چگونه با حالت تهوع در زمان حاملگی مقابله کنیم؟

چگونه با حالت تهوع در زمان حاملگی مقابله کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

حالت تهوع در زمان بارداری در بسیاری از زنان رخ می دهد، از این مساله به عنوان بیماری صبحگاهی یاد می شود، در بیشتر موارد حالت تهوع نیاز به درمان پزشکی ندارد و پس از مدتی خود به خود رفع می گردد ولی در برخی موارد نیاز است به متخصص مراجعه شود. دز این مقاله به بررسی روش های مقابله سنتی و خانگی به جالت تهوع می پردازیم.

حالت تهوع در زمان حاملگی نه تنها در زمان ساعت های اول صبح روی می دهد، بلکه در برخی موارد حالت تهوع مستمر می شود و زندگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در چنین شرایط زنان باید توسط پزشک معاینه شوند و پرشک داروی ویتامین ب 6 و برخی دیگر از داروهای ضد تهوع را برای درمان حالت تهوع تجویز می کند که می تواند برای رفع حالت تهوع مفید باشد. برخی دیگر از روش های مقابله با حالت تهوع بدون مراجعه به دکتر و به روش سنتی و خانگی عبارتند از:

1- لازم است که خانم های باردار در شرایط بسیار آرام و به دور از تنش های فیزیکی و روحی زندگی کنند. از تنش های فیزیکی شدید و استرس به دور باشند.

2- خانم های حامله باید به اندازه کافی استراحت داشته باشند و خوب بخوابند.

3- صبح ها به محض بیدار شدن از رخت خواب، چند تکه نان خشک (سوخاری) مصرف کند. و یا می توانید از کرَکِر[1] (Cracker) و میوه سیب استفاده کنید. کمی دراز بکشید. تنها با این روش ساده می توانید خودتان را از حالت تهوع نجات دهید.

4- در طول روز زود به زود، اندازه های کم و پرس های کوچک غذا بخورید، اگر هر غذایی (حتی هر غذای مفید) شما را به حالت تهوع می اندازد، از خوردن این غذا به صورت موقتی امتناع کنید. از خوردن غذاهای روغنی و سرخ شده هم بهتر است، پرهیز شود. این غذاها سبب ایجاد حالت تهوع و تحریک پذیری می شود.

5- برخی از محصولات برای مقابله با حالت تهوع بسیار اثر گذار می باشد. از جمله این محصولات می توان به میوه های خشک شده، انگور، حیوا, نعناع، چای سبز، انار، گریپ فروت، تخم آفتاب گردان، سیب، کلم، خیار شور، لیمو، سوخاری، ماندارین و زنجبیل اشاره کرد.

6- برای رهایی از حالت تهوع در بارداری می توانید از هوای تازه تنفس کنید. اگر هوا خوب است در و پنجره ها را باز کنید تا هوای خونه عوض شود و هوای تازه وارد خانه شود و یا اگر می توانید کمی در هوای بیرون دقم بزنید.

در آخر لازم است گفته شود که، چون حالت تهوع معمولا در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، ابتدا سعی کنید به روش های خانگی مانند استفاده از هوای تازه آن را کاهش دهید و در بیشتر موارد نیاز به درمان پژشکی ندارد ولی اگر مدت زمان طولاتی ادامه یافت و همراه با استفراغ شد، که در طول روز بیش از 5 بار استفراغ دارید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

[1] - گونه‌ای فراورده غذایی تنوری ترد و شکننده و کمی شور است که معمولاً از خمیر آرد غلات و به طور انبوه تولید می‌شود. تردک‌ها مانند بیسکویت‌ها معمولاً تُرد، نازک و کوچک هستند و عرض آن‌ها کمتر از ۳ اینچ (۸ سانتی‌متر) است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303031

نظرات کاربران

*