چگونه با دوست بدرفتار یا خیانتکار خود برخورد و رفتار کنیم؟

چگونه با دوست بدرفتار یا خیانتکار خود برخورد و رفتار کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/29

در مقاله چگونه با خیانت یا بدرفتاری دوست خود کنار بیاییم؟ درخصوص نحوه مواجه و کنار آمدن با رفتار بد یا خیانت یک دوست توضیح داده شد. در ادامه در این مقاله درخصوص نحوه برخورد و رفتار با یک دوست بد رفتار یا خیانتکار توضیح داده می شود.

وقتی که دوست شما به شما پشت کرده یا خیانت می کند، این رفتار بد دوست شما می تواند اثرات شخصی، اجتماعی و شغلی روی شما داشته باشد. بسته به شدت اثرات رفتار بد دوست شما، باید درخصوص اینکه چگونه با این مسئله مواجه شوید، تصمیم بگیرید. اگر شدت اثرات رفتار بد یا خیانت دوست شما زیاد نیست، می توانید از آن چشم پوشی کرده و دوست خود را فراموش کنید. در مقابل اگر دوست شما رفتاری کرده که اثرات مخربی مانند به خطر افتادن شغل شما دارد باید اقدامی در جهت جلوگیری از آن انجام دهید.

برای مثال اگر رفتار بد، زیرآب زدن یا خیانت دوست شما سبب شده است که شایعه ای درخصوص شما منتشر شود، سعی کنید اقداماتی در جهت رفع این سوء نظر نسبت به خود انجام دهید. توضیح دادن درخصوص اینکه این شایعات دروغ است به اطرافیان یا در یک جمع می تواند موثر باشد، البته در نظر داشته باشید که ممکن است بسیاری به حرف های شما گوش نکرده یا آن را باور نکنند که در مرحله بعد باید با اقدامی عمل که نشان دهنده حسن نیت و حسن رفتار شماست، سعی کنید حسن شهرت خود را باز گردانید.

اگر درخصوص اینکه این موضوع را فراموش کرده و از آن چشم پوشی کنید یا اقدامی درخصوص آن انجام دهید، شک دارید، می توانید از نظرات دوستان و اطرافیان خود(رئیس، اعضای خانواده و غیره) به منظور بررسی این وضعیت و واکنشی که باید انجام دهید، کمک بگیرید.

توجه کنید که در برخی مواقع ممکن است داستان آنگونه که به نظر می رسد نباشد و شاید وضعیت خاصی منجر به این شده است که رفتار دوست شما خیانت یا زیرآب زدن/از پشت خنجر زدن به نظر برسد. بنابراین باید شرایط ظهور این رفتار بد را بررسی کرده و درصورت لزوم با آن دوست خود صحبت و مذاکره کنید.

در برخی از شرایط و مواقع لازم است که درخصوص اینکه با دوستتان صحبت کرده و دوباره رابطه دوستانه خود را برقرار کنید، تصمیم گیری کنید. به بیان ساده برخی مواقع لازم است که از تقصیر دوست صمیمی خود گذشته، او را بخشیده و رابطه دوستی خود را حفظ کرده و ادامه دهید.

همانطور که ذکر شد، ممکن است شرایط خاصی پیش آمده باشد که دوست شما رفتار بد(مثل زیر آب زدن) را با شما کرده باشد یا اصلا شرایط به گونه ای باشد که دوست شما غیرمستقیم ناچار به انجام رفتاری اثرگذار بر شما باشد. بنابراین بسیار شایسته است که به دوست خود اجازه دهید که شرایط و دلیل رفتار خود را توضیح داده و وفاداری خود به شما را اثبات کند.

البته سعی کنید که اگر دلیل انجام این کار نادرست توسط دوست شما موجه بوده، در ضمن اینکه رابطه دوستی حفظ می شود، حدود و مرز خود با او را مشخص و حفظ کنید. مثلا اگر این ناراحتی و رفتار بد دوست شما که همکار شما هم بوده است ناشی از کار روی یک پروژه بوده است، سعی کنید که بهتر و دقیقتر حدود و وظایف هر فرد فعال در پروژه را مشخص کنید.

نکته مهم دیگر این است که در بسیاری از موارد رفتار بد(خیانت، زیرآب زدن یا از پشت خنجر زدن) یک دوست می تواند ناشی از یک رفتار نادرست از جانب خود شما باشد. بنابراین سعی کنید با دقت بیشتر شرایط وقوع این رفتار نادرست دوست خود را سنجیده و علت این رفتار او را پیدا کنید. به بیان ساده سعی کنید که تصویر بزرگ و جامع از این شرایط و رفتار نادرست شکل گرفته، بسازید و علل وقوع این رفتار را بیابید. در این حالت اگر یکی از دلایل وقوع رفتار نادرست دوست شما خود شما بوده باشید، بهتر است که دیگر چنین رفتارهایی را تکرار نکنید.

البته توجه کنید که در برقراری مجدد یک رابطه دوستانه با دوست خود –اگر قصور دوست شما کم بوده باشد و شما او را ببخشید- ارزش ها، اعتقادات و حرمت های خود و خانواده خود را زیر پا نگذارید. در واقع دوستی که بخواهد بر مبنای زیر پا گذاشتن ارزش ها، حرمت ها و اعتقادات یک شخص شکل بگیرد، رابطه دوستی خوبی نخواهد بود و می تواند منجر به رفتارهای بدی مانند خیانت گردد.

در نهایت باید این نکته ذکر شود که در انتخاب دوستان خود انتخاب کنید، زیرا شما در این کار اختیار تام داشته و می توانید دوستی با یک فرد یا فرد دیگری را انتخاب کنید و بطور قطع و مشخصا دوستانی را انتخاب کنید که هم کفو و هم مسلک شما بوده و احترام متقابل می گذارند.

منبع: برگرفته شده از وبسایت های اینترنتی از جمله ویکی هاو

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3860
تعداد کل بازدیدها: 1441520

نظرات کاربران

*