول تا حدودی عجیب به نظر برسد، اما خوابیدن به طرف سمت چپ بدن برای سلامتی بدن مفید می باشد.

اگر توجه داشته باشید متوجه می شوید که جهت لنف ها (Lymph) به سمت چپ بدن در جریان می باشد. چرا که سمت چپ بدن مرکز اداره سیستم لنفاوی (Lymphatic system) است و لنف راه خود را به سمت چپ یعنی به سمت گره های لنفاوی (lymph nodes) یا غدد لنفاوی (lymph glands) ادامه می دهند و به علت جریان پیدا کردن به سمت چپ بدن، پروتئین، متابولیت (Metabolite) و گلوکز (Glucose) را ترشح می کنند.

علاوه بر این، معده و پانکراس هم به سمت چپ بدن می باشند. اگر بر روی سمت چپ بدن خود به طور کوتاهی بخوابید، این می توان برای بهتر فعالیت کردن هضم غذا به انسان کمک کند. در این موقع غذا به شکل طبیعی حرکت می کند و به وسیله آنزیم های معده و پانکراس از هم جدا و تجزیه می شود.

داراز کشیدن بر روی سمت چپ بدن برای تمیز کردن کبد و همچنین ترشح آنزیم از سوی معده و روده ها کمک می کند و نیز سبب بی ضرر شدن اسیدهای معده می گردد. برای تبدیل چربی ها به حالت امولسیون (Emulsion) نیز کمک می کند.

اصل اساسی و راز اصلی خوابیدن بر روی طرف چپ بدن آن می باشد که این امکان را به بدن می دهد تا مواد مضر و سمی را از بدن دفع نماید. قبل از این که غذا، از روده کوچک وارد روده بزرگ شود، مواد سمی بر روی دیواره سمت چپ روده جذب می شود. روده بزرگ از سمت راست بدن و ناحیه خالی شکم عبور می کند و به سمت چپ بدن می رود. لذا خوابیدن به سمت چپ بدن موجب حرکت سموم به خواب رفته در بدن می شود و آنها را به صورت ساده از بدن دفع می کند. در این موقع، مواد سمی به راحتی در روده ها حرکت می کنند و در صبح به راحتی از بدن خارج می گرددند.

افزون بر اینها، خوابیدن بر روی سمت چپ بدن، فعالیت قلب را بهتر می کند. بیش از 80 درصد از قلب در سمت چپ بدن قرار دارد. علاوه بر این، آئورت (Aorta) که بزرگترین سرخرگ بدن محسوب می شود و گردش خون قبل از اینکه به پایین تنه بدن حرکت کند به سمت چپ قلب حرکت می کند. یعنی وقتی بر روی سمت چپ بدن می خوابیم، قلب پروسه گردش خون را به راحتی انجام می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه بخوابیم | بهتر است کدام سمت بدن بخوابیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)