چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم | راه های کاهش اشتهاء

چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم | راه های کاهش اشتهاء

بسیاری از مردم دوست دارند که وزن خود را کاهش دهند و یا وزن متناسب و متعادل داشته باشند، به همین دلیل به ورزش کردن و کارهای دیگر روی می آورند. ولی یکی از مشکلات اساسی این افراد و بسیاری دیگر از افراد، اشتهاء زیاد به غذا خوردن می باشد. که در بسیاری از مواقع نمی توانند اشتهای خود را کنترل کنند. لذا در این مقاله روش های کنترل و کاهش اشتهاء را تقدیم شما می کنیم.

افرادی که می خواهند لاغر شوند، یکی از مشکلات اصلی شان اشتهای زیاد می باشد. لذا سوال این است که چگونه می توان با اشتهای زیاد مقابله کرد؟ توصیه هایی که در ادامه داده می شود، برای مقابله با اشتهاء به شما کمک می کند. برای مقابله با اشتهای زیاد می توانید به روش های زیر عمل کنید:

1- گرسنه نمانید:

گرسنگی موجب می شود که در ارگانیسم بدن انسان سیستم های ایمنی و محافظت کننده شروع به فعالیت کند. در نتیجه فردی که گرسنه شده است، تلاش می کند خیلی زیاد غذا بخورد و در این صورت به طور یکدفعه و یکجا غذای زیادی می خورد.

2- در وعده هایی غذای خود، به محصولاتی که سرشار از سلولز (Cellulose) می باشند، اولویت و برتری دهید. مصرف این محصولات در انسان احساس سیری ایجاد می کنند و حس سیری را طولانی مدت نگه می دارد. در نتیجه اشتهای انسان کاهش می یابد. اصلی ترین محصولاتی که دارای سلولز می باشند. عبارتند از: میوه ها مانند سیب، گلابی، هلو و غیره و سبزیجات می باشند.

3- استفاده از غذاهایی که شاخص بالایی از گلوگز را دارند. که از جمله آنها می توان به سیب زمینی، لیمونارد، شکلاتی های شیرین، برنج های دانه بلند و غیره اشاره کرد. در صورت افزایش شدید میزان شاخص گلوکز در خون و سپس کاهش شدید آن، موجب افزایش اشتهاء در انسان می شود. از دیگر محصولاتی که دارای شاخص بالایی از گلوکز هستند می توان به سیب، گلابی، قارچ، هلو، سبزیجات، گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ و شکلات تلخ اشاره کرد که مصرف این محصولات در انسان سبب کاهش اشتهاء می شود.

4- زود به زود و به مقدار کم غذا بخورید. این عمل سبب کاهش اشتهاء می شود.

5- در زمان غذاخوردن عجله نکنید، هر لقمه را به آرامی بجوید. غذا خوردن به صورت آرام برای ایجاد حس سیری انسان بسیار مفید است و سبب می شود که انسان در حین غذا خوردن رودتر سیر شود و کمتر غذا بخورد.

6- همانطور که می دانیم، ظاهر غذا و بوی آن سبب افزایش اشتهاء در انسان می شود. به همین دلیل از غذاهای ساده و تا حدی بی بو، مانند پوره سبزیجات و یا آب گوشت و غیره بیشتر استفاده کنید.

7- غذا را در بشقاب های کوچک بخورید. این عمل ساده، نتایج بسیار خوبی دارد.

8- قبل از هر وعده غذایی و قبل از اینکه غذایی بخورید، به مقدار یک لیوان آب ولرم میل کنید. آب بخشی از معده را پر می کند و در نتیجه در انسان احساس سیری زودتر ایجاد می شود.

9- هر روز از سوپ سبزیجات استفاده کنید. استفاده از سوپ سبزیجات به عنوان پیش غذا، موجب می شود که جای کمتری در معده برای غذای اصلی باقی بماند و انسان کالری کمتر از غدای اصلی دریافت کند.

10- شیرینی جات و نان سفید را برای منزل تهیه نکنید، و در صورت تهیه کمتر از آن مصرف کنید.

11- داشتن روحیه و حال خوب معمولا اشتهای را کاهش می دهد. برعکس استرس موجب افزایش اشتهاء در انسان می شود. به همین دلیل تلاش کنید، از استرس به دور باشید.

12- به اندازه کافی بخوابید، کمبود خواب هم سبب افزایش اشتهاء می شود.

13- محصولاتی مانند نعناع، بابونه، مریم گلی و گل محمدی هم اشتهاء را کاهش می دهند. دم کردن این گیاهان و خوردن آن به صورت چای در طول روز هم مفید است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم | راه های کاهش اشتهاء
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)