چگونه از ناخن جویدن کودک خود جلوگیری کنیم؟

چگونه از ناخن جویدن کودک خود جلوگیری کنیم؟

روانشناسان معتقدند یکی از مشکلاتی که والدین هموراه با آن درگیر هستند، مسئله ی ناخن جویدن کودکان است. متاسفانه بسیاری از والدین آگاهی لازم برای برخورد با این مسئله را ندارند و گاهی برخوردهای غلط باعث تشدید مشکل کودک خردسال می شود.

ناخن جویدن می تواند از هر سنی آغاز شود و علت ناخن جویدن در کودکان اضطراب و هیجانات منفی، ترس و موضوعاتی از این قبیل در کودکان است.

در برخی موارد کودکان این کار را به صورت تقلیدی انجام می دهند، برای مثال این کار را در مهد کودک می بینند و آن را تکرار می کنند، که در این صورت مشکلی نیست اما در غیر این صورت اختلال محسوب می شود و باید درمان شود.

نحوه ی بخورد والدین با کودکان در این زمینه بسیار مهم است. برای مثال زمانی که والدین کودک را در اتاقی تنها می گذارند و به او می گویند 5 تا 10 دقیقه به  کار خودت فکر کن، شاید در ظاهر کار درستی باشد اما در واقع این کار باعث تشدید ترس و استرس و هیجانات منفی در کودک می شود و می تواند باعث رو آوردن کودک به ناخن جویدن بشود.

همچنین طرد کردن کودک خردسال و یا وادار کردن کودک به خواندن قران و آواز در جمع باعث ایجاد استرس و ترس در وجود کودک می شود.

چگونه از ناخن جویدن کودک خود جلوگیری کنیم؟

محققین معتقدند برخی از اقدامات والدین برای جلوگیری از ناخن جویدن کودک، مانند لاک تلخ زدن هیچ ثمری در بهبودی این مشکل ندارد و تنها باعث ماندگاری این عادت در کودکان می شود.

اگر با اقداماتی چون زدن لاک تلخ جلوی ناخن جویدن کودک گرفته شد، ممکن است این اختلال کودک(یعنی ناخن جویدن) به اختلالی دیگر مانند لکنت زبان تبدیل شود. باید به طور صحیح و منطقی، ریشه ی اضطراب کودک شناسایی شود تا این مشکل کودک حل شود.

توصیه ای که محققین و متخصصین حوزه ی روانشناسی کودک به والدین می کنند این است که هیچگاه به طور مستقیم به فرزند خود نگویید ناخن خودت را نخور. بلمه سعی کنیم حواس او را از این کار پرت کرده و یا با غذا دادن مانع از انجام این کار از سوی او شویم.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 680
تعداد کل آرا: 4504
تعداد کل بازدیدها: 870036


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)