چگونه از کیف قاپی در سفر جلوگیری کنیم

چگونه از کیف قاپی در سفر جلوگیری کنیم

سفر می تواند لذت بخش باشد، اگر شرایط و لوازم سفر آماده باشد، همچنین مکانی که به آن سفر می کنید، امن، ایمن و قانون مند باشد. یکی از مشکلاتی که در سفرها چه داخل یک کشور و چه خارج از یک کشور پیش می آید، سرقت کیف یا کیف قاپی و جیب بری است. در زیر نکاتی درخصوص محافظت از کیف دستی تان در سفر و جلوگیری از کیف قاپی به شما آموزش می دهیم – البته این نکات تنها برای مسافران نیست، اما چون قالبا مسافران کیف دستی به همراه داشته و در یک شهر یا کشور غریبه به نظر می رسند، احتمال سرقت و کیف قاپی از آنها بیشتر است.

نکته اول در سفر این است که مکانی که به آن می خواهید سفر کنید را بشناسید، یعنی از لحاظ امن و ایمن بودن آن شهر یا کشور را بررسی کنید؛ برخی از شهرها و کشورها در دنیا از لحاظ کیف قاپی آمار بالاتری دارند، بنابراین شما حتی الامکان نباید به آنجا سفر کرده و یا درصورت لزوم یا تمایل باید مراقبت های بیشتری نسبت به کیف قاپی انجام دهید. در این خصوص به توصیه هایی که مقامات دولتی و انتظامی آن شهر یا کشور ارائه می کنند، توجه کنید.

نکته امنیتی دیگری که پیش از سفر باید به آن توجه کنید این است که وسایل گرانقیمت خود را حتی الامکان بیمه کنید. در بسیاری از کشورها از جمله ایران برای وسایل گرانقیمتی مانند لپ تاپ، جواهرات و امثالهم که شما می توانید با خود ببرید، بیمه می توانید خریداری کنید.

اقدام دیگر به منظور پیشگیری از سرقت یا کیف قاپی، استفاده از چمدان یا کیف هایی است که قفل دارند – هرچه این قفل ها امن تر باشند، احتمال اینکه سارقان به سمت سرقت چنین کیف یا چمدان هایی بروند کمتر است.

توصیه می شود که هم به لحاظ راحتی حمل و نقل و هم ایمنی از کوله پشتی استفاده کنید که قفل دار است. حمل کوله پشتی نسبت به کیف معمولی برای سفرها بویژه پیاده روی راحت تر است، ضمن اینکه حتما یک کوله پشتی خوب با قفل های محکم خریداری کنید؛ برای حفظ امنیت و ایمنی سعی کنید در این مورد خساست به خرج ندهید. کوله پشتی های ضد سرقت یک سیم یا توری پلاستیکی دارند که باز کردن آنها با استفاده از چاقو را دشوار می سازد.

نکته مهم دیگر این است که سعی کنید که کیف یا کوله پشتی خود را درون یک کیسه پلاستیکی یا کیف ضد آب قرار دهید. این کار هم سبب می شود که از کیف و محتویات آن در هوای بارونی و مرطوب محافظت شود و هم در مکان های شلوغ مانند قطارها، ایستگاه ها و پیاده روها امکان دسترسی سارقان و کیف قاپ ها به جیب و زیپ کیف ها ممکن نباشد. اگر هم نتوانستید این کار را کنید حتما زیپ کیف یا کوله پشتی خود را چک کنید تا شل یا باز نباشد.

یکی از مهمترین نکات امنیتی برای جلوگیری از کیف قاپی در هنگام سفر، توجه خود شما به اقلام با ارزش و همچنین توجه به اطراف و افراد مشکوکی که ممکن است سارق و کیف قاپ باشند، است. کیف قاپ ها در محیط های شلوغ مانند ایستگاه های مترو، اتوبوس و امثالهم بیشتر حضور دارند و احتمال سرقت و کیف قاپی در این مکان ها بیشتر است.

اگر در سفر در مکانی مانند هتل اقامت دارید که کمد یا صندوق امنی دارد، سعی کنید که وسایل گرانبهای خود را در آنجا قرار دهید. هتل های خوب معمولا یک صندوق قفل دار در هر اتاقی برای نگهداشتن وسایل قیمتی و گرانبهای مسافر دارند.

یک اقدام جانبی و امنیتی برای مسافران بویژه مسافران خارج از کشور این است که حتما سعی کنند یک کپی از مدارک شناسایی و بالاخص پاسپورت/گذرنامه خود داشته باشند و آن را در هتل یا محل اقامت خود قرار دهند. ضمن اینکه می توانند چند کپی تهیه کرده و نسخه ای از آن را به دوست یا اعضای خانواده خود بدهند. این کار در صورت مفقود شدن یا سرقت مدارک شناسایی و پاسپورت شما امکان دریافت المثنی آن را ساده تر می سازد.

یک نکته مهم که هم در سفر و هم در خانه می تواند به کار آید این است که هیچگاه همه پول نقد و اسکناس های خود را یکجا نگه ندارید. در سفر می توانید بخشی از پول نقد خود را در محل اقامت و در جایی امن قرار دهید و بخشی که لازم دارید را هنگام گردش در شهر با خود حمل کنید. در هنگام حمل پول نقد هم سعی کنید آن را در کیف جیبی، جیب کت یا شلوار، کیف های کمری و جایی که فکر می کنید امن است و کیف قاپ و سارقان به راحتی به آن دسترسی ندارند، نگهداری کنید.

یک تکنیک جالب برای پیشگیری و مقابله با کیف قاپی استفاده از یک کیف گول زننده است. یعنی می توانید یک کیف دستی یا جیبی کم ارزش که در آن پول یا اشیاء قیمتی ندارید را با خود در کنار کیف دیگری که لوازم ارزشمند و گرانقیمت شما در آن است را حمل کنید. همچنین می توانید همانطور که گفته شد مدارک و لوازم ارزشمند را در جای امن تری مانند جیب کت، پیراهن یا شلوار قرار دهید و مدارک و اشیا کم ارزش تر را در یک کیف دستی که در صورت سرقت آن شما متحمل هزینه های زیادی نشوید.

برای لوازمی مانند موبایل یا دوربین که معمولا توریست ها و مسافران با خود حمل می کنند، توصیه می شود که حتما دوربین یا موبایل را با یک بند به دست خود متصل کنید. دوربین های حرفه ای هم یک بند دارند که می توانید به دور گردن خود بیاندازید. اگر هم موبایل شما قابلیت متصل کردن بند را ندارد، حتما آن را در جیب خود قرار دهید و در دست نگیرید و تنها در هنگام استفاده از جیب خود بیرون آورده و استفاده کنید.

موارد فوق الذکر برخی از نکات مهم در پیشگیری و جلوگیری از سرقت کیف، چمدان، دوربین یا موبایل و کلیه لوازم قیمتی در سفر بوده است و شما با توجه به موقعیت خود می توانید شیوه های دیگری نیز به منظور جلوگیری از کیف قاپی بکار گیرید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)