چگونه از ناخن جویدن کودک خود جلوگیری کنیم؟

چگونه از ناخن جویدن کودک خود جلوگیری کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/10

روانشناسان معتقدند یکی از مشکلاتی که والدین هموراه با آن درگیر هستند، مسئله ی ناخن جویدن کودکان است. متاسفانه بسیاری از والدین آگاهی لازم برای برخورد با این مسئله را ندارند و گاهی برخوردهای غلط باعث تشدید مشکل کودک خردسال می شود.

ناخن جویدن می تواند از هر سنی آغاز شود و علت ناخن جویدن در کودکان اضطراب و هیجانات منفی، ترس و موضوعاتی از این قبیل در کودکان است.

در برخی موارد کودکان این کار را به صورت تقلیدی انجام می دهند، برای مثال این کار را در مهد کودک می بینند و آن را تکرار می کنند، که در این صورت مشکلی نیست اما در غیر این صورت اختلال محسوب می شود و باید درمان شود.

نحوه ی بخورد والدین با کودکان در این زمینه بسیار مهم است. برای مثال زمانی که والدین کودک را در اتاقی تنها می گذارند و به او می گویند 5 تا 10 دقیقه به  کار خودت فکر کن، شاید در ظاهر کار درستی باشد اما در واقع این کار باعث تشدید ترس و استرس و هیجانات منفی در کودک می شود و می تواند باعث رو آوردن کودک به ناخن جویدن بشود.

همچنین طرد کردن کودک خردسال و یا وادار کردن کودک به خواندن قران و آواز در جمع باعث ایجاد استرس و ترس در وجود کودک می شود.

چگونه از ناخن جویدن کودک خود جلوگیری کنیم؟

محققین معتقدند برخی از اقدامات والدین برای جلوگیری از ناخن جویدن کودک، مانند لاک تلخ زدن هیچ ثمری در بهبودی این مشکل ندارد و تنها باعث ماندگاری این عادت در کودکان می شود.

اگر با اقداماتی چون زدن لاک تلخ جلوی ناخن جویدن کودک گرفته شد، ممکن است این اختلال کودک(یعنی ناخن جویدن) به اختلالی دیگر مانند لکنت زبان تبدیل شود. باید به طور صحیح و منطقی، ریشه ی اضطراب کودک شناسایی شود تا این مشکل کودک حل شود.

توصیه ای که محققین و متخصصین حوزه ی روانشناسی کودک به والدین می کنند این است که هیچگاه به طور مستقیم به فرزند خود نگویید ناخن خودت را نخور. بلمه سعی کنیم حواس او را از این کار پرت کرده و یا با غذا دادن مانع از انجام این کار از سوی او شویم.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362797

نظرات کاربران

*