چگونه از ناخن های خود مراقبت کنیم | روش های مراقبت از ناخن کدامند

چگونه از ناخن های خود مراقبت کنیم | روش های مراقبت از ناخن کدامند

سلامتی ناخن ها بسیار مهم می باشد، چرا که سلامتی آنها نشان از سلامتی بدن دارد. به همین دلیل لازم است که از ناخن ها به صورت صحبح و درست مراقبت و نگهداری شود و از مواد غذایی تقویت کننده ناخن استفاده شود.

سلامتی ناخن ها، نشانه و آینه سلامتی ارگانیسم بدن انسان می باشد. اگر ناخن ها ضعیف، کبود و یا پژمرده باشند، این نشان می دهد که در بدن انسان برخی اختلالات و بیماری ها ایجاد شده است.

ناخن های ضعیف به آسانی کنده می شوند و می شکنند. اگر دوست دارید مانیکور کنید و یا به ناخن های خود لاک بزنید، این مشکل به شما اجازه نمی دهد. اما ناراحت نباشید، علل ضعیف شدن ناخن ها را می توان از بین برد و دوباره سلامتی آنها را تامین نمود.

در درجه اول: این را بدانید که، برای تقویت ناخن ها، دو ماده پر اهمیت بیوتین (Biotin) و پروتئین می باشد. به همین دلیل لازم است به اندازه کافی از این مواد استفاده کنید. با افزایش سن، ناخن ها شروع به ضعیف شدن می کنند. اما تنها دلیل ضعف ناخن ها سن نیست. زیاد در معرض آب بودن هم سبب تضعیف ناخن ها می شود. در زمان حمام کردن و یا ظرف شستن ناخن ها با آب تماس زیادی دارد. در این زمان، ناخن ها نرم می شود و در نتیجه با گذر زمان، ناخن های شروع به ضعیف شدن می کنند. هوای سرد هم موجب ضعیف شدن ناخن های می شود. به همین دلیل در فصل زمستان از دستکش های ضخیم و گرم استفاده کنید.

ژنتیک هم در سلامتی ناخن های دارای تاثیر می باشد. اگر یکی از والدین دارای ناخن های ضعیف و کبود می باشند، احتمال دارد، در فرزندان هم این مشکلات به وجود آید. البته تغییر دادن این شرایط آسان می باشد و تا حد زیادی به خود انسان ارتباط دارد.

مراقبت و نگهداری از سلامتی ناخن ها بر روی سلامتی انسان بسیار تاثیر گذار است. بیماری هایی مانند بیماری تیروئید و کم خونی به ضعیف شدن ناخن منجر می شوند. کبود بودن بیش از اندازه ناخن ها، یکی از علائم و نشانه های این بیماری ها می باشد. به همین دلیل به پزشک مراجعه کنید.

در ترکیبات پروتئین ماده ای به نام کراتین وجود دارد، که مواد اصلی و مادر تغذیه ناخن های می باشد. لذا به میزان کافی پروتئین، یعنی کراتین مصرف کنید، چرا که سبب تقویت ناخن های می شود. منبع اصلی پروتئین به میزان زیاد در محصولات دریایی، مرغ، کشمش، تخم مرغ وجود دارد. بیوتین هم که مانند ویتامین B7 شناخته می شود، برای تقویت ناخن ها مفید است و نیز برای موهای هم نیاز است. ماهی آزاد، موز، حبوبات، گل کلم به مقدار زیاد دارای بیوتین می باشند. با این حال توجه کنید که تقویت و بازسازی دوباره ناخن های نیاز به شش ماه زمان دارد. پس عجله کنید و صبور باشید.

برای داشتن ناخن های سالم بدن نیاز به زینگ دارد. این ماده معدنی برای به وجود آمدن و تشکیل مواد نیاز می باشد، که در رشد و تقویت ناخن موثر هستند. موادی مانند گوشت بدون چربی، لوبیای سبز و غیره در مقدار زیاد دارای زینگ می باشند.

توجه داشته باشید که به صورت منظم ناخن ها را مانیکور کردن هم برای ناخن مضر است، به ویژه اسیتون (Acetone) روغن طبیعی ناخن ها را از بین می برد. البته می تواند از لاک های بدون اسیتون استفاده کرد. لاکن مدتی ناخن های خود را طبیعی نگه دارید، تا آنها تقویت شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه از ناخن های خود مراقبت کنیم | روش های مراقبت از ناخن کدامند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)