چگونه با کمرویی مقابله کنیم | علل و دلایل کمرویی چیست؟

چگونه با کمرویی مقابله کنیم | علل و دلایل کمرویی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/15

کمرویی یکی از مشکلات و اختلالات جزئی رفتاری است، این اختلال و مشکل اگر چه مشکلی بسیار کوچک است، ولی تاثیرات آن بر روی زندگی انسان بسیار زیاد می باشد و در خیلی از مواقع مانع از موفقیت انسان، داشتن روابط اجتماعی و یا گرفتن حق افراد می شود. لذا شناخت چرایی کمرویی و تلاش برای غلبه بر آن بسیار مهم است.

برای مبارزه با کمرویی، تنها راه تغییر خود می باشد، برای هر انسانی، در درون خود موانعی وجود دارد، که مانع از کسب موفقیت می شود. در این ارتباط اعتماد به نفس نقش زیادی دارد. اگر ما به خودمان باور داشته باشیم، خیلی بیشتر می توانیم، موفقیت کسب کنیم. قوه ای که مانع انسان می شود را خجالت می گویند. کمرویی فرد را از مردم جدا می کند، بر قراری ارتباط با مردم را مختل و کُند می کند، اگر فرد نتواند از کمرویی خود بگذرد، کسب موفقیت برای وی سخت خواهد شد. اما بسیاری از افراد به ویژه جوانان با این سوال مواجع هستند، که چگونه می توانند از کمرویی و خجالت کم کنند و از آن بگذرند؟. برای جواب دادن به این سوال، مصاحبه روانشناس معروف آذربایجانی آقای «نظامی اورج اف» را تقدیم شما می کنیم.

در مصاحبه گفته شده است که، در درجه اول لازم است سبب و علل کمرویی مشخص گردد. گاهی فرد این طور فکر می کند که، اطرافیان از وی خوششان نمی آید، کاری که انجام می دهد، قانع کننده نیست، یا جنس مخالف از دیدن ظاهر و قیافه او را نمی پسندد، حتی گاهی این طور فکر می کند که، دوستانش پشت سرش حرف می زنند، در اینجا اگر دقت کرده باشید، بیشترین حرف از «فکر می کند» است. طبیعی می باشد که این گونه افکار دلایل واقعی دیگری هم می تواند داشته باشد. لاکن در بسیاری از مواقع تنها دلیل به وجود آمدن آنها در داخل انسان و مربوط به کمرویی می باشد. برای گذشتن از کمرویی باید سعی و تلاش کرد.

چگونه با کمرویی مقابله کنیم | علل و دلایل کمرویی چیست؟

دست کم گرفتن خود، مطمئن نبودن به چیزی، عدم خودباوری شرایط لازم را برای به وجود آمدن کمرویی را ایجاد می کند. تنها راه مقابله با کمرویی تغییر خود می باشد.

روانشناسان می گویند، هر کسی لازم است از خودش این سوال را بپرسد؟ در این دنیا آیا انسانی وجود دارد که، هم زندگی ظاهری و باطنی خوبی داشته باشد و هم با خانواده و هم با دوستان باشد؟ نتایج نشان می دهد که یافتن چنین فردی بسیار سخت می باشد. در هر انسانی کمبودهایی وجود دارد و بسیاری از انسان ها به این کمبودهای خود فکر نمی کنند، دیگران درباره آنها فکر می کنند. لذا برای پیدا کردن نقاط ضعف سعی کنید دیدگاه و افکار اطرافیانتان را بدانید. صادقانه به خودتان بگوید، تنها من نیستم که دارای نقطه ضعف می باشم، دیگران هم کاستی ها و ضعف هایی دارند و این ضعف ها و کاستی ها در هر انسان نرمال می باشد.

یکی دیگر از راه های اساسی برای غلبه بر کمرویی، این است که ترس را کنار بگذارید. نمی توان همیشه با این فکر که اطرافیان در مورد ما چه فکر می کنند، زندگی کرد، لازم است که خودمان باشیم و خودمان را نشان دهیم. از اینکه اشتباه کنیم، نباید ترسید، تلاش نکنید که همه از شما خوششان بیاید، چرا که این غیر ممکن می باشد.

تنها در زمانی که شروع به رعایت کردن این موارد می کنید، احساس خواهید کرد که از کمرویی و خجالت آزاد می شوید. به خودتان باور داشته باشد، من می توانم، من هر چیزی را بدست می آورم. این ها باید به فلسفه زندگی تبدیل شوند. به خودتان بقبولانید که در این زندگی همه چیز امکان پذیر است و همچنین خودتان از را افکاری مانند من را دوست ندارند، من را درک نمی کنند، به من اهمیت نمی دهند و ... رها کنید. لازم است به شکل فعال حرکت کنید. برای کمک به خود می توانید به روانشناس مراجعه کنید.

از افراد و دوستان خود درخواست کنید، ابتدا نقاط منفی و سپس نقاط مثبت شما را برشمارند. شما مطمئن باشید که در خودتان نقاط مثبت زیادی خواهید یافت و در عین حال از نقاط ضعف خود هم آگاه خواهید شد. لازم است زندگی را دوست داشته باشید، زندگی بسیار زیبا است. این را اصلاً فراموش نکنید. در هر صبحی که می آید، لبخند بزنید. از انسان های دیگر با خنده و خوش رویی استقبال کنید. روبروی آینه بایستید. فراموش نکنید که زندگی با سرعت می گذرد و نیاز نیست که زندگی را صرف درد و غم و اندوه کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277085

نظرات کاربران

*