چگونه امنیت حساب کاربری در شبکه های اجتماعی را افزایش دهیم؟

چگونه امنیت حساب کاربری در شبکه های اجتماعی را افزایش دهیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/08/19

با همه گیر شدن استفاده از شبکه های اجتماعی، توجه هکر ها نیز به این شبکه ها جلب شده است و با هک کردن صفحات شخصی افراد از آن ها سوء استفاده می کنند. جالب است بدانید که دلیل بیشتر این هک شدن ها سهل انگاری خود کاربر ها می باشد که به نکات امنیتی توجه لازم را ندارند. در ادامه همراه چگانه باشید تا نکاتی را به شما معرفی کنیم که به واسطه آن امنیت حساب تان را در شبکه های اجتماعی که در آن ها فعالیت دارید را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

اولین نکته استفاده از نرم افزار مدیریت رمز عبور می باشد زیرا کاربران از رمز های قوی برای حساب هایشان استفاده نمی کنند و معمولا کاربران از یک رمز عبور یکسان برای حساب های مختلف استفاده می کنند که ضریب امنیتی را بسیار کاهش می دهد.

چاره‌ی کار استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور است. این نرم‌افزارها علاوه بر تولید رمز عبورهای قوی، امکان ذخیره‌ی رمز عبور حساب‌های کاربری مختلف را برای شما فراهم می‌کنند. در نتیجه در صورت استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور، خیال ‌تان از بابت پیچیده بودن رمز عبور و همین‌طور متفاوت بودن آن با رمز عبور دیگر حساب‌های‌تان آسوده خواهد شد.

چگونه امنیت حساب کاربری در شبکه های اجتماعی را افزایش دهیم؟

نکته دوم رعایت کردن تنظیمات حریم خصوصی می باشد زیرا گاهی هکر با مطالعه‌ی صفحه‌ی شخصی شما در شبکه‌ی اجتماعی، به بسیاری از اطلاعات خصوصی شما نظیر ایمیل و شماره تلفن پی می‌برد. این اطلاعات که برای بازیابی حساب کاربری به کار می‌روند می‌‌توانند امنیت شما را به خطر اندازند. از طرفی به سوالات امنیتی که برای بازیابی حساب به کار می‌روند و پاسخی که برای آن‌ها انتخاب کرده‌اید دقت کنید. به فرض اگر سوال شما این است که «ماشین شما چه رنگی است؟» و شما عکسی از ماشین‌تان را در صفحه‌ی شخصی‌تان قرار داده باشید، به آسانی پاسخ این سوال را در اختیار دیگران قرار داده‌اید.

چگونه امنیت حساب کاربری در شبکه های اجتماعی را افزایش دهیم؟

نکته سوم استفاده از شماره تلفن همراه به عنوان گزینه ای برای بازیابی رمز عبور می باشد زیرا هنگامی که حساب کاربری شما هک شد و امکان ورود به آن از شما سلب شد، از طریق گزینه‌ی موجود جهت بازیابی از طریق شماره تلفن می‌توانید حساب کاربری خود را بازیابی کنید.

چگونه امنیت حساب کاربری در شبکه های اجتماعی را افزایش دهیم؟

و نکته آخر و مهمترین نکته، فعال‌سازی احراز هویت دوعاملی بر روی حساب کاربری است. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند و این کار را به شیوه‌های مختلف انجام می‌دهند، اما مرسوم‌ترین راه ارسال پیامک به گوشی تلفن همراه کاربر است. در این روش به هنگام ورود به حساب کاربری، پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور یک کد از طریق SMS به شماره تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود. پس از وارد کردن کد در سایت، ورود انجام می‌گیرد. فعال‌سازی این قابلیت معمولاً از صفحه‌ی تنظیمات حساب کاربری صورت می‌گیرد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 115
تعداد کل نظرات : 63
تعداد کل آرا: 795
تعداد کل بازدیدها: 177082

نظرات کاربران

*