چگونه از همسایه مزاحم شکایت کنیم؟

چگونه از همسایه مزاحم شکایت کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/23

یکی از موارد مزاحمتی که امروزه، بویژه بواسطه زندگی آپارتمان نشینی، بیش از پیش شاهد آن خواهیم بود، مزاحمت برای همسایگان یا به اصطلاح همسایه آزاری است. در این نوشته برخی از شرایط و نحوه شکایت از همسایه مزاحم به اختصار توضیح داده می شود.

مزاحمت یک همسایه برای دیگر همسایگان می تواند حالات مختلفی داشته باشد از جمله سر و صدای زیاد، آوردن حیوانات، پرداخت نکردن شارژ، استفاده بی مورد از وسایل و خدمات مشاع(آب، برق و غیره). اما در هر صورت شما می توانید به منظور رفع این مشکل و برخورد با یک همسایه مزاحم و همسایه آزار اقدامات زیر را انجام دهید.

ابتدا باید یادآور شوم که بهترین، سریعترین و کم هزینه ترین راه حل برای برخورد یا یک همسایه مزاحم گفتگو و تذکر به اوست. این کار را می توانید به یکی از روش های زیر انجام دهید: خود شما به عنوان یکی از همسایگان انجام دهید، با کمک دیگر همسایگان(مخصوصا در مجتمع های مسکونی) با همسایه مزاحم صحبت کرده و به او تذکر دهید، در مجتمع های مسکونی به هیئت مدیره ساختمان تذکر دهید، اگر همسایه مزاحم مستاجر است با مالک/صاحبخانه او موضوع مزاحمت را در میان بگذارید و شاید هم بتوانید با رفتار معکوس(مهربانانه) او را شرمنده کنید.

اما در حالتیکه هیچ یک از روش های فوق الذکر در رفع مزاحمت یک همسایه مزاحم و مردم آزار موثر نبود می توانید از همسایه مزاحم در مراجع قضایی طرح دعوی کنید.

البته پیش از اقدام به شکایت در مراجع قضایی حتما از مزاحمت های همسایه مزاحمتان یادداشت و مدارک ثبت و جمع آوری کنید. این مدارک می توانند یادداشت، صوت یا فیلم و امثالهم باشند. توصیه می شود که یکی از مدارکی که جمع آوری می کنید استشهادیه از اهالی محل یا ساختمان مبنی بر ایجاد مزاحمت توسط یکی از همسایگان می باشد.

برای طرح شکایت از یک همسایه مزاحم شما باید به شورای حل اختلاف یا دادسرا طرح شکایت کنید. پس از طرح شکایت شما همان مراحل یک شکایت معمول را طی خواهید کرد بدین ترتیب که خوانده(یعنی همسایه مزاحم) به دادگاه خوانده شده و مدارک شما بررسی می شود. ممکن است قاضی شورای حل اختلاف یا دادسرا دستور به بازدید از محل بدهد که در این صورت با هماهنگی با کلانتری محل شما باید آنها را در زمان ایجاد مزاحمت به محل انجام مزاحمت توسط همسایه هدایت کنید.

در مواردی که این مزاحمت بسیار حاد است شما می توانید با پلیس 110 تماس گرفته تا آنها در محل حاضر شده و گزارشی تهیه کنند و سپس(درصورت عدم توافق یا سازش) پلیس شما را به دادسرا/شورای حل اختلاف ارجاع می دهد تا شکایت شما از همسایه مزاحم مطرح و رسیدگی شود. این حالت به سبب تهیه گزارش/صورتمجلس توسط پلیس 110 می تواند برای شما بهتر باشد چون اگر این گزارش درست باشد و برعلیه همسایه مزاحم خود مدرکی دال بر مزاحمت همسایه شماست.

یاد آور می شوم که در قانون مدنی ایران حقوقی برای همسایگان تعریف شده است از جمله اینکه بر اساس ماده 134 قانون مدنی،هیچ یک از اشخاصی که در یک معبر یا مجرا شریکند،حق ندارند به هر نحوی مانع از عبور دیگران شوند. یا در ماده 132 قانون مدنی آورده شده که حتی کسی نمی تواند در ملک خود نیز تصرفی کند که مستلزم ضرر به همسایه باشد. این بدان معناست که حتی اگر صاحب کامیون در کوچه بن بستی که فقط منزل او در آن کوچه قرار گرفته است، کامیونش را با سر و صدا حرکت دهد، با توجه به سلب آسایش و آرامش همسایگان از استقرار پر سر و صدای کامیونی که می بایست در پارکینگ های عمومی مستقر شود، می تواند مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

درخصوص آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی قانون تملک آپارتمان ها شرایط و محدودیت هایی را در استفاده از آپارتمان بویژه قسمت های مشاع و خدمات مشترک(آب، برق، شوفاژ و امثالهم) بیان کرده است که متن آن را می توانید در لینک زیر مطالعه نمایید:

http://refah.tehran.ir/Portals/0/doc/Apartment_Living.pdf

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 23

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 504
تعداد کل آرا: 4751
تعداد کل بازدیدها: 2229018

نظرات کاربران

*
A
احمد ( 2018-01-09 13:57:28 )
با سلام و درود. آقا من میدونم روند شکایت چطوریه مشکل اینجاست که نمیدونم ارزش شکایت داره یا نه؟ چکارشون میکنن؟ مجازات مزاحمت چیه؟ ما 100000% میتونیم ثابت کنیم استشهاد محلی هم میتونیم جمع کنیم فیلم هم تا دلت بخواد داریم. شما فرض کن توی دادگاه ثاابت کردیم و اونا محکوم شدن. قانونآ قاضی چه حکمی میده؟ اگر دوباره تکرار کردن چی؟
S
سارا ( 2018-03-12 23:37:42 )
سلام من دوتا بچه کوچیک سه ساله و یکساله دارم که طبیعتا جنب و جوش دارن و من با وجود تذکر فراوان بازم کار خودشونو میکنن.سوالم اینه که آیا طبقه پایین ما میتونه ازمون بابت بچه ها شکایت کنه و اینکه قانون حق رو به کی میده؟