چگونه از هک شدن وای فای (Wi-Fi) خود جلوگیری کنیم؟

چگونه از هک شدن وای فای (Wi-Fi)  خود جلوگیری کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/12

امروزه نرم افزار ها و اپلیکیشن هایی طراحی شده که می توانند به رمز وای فای شما دسترسی پیدا کنند، و از ترافیک (traffic) شما به صورت رایگان استفاده کنند، بنابراین لازم است شما نحوه ی مقابله با این اپ ها و نرم افزار ها را فرا بگیرید. در مقاله آموزش جلوگیری از هک وای فای مودم با استفاده از روش تعریف مک آی پی سیستم (Mac Filtering) یکی از روش های مقابله و جلوگیری از هک وای فای مودم توضیح داده شده است، در این مقاله روش های مختلف هک و چگونگی مقابله با آن بررسی می شوند.

آیا شخص دیگری به مودم شما متصل است؟

هنگامی که سرعت اینترنت به شدت پایین می آید و یا ترافیک شما زود تمام می شود، بیشتر افراد شرکت ارائه دهنده اینترنت را مورد اتهام قرار می دهند در صورتی که در بسیاری از موارد این اتفاقات به دلیل ایت است که قردی به صورت غیر قانونی در حال استفاده از اینترنت شما می باشد. Fing Network Tools   یک اپلیکیشن است که می تواند دستگاه های متصل به مودم شخصی شما را نشان. شما می توانید هر دستگاهی که  در حال استفاده از اینترنت شما  باشد از قبیل لپ تاپ، گوشی و پرینتر را مشاهده کنید.

  • مقابله با روش هایی که تا کنون رواج پیدا کرده اند

بیشتر برنامه هایی که وای فای (Wi-Fi) را هک می کنند، معمولا به مودم کاربرانی نفوذ می کنند که رمز نگاری مودم خود را روی حالت قدیمی تنظیم کرده اند. برای مثال در مودم Tp-Link در بخشی که برای تعیین رمز ورود وجود دارد، قسمتی هست که نوع رمز نگاری را مشخص می کند. و کاربران عادی به دلیل این که اطلاعی از این موضوع ندارند، نحوه ی رمز گذاری را روی حالت پیش فرض قرار می دهند، در صورتی که اکثر این حالت ها توسط اپلیکیشن ها و نرم افزار های هکر قابل دستیابی می باشد.

بهترین روش رمز گذاری در حال حاضر WPA2-PSK می باشد. با استفاده از این رمز گذاری اپ ها و برنامه ها نمی توانند رمز وای فای شما را هک کنند و به برسند.

  • جلوگیری از هر گونه نفوذ

در این روش از MAC Address Filter استفاده می کنیم. استفاده از این روش مثل این می ماند کعه یک چهار دیواری بدون هیچ در و پنجره ای به دور خود کشیده اید و کسی نمی تواند به داخل اتاق شما نفوذ کند. در این روش MAC Address تمام دستگاه های خود را که می خواهید به مودم خود متصل کنید را برای مودم خود تعریف می کنید و آن را طوری تعریف می کنید که دستگاه دیگری با Address  متفاوت نتواند به مودم شما وصل شود.

تنها کافی است با ثبت آی پی 192.168.1.1 در مرورگر خود به تنظیمات مودم خود وارد شوید. سپس به

Interface Setup-à wireless  بروید. در صفحه ای که باز می شود مشاهده می کنید که ابزار Wireless MAC Address Filter روی حالت Deactive قرار دارد. آن را روی حالت Active  قرار دهید و در باکس پایینی، در هر سطح MAC Address هر کدام از دستگاه های مورد نظر خود را بنویسید.

برای دستیابی به MAC Address گوشی خود به قسمت  status settings>>>about device>> بروید. در آن قسمت لیستی از اطلاعات مختلف خواهید دید که یکی از آن ها Wi-Fi MAC Address می باشد. در لپ تاپ خود به قسمت start و سپس cmd  می روید و سپس دستور ipconfig/all را تایپ می کنید و در میان اطلاعات نمایش داده شده یکی از آن ها MAC Address  می باشد.

در این حالت حتی افرادی که رمز ورود شما را دارند نیز نمی توانند از وای فای شما استفاده کنند. برای غیر فعال کردن این وضعیت کافی است دوباره به قسمت مربوط بروید و MAC Address Filter  را Deactive کنید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.2
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 820
تعداد کل آرا: 5382
تعداد کل بازدیدها: 1495200

نظرات کاربران

*