چگونه استرس فرزندانمان را در فصل امتحانات برطرف کنیم؟

چگونه استرس فرزندانمان را در فصل امتحانات برطرف کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/06

امروزه استرس به عنوان بیماری قرن شناخته می شود که علاوه بر این که بین بزرگسالان بسیار شایع است در میان افراد کم سن و سال و نوجوانان نیز رایج است. قطعا استرس و اضطراب در بین کودکان و نوجوانان خطرناک تر از استرس بزرگسالان است، زیر ا آن ها توانایی شناخت آن و مقابله با آن را ندارند.

یکی از عوامل استرس دانش آموزان امتحانات است. با فرار رسیدن فصل امتحانات، یکی از دغدغه هایی که می تواند، بر روحیه دانش آموزان اثر منفی بگذارد، استرس امتحانات است.

نقش والدین . مربیان در کاهش استرس بسیار موثر است.

والدین باید در برخورد با نوجوانان خود، این ذهنیت ها را در آن ها برطرف کنند تا بتوانند استرس ناشی از امتحانات را در آن ها کاهش دهند

  • اگر در امتحان قبول نشوم تمام اعتبار و آبرویم خواهم رفت.
  • اگر از اول سال درس ها را خوانده بودم الان در چنین موقعیتی نبودم .
  • من خیلی بد شانسم و تمام سوال هایی که بلد نیستم در امتحان خواهد آمد.
  • قطعا کمترین نمره کلاس برای من خواهد بود.

چگونه استرس فرزندانمان را در فصل امتحانات برطرف کنیم؟

برای از بین بردن چنین طرز فکرهایی باید فرزند خود را آرام کنید و محیطی فراهم کنید که او تنها بر روی درس خود تمرکز کند و به چیز دیگری فکر نکند.

همچنین والدین و معلمان نیز می توانند این راهکار ها را در پیش بگیرند تا استرس ناشی از امتحان کودکان و نوجوانان را کاهش دهند:

  • انجام تکالیف درسی، تمرین و برگزاری آزمون باید در طول ترم و با جدیت انجام شود تا از استرس آخر ترم دانش آموز جلوگیری شود، تذکرهای پیاپی به دانش آموز در انتهای ترم نه تنها فایده ای ندارد بلکه باعث آشفتگی بیشتر او می شود.
  • هرگونه تنبیه کودک یا نوجوانان به دلیل نگرفتن نمره های عالی، باعث می شود استرس دانش آموز افزایش پیدا کند. باید به دنبال راهی برای افت او بود نه تنبیه.
  • هیچگاه تفاوت بین کودکان را نادیده نگیرید، و آن ها را با هم مقایسه نکنید. این کار باعث افزایش فشار روانی بر آن ها می شود.

 برای مطالعه و آشنایی بیشتر با راه های کلی غلبه بر استرس می توانید مقاله چگونه می توان بر استرس غلبه کرد؟ را مطالعه نمایید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362777

نظرات کاربران

*