چگونه استرس کودکمان را کاهش دهیم؟

چگونه استرس کودکمان را کاهش دهیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/03

استرس در کودکان مسئله ای است که والدین باید به آن لسیار حساس باشند. بزرگسالان نیز استرس را باید جدی بگیرند اما در مورد کودکان به دلیل اینکه آن ها هنوز به بلوغ کامل نرسیده اند، نمی توانند با استرس مثل بزرگسالان موجه شوند و به  همین خاطر باید به این مسئله بسیار توجه کرد. در این مطلب قصد داریم به راه های کاهش و درمان استرس در کودکان و نوجوانان اشاره کنیم.

استرس و اضطراب کودکان دبستانی و استرس کودکان در مدرسه مسئله ی شایعی است که در یکی دیگر از مقالات در همین سایت به نام چگونه استرس فرزندانمان را در فصل امتحانات برطرف کنیم؟ به آن پرداختیم. اما امروز می خواهیم به راه های مقابله با استرس کودکان به طور کلی بپردازیم.

علت استرس کودک را پیدا کنید

مسائلی مانند رفتن به مدرسه جدید، به دنیا آمدن خواهر یا برادر جدید، نداشتن دوست و... می تواند ریشه ی استرس کودک باشد. اگر عادت دارید بالا سر کودک باستید و با او حرف بزنید، اشتباه است سعی کنید بنشینید و هم قد او شوید و با او صحبت کنید.

توجه کنید که باید کاملا با آرامش با کودک خود صحبت کنید و به حرف های او کاملا گوش کنید و باعث ترس بیشتر او نشوید. برای مثال اگر به خاطر بازی کردن در تئاتر مدرسه استرس دارد، نباید با گفتن این جمله که همه ی والدین هم در سالن نمایش حضور دارند، استرس او را افزایش دهید.

اگر کودک از موقعیت یا چیز خاصی می رسد، فورا او را از آن جا دور نکنید

اگر برای مثال فرزند شما از عروسک های بزرگی دم درب رستوران ها می ایستند می رسد و استرس می گیرد، به جای اینکه فورا او را از آن موقعیت  دور کنید، سعی کنید او را به آرامی به محل نزدیک کنید. کودک زمانی که با شما است، احساس آرامش بیشتری دارد و ممکن است پس از چند لحظه، همه ی ترس او از بین برود.

با کودک خود در مورد رس و استرسش صحبت کنید

به طور مثال اکر کودک شما از اینکه قرار است امسال به مدرسه ی جدیدی برود، استرس دارد، با در این مورد صحبت کنید و راه مقابله با این استرس را به او آموزش دهید. برای مثال به او اطمینان بدهید که دوستان جدید پیدا خواهد کرد و لحظات خوبی را خواهد داشت. در مورد دوست یابی به او کمک کنید.

می توانید با او نمایش بازی کنید تا در موقعیت احتمالی جدیدی را که با آن روبرو خواهد شد را تمرین کند. «سلام من جیم هستم، دفترت خیلی قشنگ است. من این رنگ را خیلی دوست دارم. رنگ مورد علاقه تو چیست؟»

زمانی که به رستوران یا خرید می روید او پول را بپردازد تا نحوه ی تعامل و ارتباط با افراد جدید را یاد بگیرد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 847
تعداد کل آرا: 5607
تعداد کل بازدیدها: 1719479

نظرات کاربران

*